Jak wygląda oparzenie słoneczne?

1 lipca 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Upragnione słońce czasami odbiera nam rozsądek i nie potrafimy w porę zrezygnować z jego promieni. Niestety za tę zachłanność ponosimy sporą karę w postaci oparzeń. Czym jest oparzenie? Jak wygląda? Co robić w przypadku oparzenia? Czy można przekłuwać pęcherze? Kiedy udać się do lekarza?

OJ008-091

Czym jest oparzenie?

Oparzenie zgodnie z definicją to uszkodzenie skóry pod wpływem różnych czynników, nie tylko ciepła, ale także substancji chemicznych, promieniowania czy prądu elektrycznego. Jednym ze szkodliwych bodźców może być promieniowanie słoneczne. W zależności od intensywności narażenia, oparzenia mogą mieć różną głębokość. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce uszkodzony jest zwykle naskórek i część skóry właściwej.

 

Jak wygląda oparzenie?

W zależności od stopnia oparzenia, rana może przybierać różny wygląd. W najłagodniejszej wersji pojawia się bolesne zaczerwienienie, które z czasem przechodzi w świąd i po kilku dniach znika bez pozostawienia śladu. Czasami po dłuższym opalaniu mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, które co prawda goją się nieco dłużej, ale również nie zostawiają blizn.

 

Co robić w przypadku oparzenia?

– Przede wszystkim pierwszą czynnością, która należy podjąć jak najszybciej, jest ewakuacja z miejsca narażenia na promieniowanie słoneczne. Już sam powrót do zacienionego domu przyniesie ulgę.

– Kolejną istotną rzeczą jest schłodzenie uszkodzonej powierzchni skóry. Najlepiej wejść pod prysznic z zimną wodą i spłukiwać ciało przynajmniej 20-30 minut. Temperatura wody nie powinna być zbyt niska, chłodna wystarczy.

– Po natrysku, należy kontynuować ochładzanie ran za pomocą mokrych zimnych kompresów. Powinno się je często zmieniać, by zawsze były chłodne.

– Jeśli rana bardzo boli, można zastosować lek przeciwbólowy, najlepiej paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen czy naproksen, zredukują dolegliwości równie skutecznie, ale mogą utrudniać gojenie się ran.

– Na oparzenia nie wolno stosować żadnych kremów, maści, oliwek i tym podobnych. Uszkodzona skóra musi mieć szansę sama się zregenerować.

– Niektórzy dostrzegają ukojenie w zimnym kefirze, naturalnej maślance czy jogurcie naturalnym, oczywiście mocno schłodzonych. Domowe sposoby przodków czasami okazują się niezwykle skuteczne.

– Roślina, której sok ma wiele korzystnych działań, również w przypadku ran oparzeniowych, jest aloes. Na zmienioną chorobowo skórę należy przyłożyć schłodzony wcześniej miąższ.

– Gdy nie mamy pod ręką żadnych naturalnych środków, można skorzystać z dobrodziejstw pobliskiej apteki. Gotowe produkty pod postacią żeli chłodzących, znieczulających, kremów z d-pantenolem czy maści tranowych mogą okazać równie skuteczne.

 

Czy można przekłuwać pęcherze?

Przekłuwanie pęcherzy na ranach oparzeniowych jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Oczywiście, nie powinno się tego robić. Pęcherz to wynik odwarstwienia naskórka od skóry właściwej, z wypełnieniem wolnej przestrzeni treścią surowiczą. Przekłuciem tego wykwitu otwieramy wrota zakażenia dla naszego organizmu. Najbezpieczniej będzie uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż wchłoną się same.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Gdyby każdy z nas po przedawkowaniu promieni słonecznych szedł do lekarza, przychodnie musiałyby pracować 24 godziny na dobę. Na szczęście z większością ran radzimy sobie sami w warunkach domowych. W przypadku nie ustępujących silnych dolegliwości bólowych, pojawienia się dodatkowych objawów, jak bóle głowy, zaburzenia świadomości czy wymioty, nie zwlekajmy – należy udać się do lekarza.

Porada ekspercka: i-Apteka.pl

 



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...