Parzenie herbaty

26 lutego 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rodzajów i gatunków herbat jest na świecie bardzo wiele. Różnią się między sobą aromatem, wyglądem, smakiem i kolorem naparu. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym herbata rośnie, sposób zbiorów, proces obróbki, a także rodzaj wody używanej do parzenia.

sunrise coffee woman

Aby herbata była smaczna i aromatyczna do jej przygotowania najlepiej jest użyć miękkiej wody o niskiej zawartości wapnia. W Polsce jednak bardzo trudno o taką wodę, bo z większości polskich kranów leci twarda woda o dużej zawartości fluoru i chloru, a te są wrogiem dobrej herbaty. A należy pamiętać, że woda jest bardzo ważnym składnikiem przygotowania herbaty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest montaż domowych filtrów z wymiennikami jonowymi i aktywnym węglem, który usuwana z wody wapń, chlor, ołów i miedź. Jeśli natomiast nie mamy wpływu na wodę używaną do parzenia herbaty, wybierajmy herbaty cejlońskie – w mniejszym stopniu zmieniają smak pod wpływem wody.

Poza samą jakością wody na smak herbaty ma wpływ jej gotowanie. Najlepiej jest nauczyć się gotować wodę do tzw. „białego wrzenia”. Jest to krótki moment, który szybko przechodzi we wrzenie intensywne i burzliwe.

W parzeniu herbaty bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiedniej dawki suszu. To od ilości zależy smak i intensywność naparu. Nie powinno się brać go zbyt dużo, ponieważ przedawkowanie może ujemnie odbić się na smaku herbaty. Najczęściej sypie się jedną łyżeczkę suszu na jedną filiżankę – w przypadku herbaty łamanej lepiej, by była to płaska łyżeczka, a jeśli mamy herbatę liściastą, to możemy bez obaw wsypać łyżeczkę czubatą.

Parzenie herbaty powinno odbywać się w specjalnych czajniczkach, należy jednak pamiętać o podgrzaniu czajniczka przed wlaniem do niego herbaty. Nie powinno się używać czajniczków plastikowych i ceramicznych, ponieważ mogą one zmieniać smak herbaty.

Temperatura wody, którą zalewamy herbatę jest uzależniona od rodzaju herbaty, jaką przygotowujemy. Czarną herbatę powinno się zalewać wodą o temperaturze 95 st. C, z kolei zieloną i białą – 75 st. C. Smak herbaty zależny jest też od czasu nasiąkania. Przyjęło się, że optymalny czas nasiąkania to 3-5 minut.



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...