Peruka w schorzeniach onkologicznych

10 maja 2018, dodał: MajaWi
Artykuł zewnętrzny

Choć wydaje się, że peruka wpływa wyłącznie na nasz wizerunek, podczas choroby onkologicznej może odegrać także rolę terapeutyczną. Właśnie wtedy musimy bowiem czuć się silne i pewne siebie. Właściwe podejście specjalistów w sklepie perukarskim powinno umocnić nas w przekonaniu o przejściowości stanu chorobowego i możliwości jego szybkiego zażegnania. Jakie miejsce na zakup peruki wybrać i czym się podczas tego kierować?

Peruka do celów leczniczych

Wiele kobiet boi się utraty włosów jeszcze bardziej niż utraty piersi. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy dotychczas nasza fryzura była przedmiotem podziwu i licznych komplementów. Przez całe życie dbałyśmy o włosy, poddawały je zabiegom pielęgnacyjnym, inwestowały w strzyżenie czy koloryzację. Ich utrata może więc mieć poważne konsekwencje psychologiczne w postaci pogorszenia się samooceny i utraty pewności siebie. Gorsze samopoczucie może przekładać się z kolei na efekty prowadzonej terapii. Dlatego zawczasu zadbajmy o dobranie peruki, która nie pozwoli nam popaść w stany depresyjne. Okazuje się to prostsze niż można przypuszczać, a ponadto pociąga za sobą liczne i niespodziewane korzyści.

Pożegnanie z włosami

Dylemat, przed którym stają pacjentki onkologiczne, brzmi – czy zgolić głowę czy zaczekać, aż włosy naturalnie wypadną. Niestety proces ten nie przebiega równomiernie, więc może nas czekać widok placków czy pojedynczych szczecinek pozostałych na niektórych obszarach. Zwykle zaleca się więc zgolenie głowy lub krótkie obcięcie, co może okazać się mniej traumatycznym doświadczeniem niż oczekiwanie na wyłysienie. W tym celu warto wybrać się do ulubionego salonu fryzjerskiego, a dla otuchy zakupić po drodze szampana i tabliczkę czekolady. Zadbajmy o to, aby asystował nam ktoś bliski – mama, mąż czy przyjaciółka. Nie dopuśćmy też do tego, aby salon opuścić w niezadowalającym dla nas stanie, czyli pozbawione włosów. Na taką okoliczność musimy mieć już przygotowane odpowiednie nakrycie głowy, a najlepiej perukę.

Peruki do wyboru do koloru

Każdy dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ fryzura ma nasz nastrój. Wystarczy złe ułożenie włosów i mamy zepsuty cały dzień. Dlatego do wyboru peruki najlepiej podejść poważnie. – Po pierwsze zarezerwujmy czas na przymiarki. Mierząc różne modele i kolory nie ponosimy takich konsekwencji, jak przy decyzji o strzyżeniu w salonie fryzjerskim. Dlatego nasze Klientki traktują ten czas jak zabawę. Zrelaksujmy się i pozwólmy sobie na eksperymentowanie. Po drugie – nie trzymajmy się kurczowo dotychczas noszonej przez nas fryzury. Część Pań rzeczywiście decyduje się na model najbardziej zbliżony do swojego codziennego uczesania. Spora grupa Klientek traktuje jednak zakupy w salonie perukarskim jako okazję do odmiany, poprawy wyglądu i upiększenia siebie. W końcu możemy mieć fryzurę marzeń! Może nam spodobać się krótsze, modne cięcie lub nowy, przebojowy kolor. Poczujmy się, jakbyś wychodziły po metamorfozie od fryzjera – wyjaśnia Zofia Rojek ze „Świata Peruk”, sieci sklepów zlokalizowanych w Katowicach, Krakowie i Bielsku Białej.

 

 

Peruka naturalna czy syntetyczna?

Profesjonalny sklep z perukami zapewni nam możliwość wyboru spośród dziesiątek modeli i kolorów. Dodatkowo możemy obejrzeć katalogi i zdecydować się na zamówienie. Ważne, aby zwrócić uwagę na certyfikat medyczny. Zagwarantuje on nam, że peruka będzie hipoalergiczna, przewiewna, a włos będzie miał zdrowy wygląd. Wiele pań stoi przed dylematem, czy zdecydować się na wersję sztuczną czy naturalną peruki. – Dzisiejsza technologia pozwala na produkowanie produktów syntetycznych, które wyglądem niemal dorównują tym naturalnym. Różnicę odczujemy wprawdzie w dotyku, ale nie jest ona tak kolosalna jak kiedyś. Obie wersje różnią się jednak od siebie żywotnością (sztuczna – ok 1 rok czasu, naturalna – 3-4 lata) i możliwościami stylizacyjnymi. Podczas gdy syntetyk ma raz na zawsze uformowaną fryzurę, której nie możemy zmieniać, peruka naturalna może być poddawana strzyżeniu, koloryzacji, pielęgnacji itd. Zachowuje się ona bowiem tak, jak nasze włosy. Różnica oczywiście tkwi także w cenie – tłumaczy ekspert ze „Świata Peruk”.

Kosmetyki i akcesoria do peruk

Aby zakupiona peruka służyła nam jak na dłużej, nie zapomnijmy o właściwym jej traktowaniu. Przy codziennym noszeniu produkt pierzemy raz na około 2 tygodnie. Zabieg ten nie jest skomplikowany i można go porównać do prania ręcznego. W profesjonalnym sklepie perukarskim ekspedientka wyjaśni nam całą procedurę. W takim salonie zakupimy tez kosmetyki odpowiednie do peruk. „Świata Peruk” premiuje Klientów gratisowym szamponem, natomiast dodatkowo warto się zdecydować na odżywkę i balsam do peruk. Preparaty te sprawią, że włosy będą utrzymywały zdrowy i lśniący wygląd. Mają też działanie antystatyczne, zapobiegają plątaniu się i puszeniu, a ponadto podnoszą żywotność peruki. Możemy też zaopatrzyć się w specjalny lakier do peruk, który pomoże utrwalić ułożenie fryzury. Przydatny będzie również wygodny stojaczek do przechowywania peruki i szczotka lub grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Dobry sklep z perukami zaoferuje ponadto przewiewną czapeczkę do wypoczynku nocnego i szeroki wybór turbanów bądź chust, które mogą być noszone wymiennie z peruką.

Posłuchajcie audycji RadiaON i całego wywiadu z naszym ekspertem z salonów z perukami „Świat Peruk”:

„Świat Peruk” to salony i sklepy z perukami oferujące wysokiej jakości peruki naturalne oraz peruki syntetyczne. Po więcej informacji zapraszamy na strony internetowe swiatperuk.pl, perukisklep.pl i perukikrakow.pl.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Peruka w schorzeniach onkologicznych

  1. avatar Maryla pisze:

    Każdy reaguje inaczej. Ze mną było tak, że nie mogłam się pozbierać po utracie włosów. Doszło nawet do tego, że przestałam wychodzić z domu. O zakupie peruki nawet nie myślałam, kupił ją mój mąż. I też właśnie w salonie o którym tutaj mowa. Mija już ponad rok, odkąd noszę perukę i muszę wam przyznać, że naprawdę dobrze się w niej czuję.

  2. avatar Pani Hania pisze:

    Dokładnie, zgadzam się w 100% z tym artykułem. Utrata włosów to nie powód do płaczu – prędzej czy później przecież włosy odrosną. Ja w ogóle nie przeżywałam tego, kiedy włosy zaczęły mi wypadać garściami. Od razu pobiegam do sklepu po perukę (swoją drogą był to właśnie Świat Peruk w Katowicach). I szczerze mówiąc, to w takiej peruce znacznie lepiej wyglądałam i lepiej się czułam, niż w swoich naturalnych włosach :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Smart kid belt?
Pas do samochodu SMART KID BELT to wygodna i bezpieczna alternatywa dla fotelika czy...
Samotne mamy - czy to fajne partner…
Jeśli czujesz, że jesteś zbyt młody na tego typu zobowiązanie, rzeczywiście wchodzenie...
Sprawdz do kogo jesteś podobna :)
Ja nie muszę sprawdzać ja jestem zdecydowanie skóra zdarta moja mama. :) Jesteśmy...
Co na trądzik i blizny po trądziku…
Pomóc może sok z cytryny lub octu jabłkowego.Na widoczne przebarwienia może także pomóc...