Nie każdy wie, że stomatologia, ortodoncja i protetyka są ściśle ze sobą powiązane. Ortodonta już dawno przestał być utożsamiany ze specjalistą, który leczy jedynie krzywe zgryzy u dzieci, po to by zęby stałe wyrastały prawidłowo albo by skorygować układ szczęki już w przypadku drugich zębów, jeszcze w okresie rozwoju.
Nie każdy wie, że stomatologia, ortodoncja i protetyka są ściśle ze sobą powiązane. Ortodonta już dawno przestał być utożsamiany ze specjalistą, który leczy jedynie krzywe zgryzy u dzieci, po to by zęby stałe wyrastały prawidłowo albo by skorygować układ szczęki już w przypadku drugich zębów, jeszcze w okresie rozwoju. Choć w istocie wtedy, kiedy zęby nie mają jeszcze tendencji do naturalnego przemieszczania się najlepsze jest stosowanie aparatów ortodontycznych, to współczesne aparaty i metody ortodontyczne pozwalają na uzyskanie trwałego i zadowalającego efektu również w wielu dorosłym.
Na samym początku konieczne jest zadbanie o zlikwidowanie ubytków oraz wyleczenie parodontozy
Kiedy już podejmiemy decyzję, że chcemy swój uśmiech „stuningować”, to nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać się do stomatologa w Częstochowie, który dokona przeglądu uzębienia i zaplanuje konieczne leczenie. Przed założeniem aparatu ortodontycznego wszystkie zęby muszą być wyleczone, podobnie zresztą dziąsła. Mimo, że współczesne aparaty nie są obciążające dla zębów, to zanim przejdzie się do kosmetyki należy pozbyć się wszystkich problemów. Dotyczy to również usunięcia zębów, które nie mieszczą się w łuku i zaburzają prawidłowy zgryz według planu ortodontycznego. Czasem zęby wymagają usunięcia, a w ich miejsce po leczeniu ortodontycznym wszczepiany jest implant. Stomatolog w Częstochowie wyleczy również parodontozę, jeśli będzie to konieczne. W przypadku utraty zębów w wyniku parodontozy również możliwe jest leczenie ortodontyczne. W przypadku, gdy zęby są przesunięte na skutek utraty kilku w łuku, leczenie ortodontyczne służy ich przesunięciu w taki sposób, by odtworzyć luki potrzebne do wszczepienia implantów. Dzięki temu można odzyskać nie tylko pełny, ale również bardzo estetyczny uśmiech.
Różne rodzaje aparatów ortodontycznych dopasowanych indywidualnie
Dentysta dopasowuje aparaty ortodontyczne indywidualnie do układu szczęki, a także planu leczenia. Czasy, kiedy aparaty ortodontyczne były bardzo widocznymi metalowymi drutami odeszły już w niepamięć. Obecnie wykorzystuje się materiały kompozytowe, a metalowe zamki na tylne zęby. Połączenie aparatu kosmetycznego, czyli kompozytowego, porcelanowego lub kryształowego z tradycyjnym metalowym jest wyborem dla tych, dla których bardzo duże znaczenie ma estetyka również w czasie noszenia aparatu ortodontycznego. Czas noszenia aparatu zależny jest od tego z jakim problemem mamy do czynienia. Nie muszą to być jedynie krzywe zęby czy przesunięta szczęka i nieprawidłowy zgryz. Poprawie może ulec również szerokość szczęki, w tym celu poza aparatem ortodontycznym dentysta zakłada specjalny ekspander. Z kolei rotator powoduje, że zęby trzonowe, które nie mieściły się w łuku mogą zostać przesunięte na należne im miejsce. Najnowsze technologie w ortodoncji pozwalają na dopasowanie aparatu ortodontycznego na podstawie symulacji komputerowej tworzonej na podstawie wykonanego zdjęcia szczęki, a także zdjęcia żuchwy, szczęki, nosa i policzków.
Ostatni etap leczenia ortodontycznego jest niezwykle istotny
Wiele osób lekceważy ostatni etap leczenia ortodontycznego, jakim jest retencja. Tymczasem ma ona niebagatelne znaczenie. Zapobiega bowiem efektowi przesuwania się zębów na miejsce w którym znajdowały się przed leczeniem. Tendencja do takiego stanu zwiększa się z wiekiem i to dlatego utarło się, że ortodoncja jest przeznaczona dla dzieci, ewentualnie nastolatków. Jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie retainera, płytki retencyjnej lub pozycjonera musi być dopasowane do długości samego leczenia ortodontycznego. To znaczy ni mniej ni więcej, tylko tyle, że retencja musi trwać dwa razy dłużej niż noszenie aparatu ortodontycznego. Zatem jeśli aparat był założony przez dwa lata, to retainer, płytkę retencyjną lub pozycjoner należy nosić przynajmniej cztery lata. Oczywiście są to rozwiązania stałe lub ruchome, które można dopasować indywidualnie. Ortodonta doradzi na każdym etapie leczenia najlepsze, indywidualnie dopasowane rozwiązanie.