Osteopatia – niedoceniana perła medycyny Zachodu

20 stycznia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Mimo iż osteopatia istnieje na naszym rynku od wielu lat, niestety w dalszym ciągu nie jest ona uznawana za zawód. Prawnie kwestia ta wciąż zostaje nieuregulowana. Na Zachodzie Europy i w Stanach od lat jest ona uznana za dziedzinę medycyny, a osteopaci nazywani są lekarzami osteopatii. Czym zajmuje się ta orientalnie brzmiąca gałąź medycyny?

osteopatia

Osteopatia – co to?

Jest to jedna z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej, która polega na leczeniu uprzednio zdiagnozowanych dysfunkcji narządów ruchu. Ze względu na swoje nietypowe metody, w tym leczenie oparte na wykorzystaniu technik manualnych, niestety nie cieszy się w Polsce jeszcze tak dużą popularnością jak na Zachodzie. Na szczęcie powoli się to zmienia. Osteopatia, zajmuje się leczeniem:

  • stawów,
  • tkanek miękkich,
  • nerwów.

Ogólnie rzecz biorąc, jej głównym polem działania jest system nerwowo-mięśniowy i to, w jaki sposób jego stan oddziałuje na organizm człowieka oraz jego psychikę.

Osteopata – lekarz, fizjoterapeuta, a może znachor?

Żadne z powyższych, Osteopata to specjalista w zakresie manualnego leczenia schorzeń, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Nie można nim zostać od tak. Dziedzina ta wymaga olbrzymiej wiedzy i znajomości ludzkiego ciała. Osteopatami najczęściej zostają magistrzy fizjoterapii oraz lekarze medycyny, którzy musieli ukończyć szkolenia osteopatyczne. Kilkuletni kurs to jednak jeszcze nie wszystko. Aby nim zostać trzeba również zakończyć podyplomowe studia medycyny osteopatycznej. Specjalista w tej dziedzinie musi posiadać obszerną wiedzę anatomiczno-fizjologiczną, która ociera się także o znajomość biomechaniki układu ruchu.

Czym wyróżnia się terapia osteopatyczna?

Osteopatia opiera się na przekonaniu, iż każdy żywy organizm posiada nabyte zdolności do samoregeneracji. W związku z tym, w celu jego naprawy, wystarczy jedynie w odpowiedni sposób stymulować procesy naprawcze organizmu. Leczenie osteopatyczne składa się z:

  • postawienia diagnozy
  • techniki terapeutycznej

Wśród tych ostatnich można natomiast wyróżnić

  • techniki strukturalne – opierają się na bezpośredniej pracy z tkankami i narządami wewnętrznymi. Skutkiem tych działań jest poprawa ruchomości, zmniejszenie napięcia oraz zoptymalizowanie pracy układu krwionośnego i limfatycznego,
  • techniki funkcjonalne – to pracy nad tkankami, która ma na celu wyeliminowanie dysfunkcji takich jak: zaburzenia czynnościowe narządów trzewnych, przykurcze oraz uciskanie naczyń i nerwów.

Kiedy odwiedzić osteopatę?

Powodów, ze względu na które warto wybrać się do tego specjalisty jest wiele. Zdecydowanie należy to zrobić w przypadku, gdy odczuwa się ostre i przewlekłe bóle układu kostno-stawowego czy kręgosłupa. Osteopata może również pomóc w wyeliminowaniu schorzeń urologicznych, ginekologicznych, chorób układu oddechowego, gastroenterologicznego oraz krążenia. Wizytę u niego warto również zaplanować w przypadku migren i bólów głowy, które mogą być wywołane stanami pourazowymi. Terapia osteopatyczna jest także zalecana u dzieci z urazami poporodowymi oraz wadami postawy.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D