Paznokcie pokazują stan naszego zdrowia

24 sierpnia 2017, dodał: PeggyB

Nasz wygląd odzwierciedla stan naszego organizmu. Niezdrowa dieta, brak snu, stres i używki – to wszystko odbija się na naszej twarzy i ciele. Nawet coś tak niepozornego jak paznokcie może dawać alarmowe sygnały, że dzieje się coś złego. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Przebarwienia na paznokciach

Te w różnym kolorze mogą oznaczać różne rzeczy. I tak na przykład białe plamki mogą oznaczać bielactwo płytki paznokcia, jeśli plamki obejmują całą powierzchnię paznokcia. Może to być związane niewydolnością serca, łuszczycą, niedoborem wapnia, czy nowotworami. Jeśli plamki występują tylko w kilku miejscach, jest to prawdopodobnie uraz mechaniczny. Żółte przebarwienia występują często na skutek nakładania na paznokcie kolorowych lakierów, kiedy nie używamy lakieru podkładowego. Należy jednak uważać, bo żółte zabarwienie może także oznaczać żółtaczkę, łuszczycę czy grzybicę. Także palenie papierosów wpływa na żółte zabarwienie.  Brązowe plamy mogą oznaczać choroby tarczycy, czy niedożywienie. Przebarwienia zielone występują na skutek zakażenia bakteryjnego. Czarna plamka może być wynikiem urazu mechanicznego, ale jeśli nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia, może to być odmiana czerniaka.

Nierówna płytka paznokcia

Poziome rowki na paznokciach mogą świadczyć o tym, że nasz organizm ma jakieś problemy z trawieniem. Mogą być też oznaką niedożywienia, a także chorób neurologicznych. Takie znaki pozostawiają po sobie często choroby, które wyniszczają organizm, np. zapalenie płuc. Pionowe wgłębienia mogą świadczyć o osteoporozie i problemach układu pokarmowego. Są też swego rodzaju odpowiednikiem zmarszczek – to oznaka starzenia się paznokcia.

Dziwny kształt paznokci

Każdy z nas jest inny, mamy różne kolory włosów, oczy, kształty nosa, a także różne paznokcie. Czasem ich kształt może wskazywać na konkretne problemy ze zdrowiem.

  • Kiedy paznokcie wyglądają jak szpony, są pogrubione i lekko zagięte oraz zmieniają kolor na lekko szary lub żółty, może to oznaczać zaburzenia krążenia obwodowego, ale także urazy, czy przewlekły ucisk na paznokcie.
  • Jeśli płyta paznokcia staje się wklęsła po środku i uniesiona na końcu, może to wskazywać na anemię lub zaburzenia hormonalne. taki kształt paznokcia jest normalny u dzieci i mija z wiekiem.
  • Paznokcie które są uwypuklone i zaokrąglone często towarzyszom osobom, których palce są przerośnięte i rozszerzone na końcach. Takie zmiany to najczęściej wynik wrodzonych wad serca, marskości wątroby, czy przewlekłych chorób płuc.
  • Jeśli paznokcie są zgrubione a ich boki zawijają się do spodu oznacza to dziedziczą chorobę, której objawem jest rogowacenie paznokci i naskórka.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

fryzjer
cześć. Moja żona planuje zejść do swojego naturalnego koloru, wie, że z czarnego będzie...
Lonex
Ostatnio wyczytałam, że firma Lonex http://lonexcompany.com to kluczowy polski producent wózków dziecięcych....
Hosting- gdzie?
Ja polecam firmę z serwerami w Polsce. Ich hosting jest niezawodny, pomoc szybka...
Problem z kolanami
Idź do ortopedy. Przyczyną bólu mogą wcale nie być ubytki w stawach. Mnie...