Pierścionek zaręczynowy z diamentem czy z brylantem
Zaczynając poszukiwania pierścionka zaręczynowego, wielu Panów zaczyna się zastanawiać nad tym, jaki powienien to być pierścionek. Pierścionek zaręczynowy z białego złota czy z żółtego złota, z pojedyńczym kamieniem czy kompozycja z kilkoma kamieniami. Prosta klasyczna forma, czy też może bardziej ozdobna. Wreszczcie jaki to powinien być kamień, na pewno naturalny, ale jaki powinien mieć kolor ? Szmaragd to cała gama pięknych zieleni, rubin to piękna czerwień, no i szafir piękny błękit. A może biały kamień, ponadczasowy, zawsze wygląda dobrze. Jeżeli biały to diament a może brylant, zaraz to nie to samo?
DIAMENT CZY BRYLANT NA PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY
Diament czy brylant, różne nazewnictwo, niby oznaczają to samo, ale czy na pewno. Bardzo często Panowie poszukujący pierścionka zaręczynowego są zdezorientowani. W ponad już dwudziestoletniej pracy w branży jubilerskiej zaobserwowałem ten problem. Podczas tego samego spotkania, bardzo często zauważam, iż klienci posługują się różnym nazewnictwem kamienia. Raz używają słowa diament, aby po chwili powiedzieć brylant. Wyczuwam lekkie zakłopotanie.
Jakie jest więc właściwe nazewnictwo. Musimy tutaj oddzielić od siebie dwie rzeczy. Jedna to minerał a druga to szlif. Minerał to ta część stworzona przez naturę. Natura pracowała kilka tysięcy lat. Stworzyła odpowiednie warunki, takie jak wysokie ciśnienie i wysoka temperatura. Właśnie w takich warunkach gdzieś wewnątrz ziemi, powstał minerał o niesamowitych własciowściach – ten minerał to diament.
Drugi element układanki to szlif. Geniusz człowieka stworzył niesamowitą formę szlifu – szlif brylantowy. Szlif brylantowy to najpopularniejszy szlif wykorzystywany do szlifowania diamentów. Ma on ksztł okrągły. Kształt tego szlifu powstawał ponad jedno stulecie i nadal ewoluuje. Szlif brylantowy fenomenalnie rozszczepia światło białe, które wnika do wewnątrz kamienia, odbijając się od faset pawilonu, kierowane jest spowrotem ku górze kamienia na fasety korony. Właśnie fasety korony rozbijają światło białe na jego składowe kolory.
W tym momencie oczy oglądającego obserwują niesamowitę grę barw. Wydaje się jakby diament emanował wszstkimi kolorami tęczy; widzimy kolory niebieski, czerwony, zielony. Wydaje się jak gdyby świat zamigotał tysiącem barw.
SZLIF DIAMENTOWY RODZAJE
Poza szlifem brylantowym, diamenty szlifowane są również innym szlifem. Do najpopularniejszych z nich należą:
- markiza
- owal
- princess cut
- szlif szmaragdowy
Jeżeli diament oszlifowany został innym szlifem niż szlif brylantowy, wtedy mówimy – diament o szlifie proncess cut lub diament o szlifie szmaragdowym. Takiego kamienia nie możemy nazwać brylantem.
Słowa brylant używamy tylko i wyłącznie do diamentu oszlifowanego szlifem brylantowym. Określając taki kamień, możemy powiedzieć diament o szlifie brylantowym lub brylant. Taki właśnie szlif diamentu najczęściej wybierany jest w pierścionku zaręczynowym. Pierścionek zaręczynowy z diamentem w szlifie brylantowym prezentuje się najefektowniej.
Możemy pokusić się o uzycie takiego stwierdzenia, iż każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem.