Olejek z oregano i jego właściwości lecznicze
Oregano, inaczej lebiodka pospolita, to zioło, które najczęściej znajduje zastosowanie w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do potraw. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że oregano, a dokładniej olejek pozyskiwany z tej rośliny, ma wiele właściwości leczniczych. Oregano posiada m.in. właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwutleniające.
Olejek z oregano wykazuje działanie lecznicze głównie dzięki zawartości dwóch substancji – karwakrolu i tymolu. Tymol i karwakrol to organiczne związki chemiczne z grupy fenoli, które w dużych ilościach występują w oregano, macierzance, tymianku i kminku. Wykazują działanie przeciwbólowe, odkażające, rozkurczowe, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, żółciopędne i moczopędne. Oprócz nich, w oregano znajdziemy również sporo składników odżywczych tj. witaminy z grupy B, witamina C i K, flawonoidy oraz minerały (cynk, potas, żelazo, magnez i wapń).
Właściwości olejku z oregano:
– działa przeciwzapalnie (można go stosować przy zapaleniach jamy ustnej i gardła),
– spowalnia procesy starzenia się organizmu,
– wspomaga trawienie,
– posiada silne właściwości antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki),
– działa przeciwbakteryjnie (również zwalcza bakterie oporne na antybiotyki),
– ma właściwości przeciwgrzybicze, szczególnie dobrze radzi sobie ze zwalczaniem grzybic wywołanych przez grzyby z rodziny Candida albicans,
– ze względu na właściwości przeciwbakteryjne pomaga w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori,
– podnosi odporność organizmu, również na infekcje wirusowe,
– pomaga w usuwaniu z organizmu pasożytów,
– zmniejsza dolegliwości związane z bólami pleców i stawów,
– obniża poziom cukru we krwi,
– działa rozkurczowo,
– wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.
Stosowanie i praktyczne wskazówki:
– Naturalny olejek z oregano zazwyczaj występuje w postaci płynnej. Na rynku są dostępne różne stężenia, od 5% do 100% czystego olejku z oregano. Olejki o mniejszym stężeniu już są rozcieńczone np. oliwą z oliwek, ale i tak przed spożyciem należy je jeszcze dodatkowo rozcieńczyć. Powinno się użyć do tego innego oleju, czyli przykładowo połączyć kilka kropli olejku z olejem lnianym, rzepakowym czy oliwą z oliwek. Bardzo dobrym pomysłem jest dodanie kilku (2-3) kropel do soku pomidorowego z niewielką domieszką oliwy.
– Olejek z oregano można też łączyć z pożywieniem i dodawać odrobinę do pizzy czy dressingu do sałatki lub sięgnąć po formę gotową do spożycia czyli kapsułki.
– Przy stosowaniu olejku z oregano należy pamiętać o dodatkowym stosowaniu probiotyków. Olejek z oregano zabijając bakterie, może doprowadzić do zaburzeń w składzie flory bakteryjnej jelit, stąd konieczność jej uzupełnienia. Olejek z oregano, ze względu na korzystne oddziaływanie na układ oddechowy, poleca się też stosować jako dodatek do inhalacji. Wystarczy do gorącej wody dodać kilka kropli olejku i wdychać powstałą mieszaninę.
Milena Szymańska, Dietetyk kliniczny
Sklep Witamina i Zioło,
tel: (58) 350-80-25
tel kom: 664-988-890
mail: [email protected]
Sklep Stacjonarny: ul. Jaśkowa Dolina 9, 80-252 Gdańsk
Sklep Internetowy: www.witaminaiziolo.pl