Olejowane meble drewniane – jak o nie dbać?

13 grudnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Meble drewniane olejowane nie tylko wyglądają estetycznie i szlachetnie, ale również są chronione przed wpływem na przykład wilgoci czy promieniowania słonecznego. Co więcej, olejowane lite drewno wykazuje właściwości antystatyczne, czyli nie przyciąga do siebie kurzu. Warto jednak wiedzieć, że meble olejowane wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnej konserwacji.

olejowanie mebli

Jakie są zalety mebli drewnianych?

Urządzając mieszkania i domy, coraz częściej decydujemy się na zakup mebli drewnianych. Mimo że to dość kosztowna inwestycja, to pewne jest, że drewniane elementy wyposażenia będą służyć nam przez wiele lat. Meble wykonane z litego drewna są przede wszystkim solidne oraz oryginalne. Dzięki wyjątkowemu usłojeniu oraz przebarwieniom mamy pewność, że nie znajdziemy identycznego mebla, ponieważ nie istnieją takie same drewniane deski. Co więcej, ten surowiec pasuje do każdego rodzaju wnętrza, czy to na przykład w klimacie boho, industrialu czy w vintage.

Jedną z największych zalet mebli drewnianych jest natomiast możliwość ich samodzielnej konserwacji i naprawy. Jeżeli na drewnianej powierzchni zauważymy zarysowania, obicia czy innego rodzaju uszkodzenia, to z pomocą papieru ściernego możemy z łatwością je usunąć.

Warto wiedzieć, że meble drewniane dzieli się również ze względu na rodzaj nałożonego zabezpieczenia, czyli substancji, którą zostało pokryte surowe drewno. W taki sposób wyróżniamy meble drewniane: olejowane, lakierowane, woskowane. W tym artykule pochylimy się nad konserwacją i pielęgnacją mebli pokrytych olejem meblarskim.

Meble olejowane – charakterystyka

Olejowane meble z litego drewna w jak najwyższym stopniu nawiązują do naturalnego wyglądu oraz faktury surowego drewna, czyli takiego, który nie jest pokryty substancją zabezpieczającą. Oleje meblarskie przede wszystkim pozwalają temu surowcowi oddychać oraz podkreślają kolor (ocieplają jego barwę) i wydobywają usłojenie.

olej do mebli

Mimo że olej wnika głęboko w lite drewno, to „nie zamyka” jego porów, sprawiając, że meble wyglądają jak wykonane z surowego drewna. Równocześnie olej meblarski zabezpiecza powierzchnię przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (ta cecha dotyczy zwłaszcza mebli ogrodowych), a także przed naszym domowym użytkowaniem. Co więcej, olejowanie mebli sprawia, że są one mniej podatne na wilgoć oraz na przebarwienia powstałe w wyniku promieniowania słonecznego. Warto wspomnieć również o właściwościach antystatycznych – drewno nie przyciąga kurzu, dlatego też zalecane jest zwłaszcza dla alergików.

Jak pielęgnować olejowane drewno?

Chcąc jak najdłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem drewnianych mebli, należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację, czyli o przeprowadzanie ponownego olejowania, czyszczenie (przed olejowaniem) i regularne sprzątanie/pielęgnację.

Czyszczenie mebli przed olejowaniem

Przed ponownym olejowaniem najlepiej przeprowadzić czyszczenie za pomocą specjalistycznego środka, którego zadaniem jest usunięcie brudnych warstw oleju. Nową warstwę zawsze należy nakładać na czystą, surową powierzchnię drewna. Wystarczy, że na miękką ściereczkę z mikrofibry założymy środek do czyszczenia, a następnie przetrzemy meble. Drugą miękką ściereczką ściągamy brud.

Uwaga: Oleju meblarskiego nie stosuje się, aby usunąć zabrudzenia z mebli. Jest to środek do ich konserwacji, który może poprawić wygląd i nadać im naturalnego charakteru.

Olejowanie mebli drewnianych

Przyjmuje się, że olejowanie należy przeprowadzać minimum raz w roku. Częstotliwość zależna jest między innymi od rodzaju mebli – meble ogrodowe warto olejować co trzy miesiące, natomiast nasze domowe meble – raz lub dwa razy w roku.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, przed olejowaniem +wykonuje się czyszczenie za pomocą specjalistycznego środka. Dla ładniejszego wyglądu drewna oraz uzyskania gładkiej faktury poleca się również, aby powierzchnię mebli przetrzeć papierem ściernym o ziarnistości od P240 do P360.

Uwaga: Pamiętajmy o tym, że regularne olejowanie należy przeprowadzać również w przypadku mebli domowych. Drewno reaguje nie tylko na warunki atmosferyczne, ale również na warunki panujące w naszych mieszkaniach. Olejowanie zabezpieczy surowiec między innymi przed kurczeniem się, pękaniem czy płowieniem.

Sprzątanie i pielęgnacja mebli drewnianych

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że olejowanych mebli drewnianych nie należy czyścić za pomocą detergentów i innych specyfików. Nawet jeżeli na substancji do czyszczenia (np. spray) widnieje informacja, że dedykowana jest ona do mebli drewnianych, to może stworzyć plamy i odbarwienia na powierzchni mebli olejowanych – między innymi poprzez zawartość alkoholu w składzie. Do sprzątania używajmy więc wyłącznie miękkiej ściereczki z mikrofibry – może być lekko wilgotna.

Podczas codziennego użytkowania mebli zadbajmy o to, aby nie rozlewać płynów, a zwłaszcza alkoholu, na ich powierzchnię. Olejowane meble są wrażliwe na ciepło. Oznacza to, że powinniśmy korzystać z podkładek pod talerze czy kubki.

Drewnianych mebli olejowanych nie zaleca się stawiać w pobliżu kaloryferów. Odległość mebla od źródła ciepła powinna wynosić więcej niż jeden metr. Meble nie powinno być również wystawiane na ekspozycję słoneczną, na przykład stojąc w pobliżu okna czy drzwi balkonowych/ogrodowych. Jeżeli w mieszkaniu funkcjonuje ogrzewanie podłogowe, to drewniane meble lub ich nogi warto podkleić podkładem filcowym.

Optymalna temperatura pomieszczeń, w których znajdują się meble drewniane, powinna wynosić od 15 do 30 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza w okolicach 60%. Nie zapominajmy również o regularnym wietrzeniu mieszkania, a w razie zalania lub zachlapania mebla, jak najszybciej usuńmy ciecz z jego powierzchni za pomocą suchej, miękkiej ściereczki z mikrofibry.