Olejek rumianku rzymskiego dla dzieci i dorosłych | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Olejek rumianku rzymskiego dla dzieci i dorosłych

3 lipca 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rumianek rzymski zwany również rumianem szlachetnym występuje w zachodniej i południowej Europie. Posiada piękny, intensywny, lekko słodkawy zapach. W wielu domach herbatka rumiankowa jest jednym z podstawowych składników ziołowej apteczki.

fot. Wirginia Bryll

Dlaczego cenimy rumianek? Wyciągi z kwiatów pomagają w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, doskonale radzą sobie z uciążliwymi wzdęciami, bólami brzucha i brakiem łaknienia. Posiadają też działanie rozkurczające i przeciwbakteryjne. Ale rumianek używany jest także zewnętrznie na przykład do pielęgnacji jasnych włosów – znajdziemy go w wielu ziołowych szamponach i odżywkach. Stosowany bywa również do przemywania skóry przy podrażnieniach i stanach zapalnych błon śluzowych. *

Olejek rumianku rzymskiego o zazwyczaj słomkowo-żółtej barwie, otrzymywany jest z rosnącego w niektórych krajach Europy południowej i zachodniej rumianku szlachetnego. Nie należy go mylić z popularnym olejkiem rumianku lekarskiego o kolorze ciemnoniebieskim. Olejek rumianku rzymskiego jest droższy i posiada niezwykle szeroki zakres działania.

Łagodzi podrażnienia skóry i układu oddechowego, stosuje się go przy zaburzeniach systemu trawiennego, szczególnie niestrawności i braku apetytu. Koi i uspokaja lęki, histerie i irytacje. Jest doskonały szczególnie dla dzieci, działając łagodnie uspokajająco, poprawia samopoczucie i pozwala zasnąć. Dlatego warto przy łóżeczku pociechy powiesić chusteczkę nasączoną jedną kroplą olejku lub mieszanki olejków przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych.

Olejek pomaga w depresjach i bezsenności, a nawet stymuluje pamięć. Spełnia też funkcję środka przeciwbólowego, dlatego używany jest przy bólach głowy, mięśni, reumatyzmie i artretyzmie. Często stosuje się go przy terapii schorzeń skóry pochodzenia infekcyjnego i alergicznego, pękaniu naczyń krwionośnych i leczeniu ran.

W aromaterapii bywa wykorzystywany do masażu, kompresów oraz kąpieli. Wraz z innymi olejkami tworzy znakomite antydepresyjne, łagodzące napięcia nerwowe mieszanki, których możemy używać w kominkach aromaterapeutycznych lub do kąpieli.

 

Receptury z użyciem olejków eterycznych Dr Beta:

Stres, napięcie nerwowe

Olejek rumianku rzymskiego 5 kropli

Olejek geraniowy 3 krople

Olejek lawendowy 2 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym lub do kąpieli.

Na dobry nastrój

Olejek rumianku rzymskiego  2 krople

Olejek cytrynowy  1 kropla

Stosować do masażu, lub zwiększając dawkę do 10 kropli do kąpieli i w kominku aromaterapeutycznym

DR BETA

www.drbeta.pl

——

*por. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 492

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...