Upragnione słońce czasami odbiera nam rozsądek i nie potrafimy w porę zrezygnować z jego promieni. Niestety za tę zachłanność ponosimy sporą karę w postaci oparzeń. Czym jest oparzenie? Jak wygląda? Co robić w przypadku oparzenia? Czy można przekłuwać pęcherze? Kiedy udać się do lekarza?
Czym jest oparzenie?
Oparzenie zgodnie z definicją to uszkodzenie skóry pod wpływem różnych czynników, nie tylko ciepła, ale także substancji chemicznych, promieniowania czy prądu elektrycznego. Jednym ze szkodliwych bodźców może być promieniowanie słoneczne. W zależności od intensywności narażenia, oparzenia mogą mieć różną głębokość. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce uszkodzony jest zwykle naskórek i część skóry właściwej.
Jak wygląda oparzenie?
W zależności od stopnia oparzenia, rana może przybierać różny wygląd. W najłagodniejszej wersji pojawia się bolesne zaczerwienienie, które z czasem przechodzi w świąd i po kilku dniach znika bez pozostawienia śladu. Czasami po dłuższym opalaniu mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, które co prawda goją się nieco dłużej, ale również nie zostawiają blizn.
Co robić w przypadku oparzenia?
– Przede wszystkim pierwszą czynnością, która należy podjąć jak najszybciej, jest ewakuacja z miejsca narażenia na promieniowanie słoneczne. Już sam powrót do zacienionego domu przyniesie ulgę.
– Kolejną istotną rzeczą jest schłodzenie uszkodzonej powierzchni skóry. Najlepiej wejść pod prysznic z zimną wodą i spłukiwać ciało przynajmniej 20-30 minut. Temperatura wody nie powinna być zbyt niska, chłodna wystarczy.
– Po natrysku, należy kontynuować ochładzanie ran za pomocą mokrych zimnych kompresów. Powinno się je często zmieniać, by zawsze były chłodne.
– Jeśli rana bardzo boli, można zastosować lek przeciwbólowy, najlepiej paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen czy naproksen, zredukują dolegliwości równie skutecznie, ale mogą utrudniać gojenie się ran.
– Na oparzenia nie wolno stosować żadnych kremów, maści, oliwek i tym podobnych. Uszkodzona skóra musi mieć szansę sama się zregenerować.
– Niektórzy dostrzegają ukojenie w zimnym kefirze, naturalnej maślance czy jogurcie naturalnym, oczywiście mocno schłodzonych. Domowe sposoby przodków czasami okazują się niezwykle skuteczne.
– Roślina, której sok ma wiele korzystnych działań, również w przypadku ran oparzeniowych, jest aloes. Na zmienioną chorobowo skórę należy przyłożyć schłodzony wcześniej miąższ.
– Gdy nie mamy pod ręką żadnych naturalnych środków, można skorzystać z dobrodziejstw pobliskiej apteki. Gotowe produkty pod postacią żeli chłodzących, znieczulających, kremów z d-pantenolem czy maści tranowych mogą okazać równie skuteczne.
Czy można przekłuwać pęcherze?
Przekłuwanie pęcherzy na ranach oparzeniowych jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Oczywiście, nie powinno się tego robić. Pęcherz to wynik odwarstwienia naskórka od skóry właściwej, z wypełnieniem wolnej przestrzeni treścią surowiczą. Przekłuciem tego wykwitu otwieramy wrota zakażenia dla naszego organizmu. Najbezpieczniej będzie uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż wchłoną się same.
Kiedy udać się do lekarza?
Gdyby każdy z nas po przedawkowaniu promieni słonecznych szedł do lekarza, przychodnie musiałyby pracować 24 godziny na dobę. Na szczęście z większością ran radzimy sobie sami w warunkach domowych. W przypadku nie ustępujących silnych dolegliwości bólowych, pojawienia się dodatkowych objawów, jak bóle głowy, zaburzenia świadomości czy wymioty, nie zwlekajmy – należy udać się do lekarza.
Porada ekspercka: i-Apteka.pl