Pielęgnacja wysuszonej skóry atopowej – jak skutecznie załagodzić objawy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Pielęgnacja wysuszonej skóry atopowej – jak skutecznie załagodzić objawy?

10 kwietnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie wrodzone objawiające się silnym przesuszeniem skóry oraz wykwitami o charakterze grudek i pęcherzyków, którym towarzyszy świąd. Leczenie oparte jest na odpowiedniej pielęgnacji skóry zapobiegającej zaostrzeniom. Głównym jej zadaniem jest odtworzenie prawidłowej bariery naskórkowej chroniącej skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Jakie są przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny powstawania AZS nie są do końca znane, nie ma też jednego badania, którym można potwierdzić chorobę. Aby rozpoznać atopowe zapalenie skóry muszą występować takie objawy jak: świąd, typowa lokalizacja i wygląd zmian oraz dodatni wywiad rodzinny, czyli obecność podobnych zmian na skórze u innych członków rodziny. Jeśli dodatkowo u pacjenta pojawiają się alergie pokarmowe lub skórne oraz wysoki poziom przeciwciał IgE, rozpoznanie AZS staje się bardziej prawdopodobne. Samo atopowe zapalenie skóry może mieć różny przebieg – od łagodnego z długimi okresami remisji po ciężki z niegojącymi się ranami.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Najważniejszym celem pielęgnacji skóry atopowej jest nawilżanie i regeneracja naskórka. Stosujemy w tym celu preparaty przeznaczone do skóry atopowej, pozbawione barwników i konserwantów. To ważne, aby korzystać z produktów przebadanych, dostępnych tylko w aptekach, ponieważ każda reakcja alergiczna może skutkować silnym zaostrzeniem choroby.

Należy zdać sobie sprawę, że leczenie atopowego zapalenia skóry głównie opiera się na profilaktyce i leczeniu doraźnym. Niestety, nie jest możliwe całkowite wyleczenie z choroby. Do mycia najlepiej jest stosować łagodne preparaty na bazie emolientów. Po kąpieli należy unikać intensywnego osuszania skóry ręcznikiem poprzez pocieranie. W celu stworzenia warstwy ochronnej, utrudniającej nadmierne odparowywanie wody najlepiej stosować preparaty zawierające lipidy lamelarne, które swoją strukturą najbardziej przypominają te występujące naturalnie w naszej skórze. Dodatkowo, powinny one zawierać substancje nawilżające i przyspieszające gojenie np. dekspantenol. Od niedawna na rynku pojawił się preparat na atopowe zapalenie skóry, zawierający w swoim składzie prebiotyk wspierający prawidłową mikroflorę oraz wzmacniający naturalne mechanizmy obronne skóry wrażliwej. Utrzymuje właściwe nawilżenie i zapobiega zaostrzeniom.

Jak jeszcze możemy pomoc skórze?

Przede wszystkim, należy unikać czynników drażniących. Skóra atopowa nie lubi kąpieli w gorącej wodzie oraz długotrwałego przebywania na słońcu. Należy unikać noszenia ubrań, które mogą ją podrażniać i utrudniać oddychanie. Dobrym rozwiązaniem będzie kupowanie ubrań zawierających w składzie naturalną bawełnę. Nie zapominajmy także o stosowaniu specjalnych hipoalergicznych proszków i płynów do prania. W okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz odczuwalne jest wysokie zanieczyszczenie środowiska, warto zadbać, by w domu znalazł się nawilżacz i oczyszczacz powietrza.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...