Patent na zdrowy sen | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Patent na zdrowy sen

21 lutego 2013, dodał: Magiczka
Artykuł zewnętrzny

Problem z rannym wstawaniem dotyczy większości aktywnych osób. Uczucie zmęczenie pojawia się nawet po 8 godzinach snu.  Jak poprawić efektywność snu i obudzić życiodajne siły? Należy jedynie zmodyfikować „sypialniane” nawyki.

 

Brak energii z samego rana, czyli wtedy, kiedy powinniśmy odczuwać największą siłę i gotowość do działania, to przypadłość, która dotyczy coraz większej liczby osób. Zmęczenie i apatia pojawiają się znikąd, ogarniają ciało i umysł, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy dostarczyliśmy organizmowi odpowiednią ilość snu lub, nawet częściej, gdy sen był dłuższy niż zwykle. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele- od zupełnie błahych po poważniejsze schorzenia, jednak najczęściej spowodowane jest to niewyspaniem, wynikającym ze złej jakości snu.

 

Zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu, czyli 7-8 godzin nie oznacza, że taki odpoczynek będzie efektywny. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest jakość snu. W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, a konsekwencje błędów sypialnianych będą odczuwalne przez resztę życia, dlatego warto już dziś zastanowić się nad higieną snu. Podstawową kwestią jest ułożenie ciała. Kręgosłup na każdym odcinku powinien tworzyć linię prostą, niezależnie od tego, czy wolimy spać na wznak, czy na boku, w tzw. pozycji embrionalnej.

zdj.3

Odpowiednie ułożenie odcinka piersiowego i lędźwiowego zapewni dobrze dobrany materac, który nie będzie ani zbyt miękki, ani za twardy. Mitem jest pogląd, że im twardsze podłoże, na którym śpimy tym lepiej. Twarda powierzchnia nie zapewni podparcia wszystkim wygięciom kręgosłupa. Decydując się na zmianę materaca powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy w pozycji leżącej nasz kręgosłup pozostaje prosty. Indywidualna masa ciała ma istotny wpływ na to, który materac będzie odpowiedni. W razie problemów z doborem możemy poprosić o pomoc fizjoterapeutę.

zdj.1

O wiele trudniej poradzić sobie z podparciem odcinka szyjnego. Poduszki i jaśki, do których jesteśmy przyzwyczajeni podnoszą zwykle głowę zbyt wysoko, obciążając tym samym mięśnie karku. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. wałek lub poduszka rehabilitacyjna, która wsunięta na wysokości szyi zapewnia idealną podporę, zachowując jednocześnie ułożenie kręgosłupa w linii prostej. Podczas zakupu takiego wałka albo poduszki powinniśmy zwrócić uwagę na to, by był to produkt medyczny, posiadający certyfikaty. Godnym polecenia polskim producentem tego typu wyrobów medycznych jest firma Il-tex.

 Poza tym musimy zapewnić komfort i higienę środowiska, w którym śpimy. Zarówno materac, jak i pościel powinny „oddychać”, przepuszczać ciepło i wilgoć. Warto rozważyć zakup pościeli wełnianej, która ma szereg właściwości prozdrowotnych. Przewietrzenie sypialni przed snem ułatwi zasypianie, a wyciszenie i wprowadzenie się w stan relaksu na dwie godziny przed zaśnięciem sprawi, że sen będzie głębszy i bardziej efektywny.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Patent na zdrowy sen

 1. avatar Karola pisze:

  Ostatnio zakupiłam taką poduszkę rehabilitacyjną – polecam. W końcu budzę się wyspana bez bólu kręgosłupa :)

 2. avatar Grysia pisze:

  Wałek rehabilitacyjny czy poduszka podpierająca kark to rewelacyjne rozwiązanie. Kupiłam wałek z zaleceń lekarza, bo miałam dyskopatię w odcinku piersiowym kręgosłupa. Po trzech miesiącach takiego spania kręgosłup się naprostował, a przede wszystkim zaczęłam się wysypiać. Bardzo polecam taką zmianę!

 3. avatar paubia pisze:

  Mi 7-8 h nie wystarcza, ale muszę się taką ilością zadowalać..

 4. avatar Marta pisze:

  To niesamowite, ile może zdziałać zmiana łóżka i pościeli. Pół roku temu zrobiłam porządki w sypialni i kupiliśmy sobie z mężem wełnianą pościel, rejestrowaną jako produkt medyczny. Zupełnie inaczej nam się śpi i zupełnie inaczej wstaje. Jeżeli możecie zrobić to samo, to bardzo polecam!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...
Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...