Otyłość – 10 przerażających faktów

3 sierpnia 2017, dodał: Redakcja

W obecnych czasach otyłość przybrała charakter globalnej epidemii, a skala problemu dramatycznie rośnie z roku na rok. O tym, że otyłość stała się poważnym problemem społecznym i ekonomicznym, świadczą wyniki badań, fakty i liczby!

otylosc-10-przerazajacych-faktow_final-1

W obecnych czasach otyłość przybrała charakter globalnej epidemii, a skala problemu dramatycznie rośnie z roku na rok. O tym, że otyłość stała się poważnym problemem społecznym i ekonomicznym, świadczą wyniki badań, fakty i liczby!

1. Częstość występowania otyłości na świecie wzrosła ponad dwukrotnie od roku 1980.

2. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) – w 2014 r. 39% ogólnoświatowej populacji dorosłych (1,9 mld osób) miało nadwagę, z czego aż 13% (600 mln osób) chorowało na otyłość.

3. Dane WHO biją na alarm! W roku 2014 aż 41 mln dzieci poniżej 5. roku życia było otyłych!

4. Na podstawie badań epidemiologicznych stwierdzono, że obecnie co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty jest otyły.

5. Badania prowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia pokazują dynamikę problemu. W 2010 r. dzieci w wieku 9 lat, u których zdiagnozowano nadwagę lub otyłość, stanowiły 23% grupy. Oznacza to 2% wzrost częstości występowania nadmiernej masy ciała w porównaniu z badaniami z roku 2007.

6. Nadmierna masa ciała stanowi główny czynnik ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób , takich jak:
– choroby układu sercowo-naczyniowego (odpowiedzialne za największą liczbę zgonów w Polsce): choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy nadciśnienie tętnicze,
– zaburzenia gospodarki lipidowej,
– cukrzyca typu 2,
– choroby układu kostno-stawowego, m.in. osteoporoza, stany zapalne w obrębie kości i stawów, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów,
– niektóre nowotwory: endometrium, jajników, piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, trzustki, wątroby i nerek.

7. Zdrowy styl życia, obejmujący prawidłowe nawyki żywieniowe i regularną aktywność fizyczną, powinien być kształtowany już od najmłodszych lat. Jest to szczególnie ważny element profilaktyki nadmiernej masy ciała, ponieważ otyłość w wieku dziecięcym koreluje z wyższym ryzykiem otyłości w życiu dorosłym oraz predysponuje do rozwinięcia się cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego oraz powoduje szereg problemów psychospołecznych.

8. Ekonomiczne konsekwencje epidemii otyłości są olbrzymie. Koszty opieki zdrowotnej osób z nadwagą i otyłością są o 44% wyższe w porównaniu z kosztami opieki zdrowotnej osób o prawidłowej masie ciała. W Polsce otyłość jest przyczyną ok. 1,5 mln hospitalizacji rocznie, a leczenie otyłości i jej powikłań pochłania 21% (ok. 11 mln zł) budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną.

9. Duży problem stanowią również pośrednie koszty ekonomiczne otyłości. Wiążą się one m.in. ze zmniejszeniem wydajności pracy (np. związanej z trudnościami w poruszaniu się) czy częstszą absencją (choroby przewlekle, przejściowe zaburzenia zdrowotne).

10. U osób z nadwagą i otyłością często dochodzi do niedoborów składników odżywczych. Jest to efekt spożywania żywności wysokokalorycznej, ale o niskiej wartości odżywczej. Przykładowo: badania z 2000 r. pokazały, że blisko połowa osób z otyłością miała obniżone stężenie kwasu foliowego oraz witaminy C w surowicy krwi.

 

Konsultacja merytoryczna: mgr Sylwia Gugała-Mirosz, Instytut Żywności i Żywienia

 

Więcej informacji na temat otyłości oraz porad, jak sobie z nią radzić, można znaleźć na stronie projektu Zachowaj Równowagę: http://bit.ly/2axEUUq

 

Pobierz bezpłatną aplikację Asystent Zdrowego Żywienia i stwórz własną kompozycję dietatyczną: http://bit.ly/zachowajrownowage

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Co kupić na prezent dla mężczyzny -…
A może kurs języka angielskiego? Zerknij sobie tu https://speakingo.com/ To świetnie opracowany kurs angielskiego i...
jaki zestaw?
a czy któraś z was mogłaby mi poradzić może nie cały zestaw ale...
Który krem na rozstępy?
Zaden krem nie usunie rozstępów, bo to jest nieodwracalnie popękana tkanka łączna!!! laser...
Gdzie iść na randkę?
Ja bym nie mogła rozmawiać z nieśmiałym chłopakiem, sama sporo mówię, ale...