Ospa wietrzna | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ospa wietrzna

7 czerwca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jest jedną z najczęściej spotykanych dziecięcych  chorób. Maluchy przechodzą ją zazwyczaj szybko i bez powikłań. Niekiedy na ciele zostają drobne blizny – pamiątka po wysypce.

Chorobę wywołuje wirus, który przenosi się drogą kropelkową. Dzieci zarażają się bardzo łatwo – nawet dotyk nie jest konieczny – wystarczy, że przebywają w tym samym pomieszczeniu. Ospa „wykluwa się” od 14 do 16 dni, ale dopiero na dzień, dwa przed pojawieniem się wysypki mogą wystąpić pierwsze objawy – stan podgorączkowy, złe samopoczucie. Od tego momentu, aż do utworzenia się strupków, dziecko zaraża – także dorosłych, jeśli wcześniej nie chorowali. Dorośli znoszą chorobę ciężej niż dzieci.

Wysypka ma postać niewielkich czerwonych plamek, które po kilku godzinach przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem (podobne do kropel rosy). Pękają bardzo łatwo, a na ich miejsce pojawiają się krostki, które pokrywają się strupkami. Podczas choroby w ciągu 3-7 dni następuje kilka wysiewów wysypki. Typowo wysiew świeżych zmian skórnych trwa przez około 4 dni. Najbardziej zajęta jest skóra głowy i tułowia – tam też zmiany skórne pojawiają się jako pierwsze. Jako ostatnie pojawiają się zmiany na dystalnych częściach kończyn (dłonie, stopy).Towarzyszy jej gorączka. Gdy jest wysoka, podajmy dziecku lek przeciwgorączkowy. Jeśli pęcherzyki pojawiają się w buzi i jedzenie sprawia maluchowi ból, unikajmy karmienia go gorącymi potrawami i napojami. Wskazane są płynne ale nie kwaśne pokarmy (kaszki, kleiki, zupki).

Wysypka ospowa powoduje dokuczliwe swędzenie. Starajmy się je łagodzić, by dziecko nie rozdrapywało krostek. Jeśli zostaną nadważone, mogą pozostać po nich niewielkie blizny.

1. Smaruj pęcherzyki kilka razy dziennie i na noc preparatami na wysypkę ospową
2. Obetnij dziecku krótko paznokcie. Jeśli maluch drapie się w nocy bardzo mocno możesz mu założyć przed snem bawełniane rękawiczki.

Należy pamiętać, że dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia nie podaje się środków zawierających kwas acetylosalicylowy. Występuje on między innymi w aspirynie czy polopirynie. W przypadku wystąpienia powikłań podaje się antybiotyki. Możliwe jest złagodzenie przebiegu choroby. W tym celu stosuje się leki przeciwwirusowe.

Można zaszczepić maleństwo przeciw ospie. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, ale zalecane. Stosuje się je między 13-14 miesiącem życia w postaci szczepionki skojarzonej odra+świnka+ różyczka+ ospa.

Ospa wymaga sporej cierpliwości zarówno od malca, jak i jego opiekunów. Rodzice muszą zadbać o to, by w miarę możliwości odizolować chorego od pozostałych członków rodziny i dopilnować, by pociecha nie drapała się.

Emilia



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...