Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy – o czym należy pamiętać?
Menopauza to czas, kiedy zachodzą zmiany hormonalne w organizmie kobiety, a aktywność jajników zanika. Wszystko to wpływa na wygląd, który może w ciągu kilku lat zmienić się dość radykalnie. Warto zatem wprowadzić odpowiednią pielęgnację już w pierwszych miesiącach występowania objawów menopauzy.
Jak menopauza wpływa na wygląd skóry?
Menopauza powoduje zmniejszenie wydzielania keratynocytów czy też syntezy lipidów. To prowadzi do przesuszenia skóry. Staje się ona również mniej elastyczna i bardziej wiotka. Warto wiedzieć, że już po 25 roku życia co roku o 1% zmniejsza się ilość kolagenu w skórze. Jednak w czasie menopauzy proces utraty kolagenu znacząco przyspiesza i w ciągu 5 lat może to być nawet 30% ubytek. Rozluźnieniu ulegają wiązania kolagenu i elastyny, a organizm produkuje ich mniej. W związku ze zmianami hormonalnymi, a także oddziaływaniem promieniowania UV na skórze pojawiają się również przebarwienia. W tym okresie pogłębiają się również zmarszczki. Menopauza w dość krótkim czasie może spowodować postarzenie Cię o 5, a nawet 10 lat. Warto zatem zawczasu wprowadzić odpowiednią pielęgnację, która może przedłużyć zdrowy i młody wygląd skóry, a także zapobiec pojawianiu się niedoskonałości czy przebarwień albo znacząco je ograniczyć. Warto wiedzieć, że nawet o ponad połowę zmniejsza się w tym okresie aktywność gruczołów łojowych. Choć menopauza występuje zwykle około 50 roku życia, to jednak zdarza się jej wczesne występowanie nawet ok. 35 roku życia. Nie należy zatem bagatelizować objawów takich jak nagłe, niczym nieuzasadnione przytycie, trudności w zasypianiu, przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, problemy z pamięcią czy uderzenia gorąca i zimna.
Jak dbać o skórę w czasie menopauzy?
Skoro już wiadomo, jak menopauza wpływa na stan skóry, to czas poznać kosmetyki, które mogą ograniczać widoczność objawów menopauzy. Na przebarwienia skórne świetnie sprawdzi się serum oraz krem z niacynamidem. Pochodna witaminy B3 reguluje produkcję sebum, wzmacnia barierę hydrolipidową, rozjaśnia skórę, wpływa na zwiększenie ilości kolagenu i elastyny, a tym samym uelastycznienie skóry i spłycenie zmarszczek. Dobrym wyborem jest także serum do twarzy z małocząsteczkowym kwasem hialuronowym. Ten produkt wnika w głębsze warstwy skóry powodując dogłębne nawilżenie. Uzupełnieniem pielęgnacji może być zastosowanie kremu nawilżającego i odżywczego z niacynamidem i kwasem hialuronowym. Krem zawsze należy stosować 15-20 minut po zastosowaniu serum. Wyjątkiem są retinoidy. W ich przypadku pielęgnację stosuje się tylko wieczorem, gdyż uczulają skórę na słońce. Nie można też zapominać o stosowaniu w ciągu dnia kremów z filtrem SPF 50+, które chronią przed działaniem promieniowania UVB w ok. 98%. Wybierając wieczorną kurację retinoidami, trzeba zaczynać od małych stężeń, aby nie podrażniać skóry. Potem po kilku tygodniach stosowania można stopniowo je zwiększać. W przypadku skóry dojrzałej w okresie klimakterium sprawdza się także metoda pielęgnacyjna skin cycling. W ramach jej stosowania wybiera się serum i krem z retinolem i używa się go co 4 wieczory. Pierwszego wykonuje się peeling kwasowy lub enzymatyczny, drugiego przypada właśnie kuracja retinolem, a trzeciego i czwartego – nawilżanie i odżywianie skóry w celu odbudowy bariery hydrolipidowej. Zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej nie można zapominać o odpowiednim oczyszczaniu skóry. Dobrze sprawdzi się oczyszczanie dwufazowe.