URODA I ZDROWIE

Olejek z goździków – rozgrzewające właściwości na zimę

23 stycznia 2017, dodał: EKSPERTKA

 

Rozgrzewające właściwości goździków odkrywamy na nowo zwłaszcza podczas nieprzyjemnych, deszczowych dni oraz siarczystego mrozu. Wówczas chętnie sięgamy po mieszanki herbaciane z dodatkiem tej wspaniałej przyprawy korzennej lub pijemy specjalne, gorące wino lub piwo pełne aromatycznych goździków, imbiru, cynamonu i kardamonu, a także podkreślających niepowtarzalny smak trunku – miodu lub soku z malin.

 

Goździki to bardzo stara i popularna przyprawa, znana już Chińczykom w 3 wieku p.n.e. Wiecznie zielone drzewa goździkowe rosną przede wszystkim w Afryce i na Madagaskarze. Przyprawą są różowe pąki kwiatowe, które podczas suszenia na słońcu nabierają brązowej barwy. Drewno tego pięknego drzewa wykorzystywane jest w meblarstwie i stolarstwie artystycznym.

Obecnie używa się goździków do mięs, chleba, kompotów i rozmaitych ciast i ciasteczek. Ta niezwykle aromatyczna roślina posiada również wiele właściwości terapeutycznych. Już w starożytności stosowana była do odświeżania oddechu. Wystarczyło tylko rozgryźć parę goździków i potrzymać je chwilę w ustach a oddech stawał się przyjemny. Goździki posiadają właściwości antyseptyczne, chronią przed infekcjami przewodu pokarmowego. Niezwykle ważny jest sposób, w jaki przechowujemy je w warunkach domowych. Powinny znajdować się w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach z daleka od słońca i źródeł wilgoci.

 Olejek goździkowy Dr Beta – panaceum na wiele dolegliwości

Olejek goździkowy powstaje w procesie destylacji pąków kwiatowych z parą wodną. Jego głównym składnikiem jest eugenol stosowany w stomatologii, jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Dlatego w sytuacji awaryjnej, aby złagodzić ból zęba możemy rozcieńczyć z wodą olejek i wcierać w dziąsła lub po prostu rozgryźć goździk.

Substancja ta stosowana jest również w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu oraz infekcji dróg oddechowych, przeziębień, wzdęć i apatii.  Olejek pobudza i rozjaśnia umysł, ma działanie immunologiczne. Uznawany jest także za jeden z afrodyzjaków. Posiada korzenny, „piernikowy” zapach. Wraz z innymi olejkami eterycznymi doskonale nadaje się do odświeżania powietrza w naszych domach lub miejscach pracy. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości kominek aromaterapeutyczny i kilka wybranych olejków, które utworzą cudownie pachnącą mieszankę. Wśród wielu receptur Dr Beta znajdziemy sprawdzony przepis na miksturę nawaniającą i znakomicie dezynfekującą powietrze.

Do miseczki z wodą wkrapiamy po 2 krople olejków: goździkowego, pomarańczowego, kolendrowego, lawendowego i cytrynowego. Stosowanie takiej mieszanki dwa razy dziennie sprawi, iż nawet podczas gorącego lata poczujemy wspaniałe bożonarodzeniowe zapachy.

Natomiast, gdy zimą dokuczać nam będą bóle stawów czy mięśni warto w łyżce stołowej olejku roślinnego rozpuścić 2 krople olejku goździkowego oraz 3 krople olejku lawendowego i nacierać bolące miejsca kilka razy dziennie.

Nie zapominajmy, aby do wszelkiego rodzaju zabiegów używać tylko olejków najwyższej jakości pozbawionych rozpuszczalników i syntetycznych kompozycji zapachowych. Na etykiecie w pozycji Składniki (Ingredients) powinna być tylko: na pierwszym miejscu nazwa łacińska olejku i słowo Oil i ewentualnie kilka nazw składników tego olejku wymaganych dyrektywą UE.

 

AFIR biuro PR firmy Dr Beta

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Rehabilitacja w Warszawie
Dziewczyny, a powiedzcie mi proszę, czy któraś z Was miała okazję korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych...
Zaniedbane stopy :(
Warto pomyśleć wcześniej o pielęgnacji stóp, tak, żeby wstydu nie było ;)
Seminarium biznesowe dla kobiet - V…
Kobiety są lepszymi przedsiębiorcami niż mężczyźni, bo wnoszą w relacje i kontakty biznesowe...
Ładowanie aut elektrycznych - gdzie…
Enea ma ich sporo, np. w Szczecinie widziałam przy urzędzie miasta i przy zarządzie...