„Opowieści wigilijne” – recenzja

14 grudnia 2011, dodał: Redakcja

Ewa Gil-Kołakowska, Henryk Szareyko: „Opowieści wigilijne: o wieczerzy, kolędach, Herodzie…”

Święta to czas magiczny, który przezywamy w ten sam, szczególny sposób zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Jakie wspomnienia z nim związane mają osoby znane z pierwszych stron gazet? Wydawnictwo Bukowy Las zaprosiło do swego projektu m.in. Beatę Tyszkiewicz, Annę Dymną, Jana Miodka, Kazika Staszewskiego czy Roberta Makłowicza. Ich „opowieści wigilijne” urzekają ciepłem i rodzinną atmosferą. Dzięki nim ci ludzie stają się nam bliżsi – ukazują przecież swoje najbardziej prywatne oblicza, wpuszczając nas do kręgu swych przemyśleń i wspomnień. Dają świadectwo sile tradycji, związkom między przeszłością a czasem obecnym. Dla Michała Bajora to okazja do wspomnienia atmosfery rodzinnego domu i Opola – miasta, w którym artysta się wychował. Oczekiwanie na świętego Mikołaja, czar wigilijnej kolacji ozywają we wspomnieniach dojrzałego już przecież człowieka i sprawiają, że choć przez chwilę może poczuć się znów dzieckiem. Hanna Bakuła podkreśla swój niezmienny od lat zachwyt zimą i – jak na malarkę przystało – wspomina głównie wygląd choinki, kuchni i salonu. Anna Dymna zwraca uwagę na tradycję czytania Pisma świętego przed wigilijną kolacją. Emilianowi Kamińskiemu ten świąteczny czas kojarzy się ze zwierzętami. Kazik natomiast – na przekór tradycyjnym ujęciom – kontestuje święta, uzasadniając to swym obojętnym podejściem do spraw religii. Profesor Jan Miodek wspomina jedyne święta, które spędził w szpitalu jako czteroletnie dziecko. Tomasz Raczek ujawnia się jako zwolennik świętowania Bożego Narodzenia pod palmami, w egzotycznych krajach. Beata Tyszkiewicz wspomina trudne powojenne czasy, gdy o prezentach można było co najwyżej pomarzyć.

Opowieści są ubarwione zdjęciami ich autorów z dzieciństwa i czasów obecnych. Symbolizują one nierozerwalny związek między przeszłością i teraźniejszością, którą podkreślają zgodnie wszyscy.

Ile głosów, tyle obrazów świąt spotykamy w tej sympatycznej książeczce. Autorzy wspomnień zabierają nas w bardzo osobistą podróż i w magiczny, bo odświętny świat smaków, zapachów, światełek, kolęd i wspólnego ozdabiania choinki. Zapraszam do lektury – niech ta książka ubarwi nam zbliżające się tegoroczne święta i każde następne!

Anita W.

Książkę poleca Wydawnictwo Bukowy Las – można kupić ją tutaj:

 

http://www.bukowylas.pl/content/ksiazka/opowie%C5%9Bci-wigilijne

 

Dziękujemy Wydawnictwu za udział w naszej akcji i przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak często się badać?
Najlepiej to zrobić wywiad w rodzinie, czy były jakieś choroby dziedziczne/ nowotwory...
wasz ulubiony podkład
Sucha cera i na codzień tylko krem BB. Podkładu idealnego nadal szukam ;)
Kremy do rąk
Mi też było ciężko dobry krem znaleźć. Ostatnio dostałam z Semilaca Colloidal gold...
Suche włosy - nic nie działa
Keratynowy zabieg daje naprawdę rewelacyjne efekty. Jakiś czas też nakładałam olej kokosowy i...