Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

11 lipca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wizyta u dentysty dla wielu pacjentów oznacza ciężkie przeżycie. Jednak wcale nie musi tak być, zwłaszcza wtedy, gdy na pierwsze spotkanie z dentystą umawiamy dziecko. Warto dobrze przygotować się do takiej wizyty, by nasza pociecha nie bała się stomatologa i do kolejnych spotkań z nim podchodziła na spokojnie.

dentysta dziecięcy

Przygotowanie do wizyty

To istotne, by dziecko i sami rodzice pozytywnie podchodzili do wizyty kontrolnej u dentysty. Nigdy nie wolno przenosić swoich negatywnych odczuć i urazów związanych z leczeniem stomatologicznym na dziecko, ponieważ będzie stronić od wizyt w gabinecie dentystycznym.

Drugim błędem popełnianym przez dorosłych jest straszenie dzieci dentystą. Kiedy mówimy do dziecka: jeśli nie będziesz czyścił zębów, to pójdziemy do dentysty i on ci je wyrwie, budujemy poczucie, że wizyta taka będzie po prostu karą.

Najlepiej przed planowaną wizytą u dentysty porozmawiać z dzieckiem, jak będzie ona wyglądała i co właściwie robi stomatolog. Sami dajmy dobry przykład i pokażmy, że regularnie chodzimy na wizyty kontrolne i leczenie stomatologiczne. Przynajmniej przy maluszków nie pokazujmy, że wizyty te wywołują u nas stres. Dobrym sposobem na „zaprzyjaźnienie” się z dentystą będzie poczytanie wspólnie z dzieckiem książeczek o dentystach czy zabawa w dentystę z zestawem ciastoliny. To tylko jedne z przykładów, jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka u dentysty.

softdent denstysta

 

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę?

Rodzice często mają dylemat, w jakim wieku dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić gabinet stomatologiczny? Jedni twierdzą, że warto to zrobić już po wyrżnięciu się pierwszego zęba, a inni, że dopiero gdy zęby mleczne zaczynają wypadać. Na pierwszą wizytę warto się udać już wtedy, gdy dziecko ma zęby mleczne, najlepiej wszystkie 20 sztuk. Nie odkładajmy takiej decyzji na później, ale najlepiej wybrać się do stomatologa, gdy jeszcze gołym okiem nie widać żadnych zmian na zębach. Wtedy wizyta będzie rutynowa i będzie polegała tylko na obejrzeniu stanu uzębienia naszej pociechy. To dobrze wpłynie na odbiór dentysty przez dziecko. Inaczej będzie, jeśli do dentysty trafi ono już z próchnicą i dentysta będzie leczył jego zęby. Jego działania mogą wywołać u maluszka dezorientację, a tego lepiej uniknąć.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Najlepiej wybrać dla dziecka takiego dentystę, który ma podejście do najmłodszych pacjentów. Kolorowa poczekalnia, zabawki dla dzieci umilające czekanie na swoją wizytę oraz bajkowe akcenty wewnątrz gabinetu sprawiają, że dziecko będzie spokojniejsze i chętniej podda się zabiegom na fotelu dentystycznym.

Rodzic jak najbardziej może pozostać w gabinecie i jest to mile widziane, ponieważ pomoże uspokoić dziecko. Maluszek będzie miał komfort psychiczny dzięki obecności mamy lub taty. Podczas pierwszej wizyty u dentysty lekarz oceni, czy wszystkie zęby rozwinęły się u dziecka prawidłowo i czy ma dobry zgryz. Sprawdzi, czy nie ma problemów z wyżynaniem się zębów oraz czy nie wystąpiła ogniska próchnicy.

Jeśli okaże się, że znajdą się u dziecka pierwsze objawy choroby próchnicowej, wówczas lekarz może je szybko zaleczyć. Zęby mleczne wymagają leczenia i nie wolno bagatelizować sobie ubytków w nich, ponieważ nieleczone zęby mleczne będą wpływać negatywnie na stałe uzębienie.

Wybierzmy na pierwszą wizytę u dentysty taki gabinet, który ma dobre opinie np., wśród naszych znajomych i przyjaciół. Można też poprosić lekarza o krótką rozmowę. Jeśli wywrze na nas dobre wrażenie, wówczas warto umówić się na wizytę z dzieckiem.

Polecamy: Soft Dent Stomatologia

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.