Jedni wybierają domowe zacisze i telewizor, inni dziką imprezę lub wyjazd w urokliwe miejsce. W ostatni dzień roku wszyscy szukają jednego – relaksu. Oto poradnik dla tych, dla których odpoczynek jest okazją do ucieczki od banału i codzienności oraz dla tych, którzy szukają niekonwencjonalnych sposobów na podgrzanie temperatury pod koniec grudnia.
Śnieg, mróz, zawierucha, trzęsące się z zimna dłonie wskazujące na niebie sylwestrowe fajerwerki – tak zdaje się wyglądać sylwester w Polsce. Przyzwyczailiśmy się już do tego i ten, kto pragnie letnich temperatur, wyjeżdża do ciepłych krajów, aby sączyć drinka z palemką i podziwiać sztuczne ognie wybuchające na tle rozgwieżdżonego nieba. Jednak zimowa, mroźna aura także ma swoje zalety. Jest przedłużeniem świąt i wyzwaniem, bo jak tu oddać się gorącej zabawie, gdy za oknem śnieg lub co gorsze – plucha? Można po prostu odwiedzić polskie Tatry i Podhale, które w tym roku będzie scenerią dla bardzo niekonwencjonalnego sylwestra.
Po pierwsze: pożegnaj rutynę
Najważniejsza zasada udanej nocy sylwestrowej to zmiana codziennej lokalizacji. Warto wybrać miejsce, o którym marzysz od dawna lub masz z nim związane pozytywne skojarzenia. Po prostu pozwól sobie na odrobinę magii. Może to być mały pensjonat w zacisznej miejscowości, z płonącym kominkiem i kubkiem ciepłej herbaty doprawionej odrobiną czegoś mocniejszego, lub okazały hotel z wszelkimi luksusami. Wszystko zależy od gustu i budżetu. A w nocy? Na Podhalu nie trzeba marznąć, wpatrując się w panoramę Tatr i fajerwerki. Można podziwiać widoki, kąpiąc się w ciepłej, termalnej wodzie o temperaturze od 34 do 40 °C, popijając szampana wśród unoszącej się pary. Warto skorzystać z bogactwa regionu, czyli z termalnych źródeł.
Po drugie: znajdź innowacyjny sposób na relaks
Leżenie na kanapie w ciepłym swetrze lub całonocna impreza suto zakrapiana alkoholem to już przeżytek. Świat idzie do przodu, zmieniają się również formy wypoczynku. Po całym roku ciężkiej pracy twoje ciało i umysł muszą odpocząć i się zregenerować. Tatrzański klimat, widoki to tylko jedna z recept na całoroczny wigor. Największego zastrzyku energii dostarcza prozdrowotna, zmineralizowana woda, którą można znaleźć na Podhalu, a dokładnie w małej i urokliwej Białce Tatrzańskiej. Terma znajduje się na wysokości 714 m n.p.m. Z kolei woda w niej używana wydobywana jest z odwiertu o głębokości 2500 m. Ma imponującą temperaturę wyjściową: 72 °C i po oddaniu części energii wypełnia niecki basenowe, osiągając temperaturę do 40 °C. Nie można zapominać o jej wysokim stopniu mineralizacji, Na Podhalu natura dostarcza relaksu, który przede wszystkim pozytywnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie.
Po trzecie: noś nonszalancki strój
Zafunduj sobie imprezę, podczas której nie musisz martwić się o sylwestrową kreację. Nieistotne stają się problemy z doborem stroju i rozterki związane z wydatkami oraz brakiem czasu na zakupowe tournée. Jeśli myślisz, że sylwestrowy pobyt na Podhalu wiąże się z zakupem ciepłego kożucha, mylisz się. Wystarczy strój kąpielowy i kąpielówki lub … jedynie uśmiech. Białka Tatrzańska zaprasza na „Sylwestra w gaciach lub bez gaci”. Ta ostatnia opcja przeznaczona jest dla pasjonatów saunowania.
Po czwarte: rozpal swój wewnętrzny ogień
Jeśli zima przeraża temperaturami, ciepła termalna woda może nie wystarczyć. W celu rozgrzania całego ciała i oczyszczenia go z wszelkich toksyn warto udać się na seans saunowania. Profesjonalny saunamajster tak przygotuje rytuał naparzania, że z Nowym Rokiem ciało i umysł przeżyją prawdziwe odrodzenie. W białczańskim saunarium panuje bezwzględna reguła – nagości. Do basenów i saun wchodzimy w stroju Adama i Ewy. W końcu do odważnych świat należy.
Po piąte: otwórz się na inne kultury
Jeśli marzysz, aby nadchodzący rok był okresem przygód i zabawy, rozpoczęcie go wielką latynoską fiestą będzie najlepszym posunięciem. Myślisz, że na Podhalu znajdziesz jedynie folkowe atrakcje? Tam też tańczą salsę i rumbę, sącząc kubański rum. Ostatecznie w Tatrach sięgamy po wszelkie sposoby, aby się ogrzać, rozpoczynając od góralskich, a kończąc na latynoskich.