Jeżeli zadasz sobie pytanie, jakich chorób boisz się najbardziej, prawdopodobnie udzielisz odpowiedzi: nowotwór! Jednak jak pokazują statystyki, to choroby układu krążenia są najbardziej niebezpieczne i stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie.
To, jaki jest stan naszego zdrowia, zależy w dużej mierze od czynników genetycznych, środowiska, w jakim żyjemy, możliwości medycyny, a przede wszystkim od nas samych. Jak zatem żyć, by cieszyć się zdrowym sercem przez długie lata? Jest na to sposób, musimy tylko przestrzegać kilku zaleceń specjalistów.
Po pierwsze, aby zachować dobry stan naszego serca, niezbędna jest zdrowa dieta. Jeśli zależy Ci, aby Twoje serce służyło jak najdłużej, rozpocznij zmianę złych nawyków już dziś. Prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana tak, aby dostarczać wszystkich składników odżywczych potrzebnych organizmowi do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zalecane jest, by była bogata w owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Zdrowa dla serca dieta powinna być uboga w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans, które znajdują się w takich produktach jak wyroby cukiernicze, ciastka.
Drugim istotnym aspektem jest wysiłek fizyczny, który wywiera korzystny wpływ na układ krążenia. Zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego, usprawnia przepływ krwi przez tętnice, obniża wysokość ciśnienia tętniczego, poprzez obniżenie krzepliwości krwi i stężenia glukozy, hamuje rozwój miażdżycy, cholesterolu całkowitego i LDL, a podwyższa poziom HDL cholesterolu.
O tym, że palenie tytoniu jest wyjątkowo szkodliwym nałogiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ciągłe niedotlenienie powoduje obniżenie wydolności mięśnia sercowego palacza i zmiany martwicze w sercu. Ponadto wzmaga miażdżycowe odkładanie się cholesterolu i tłuszczów w naczyniach wieńcowych. Nie dość, że krew palacza jest uboga w tlen, to jest gęsta i przepycha się przez zwężone naczynia zaczopowane złogami cholesterolu. Przewody są niedrożne, a przecież serce musi pompować krew. Konsekwencją jest nadciśnienie.
Niezwykle istotnym aspektem jest również właściwa profilaktyka. Podczas wizyty lekarskiej bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, wywiad lekarski na podstawie, którego specjalista ocenia czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka i jakie zmiany w dotychczasowym stylu życia są niezbędne. Lekarz dodatkowo może zalecić stosowanie leków bez recepty, które wspierają organizm i działają prewencyjnie np. Polocard. W pełnej profilaktyce chorób sercowo –naczyniowych nie może zabraknąć regularnie wykonywanych badań: badania ciśnienia krwi, badania poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Zatem jeśli palisz papierosy, często się stresujesz, Twoja dieta jest daleka od idealnej, a w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób układu krążenia i serca – to bardzo możliwe, że TY również znajdujesz się w grupie ryzyka! Warto już teraz skonsultować się z lekarzem i jak najwcześniej rozpocząć działania profilaktyczne. Pamiętaj, że Twoje serce bije nie tylko dla Ciebie!