Pielęgnacja twarzy a twardość wody – zobacz, jak dbać o skórę, by zmniejszyć negatywny wpływ twardej wody na Twoją cerę!

20 sierpnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Na skórę naszej twarzy działa każdego dnia wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych – jednym z nich jest twarda woda, która wydobywa się z większości polskich kranów. Choć na co dzień nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to regularne korzystanie z twardej wody do przemywania twarzy, może stanowić przyczynę wielu problemów skórnych. Podpowiadamy, jak wykonywać codzienną pielęgnację twarzy, by zminimalizować negatywne skutki działania twardej wody.

 

vichy

Woda zdrowia doda… Czy jednak zawsze?

Twarda czy miękka – woda jest niezbędna każdemu człowiekowi do przetrwania. Mimo, że nie zawsze wpływa korzystnie na naszą skórę i włosy, jest nam również potrzebna do wykonania wielu czynności kosmetycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że stężenie, jakie osiągają rozpuszczone w niej pierwiastki chemiczne np. magnez czy wapń, ma ogromny wpływ na kondycję naszej cery. Im wyższe jest to stężenie, tym woda jest twardsza i znacznie bardziej szkodliwa dla skóry. Twarda woda powoduje też, że wszelkie środki do oczyszczania twarzy i ciała słabiej się pienią, przez co używamy ich znacznie więcej niż w przypadku miękkiej wody. Najlepiej w tym przypadku postarać się zmiękczyć wodę przy użyciu specjalistycznych filtrów, jednak ich instalacja oraz konieczność wykorzystania dużych ilości energii cieplnej do przefiltrowania wody, okazuje się kosztownym przedsięwzięciem. Wiele osób, w domach których znajduje się twarda woda, decyduje się na zakup dzbanków filtrujących wodę, stosując ją później do do wielu różnych czynności – związanych nie tylko z gospodarstwem domowym, ale też pielęgnacją twarzy, ciała i włosów.

Twardość wody a cera z problemami

Niestety, codzienny kontakt skóry z twardą wodą może wywoływać na jej powierzchni różnorodne problemy. Twardość wody jest bardzo często odpowiedzialna za nadwrażliwość skóry, pojawianie się trądziku czy rozszerzanie się naczyń krwionośnych.

  • Twarda woda jest też najczęstszą przyczyną powstawania rumienia (zaczerwienienie na skórze) oraz niekomfortowego uczucia pieczenia na policzkach.
  • O ograniczenie do minimum kontaktów z twardą wodą powinny zadbać przede wszystkim osoby, które zmagają się z problemami cery naczynkowej oraz skóry wrażliwej – twarda woda jeszcze bardziej uwidacznia problem popękanych naczynek, nasila alergie i powoduje wysuszanie oraz łuszczenie się skóry.
  • U osób, które mają do czynienia z cerą trądzikową, twarda woda może podrażniać gruczoły łojowe i zwiększać produkcję sebum, a tym samym wzmagać jej tendencje do błyszczenia oraz występowania wyprysków.

Żel do mycia twarzy, czyli pielęgnacja twarzy przy twardej wodzie

  • Niekorzystne właściwości twardej wody można zniwelować na kilka różnych sposobów. Do przemywania skóry twarzy warto stosować wodę, która wcześniej została zmiękczona – można ją wcześniej przefiltrować w specjalnym dzbanku lub po prostu przegotować w czajniku lub garnku.
  • Bardzo duże znaczenie ma też stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy – jeżeli mamy do czynienia z twardą wodą, należy stosować preparaty, które ograniczą jej negatywny wpływ na skórę oraz zminimalizują dyskomfort i uczucie pieczenia na naskórku.
  • Marka Vichy wyszła naprzeciw problemom wywoływanym przez twardą wodę i stworzyła specjalny żel do mycia twarzy Vichy Purete Thermale, który usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia i pozostawia ją odświeżoną, a przy tym ogranicza dyskomfort wywołany niekorzystnym wpływem twardej wody.
  • Przemywanie twarzy specjalnym żelem lub tonikiem do twarzy powinno odbywać się rano i wieczorem – wtedy będziemy mieć pewność, że nasza skóra jest odpowiednio chroniona przed zanieczyszczeniami oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów do oczyszczania skóry wrażliwej dostępna na stronie:

http://www.vichy.pl/purete-thermale/gama/r525.aspx