Rokitnik zwyczajny – pospolity (ananas syberyjski) to roślina z gatunku oliwnikowatych. Jest krzewem pospolicie występującym w Europie i Azji szczególnie w okolicach nadmorskich. Nazwa łacińska rośliny: Hippophae rhamnoides wywodzi się od greckiego słowa: koń. Konie leczone rokitnikiem miały zdrową skórę i błyszczący włos. Rokitnik stanowi surowiec zielarski i farmaceutyczny. Preparaty maja zastosowanie w kosmetyce i medycynie w tym w dermatologii i chorobach wewnętrznych. Stosować można wyciągi olejowe z owoców lub nasion rokitnika bądź napary z jego liści świeżych bądź suszonych . Niezależnie od zastosowania w terapii różnych schorzeń rokitnik może być spożywany także pod postacią przetworów w postaci galaretek lub dżemów czy konfitur.
Ponieważ rokitnik nie posiada askorbinazy – enzymu rozkładającego witaminę C podczas przygotowywania z niego różnych produktów witamina ta nie ulega rozkładowi. W kosmetyce rokitnik znalazł zastosowanie jako preparat przeciwko łysieniu a także przeciwko łojotokowemu zapaleniu skóry z wytworzeniem łupieżu. Rokitnik stosowany jest także w leczeniu uszkodzeń skóry o różnej etiologii a szczególnie w przypadkach uszkodzeń termicznych, odmrożeń czy odleżyn. Preparaty z rokitnika mają zastosowanie również do pielęgnacji skóry łuszczącej się, suchej i zniszczonej – także w przypadku trudno gojących się ran. W wyniku przeprowadzonych badań odkryto działanie przeciwutleniające składników zawartych w roślinie. Wykazano naturalne ochronne działanie oleju jako filtra UVA i UVB. Napary z liści maja zastosowanie do przymoczek , przemywań oraz okładów przy stanach zapalnych skóry i owrzodzeniach także na tle niewydolności żylnej podudzi.
Wewnętrznie wyciągi olejowe z owoców rokitnika stosuje się w chorobach zapalnych i gorączkowych wywołanych drobnoustrojami chorobotwórczymi. Olej wykazuje terapeutyczne działanie w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego oraz w przypadku choroby wrzodowej żołądka i XII-cy. Preparaty z rokitnika łagodzą objawy choroby gośćcowej, zakrzepowego zapalenia żył, oraz zaburzeń gospodarki tłuszczowej w tym zwłaszcza w nadmiarze cholesterolu. Olej z rokitnika silnie przenika w głąb skóry szczególnie tej starzejącej się. Przyczynia się w ten sposób do jej odżywienia, uelastycznienia i regeneracji. Z takiego stanu rzeczy wynika zastosowanie oleju w kompozycjach preparatów przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych w tym: kremów pielęgnacyjnych, maseczek do twarzy, czy balsamów odżywczych. Podawanie doustne preparatów z rokitnika dodatkowo potęguje oddziaływanie lecznicze na skórę. Prowadzone są badania nad ochronnym działaniem oleju z rokitnika na uszkodzenia popromienne skóry. Wyniki badań są obiecujące i wskazują na takie działanie ochronne i lecznicze.