Olej z alg vs olej z ryb: jaka jest różnica? Jakie kwasy omega-3 wybrać?
Kwasy tłuszczowe Omega-3 są odpowiedzialne za niektóre z najważniejszych narządów i procesów w naszym organizmie, takich jak utrzymanie zdrowia naszego serca, mózgu i oczu, a także wspieranie zdrowia naszego układu odpornościowego i regulowanie reakcji zapalnych. Przyjmowanie produktów z Omega-3 jest jednym z najlepszych sposobów, aby zapewnić, że zaspokajasz jego zapotrzebowania i dajesz swojemu organizmowi właśnie to, czego potrzebuje. Olej rybny prawdopodobnie jest najbardziej znanym i stosowanym Omega-3, ale co, jeśli nie jesz ryb? Olej z alg jest roślinną alternatywą dla oleju z ryb, ale czy przynosi takie same korzyści dla organizmu jak olej z ryb? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w tym artykule.
Czym jest olej rybny?
Naturalny olej rybny pochodzi z tłustych tkanek niektórych ryb, takich jak np. śledź lub łosoś, i może zawierać aż 30% kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz 70% innych tłuszczy. Może również zawierać witaminy A i D (1).
Oleje rybne szeroko stosowane w produktach tego typu są często rafinowane. Proces ten polega na obróbce i oczyszczaniu naturalnego oleju rybnego, a niekiedy również na jego skoncentrowaniu. Proces ten jest korzystny, ponieważ pomaga usunąć zanieczyszczenia i metale ciężkie z oleju rybnego, a także pomaga zwiększyć stężenie DHA i EPA w produkcie końcowym. Większość olejów rybnych na rynku są rafinowane w ten sposób i zwykle występują w postaci łatwych do połknięcia kapsułek.
Jednak rafinowany olej rybny nie jest tak samo biodostępny, jak naturalny olej rybny. Oznacza to, że już nie możemy go tak łatwo przyswoić, ani wykorzystać w tak dużym stopniu zawartych w nim składników odżywczych. Podczas procesu rafinacji wiele trójglicerydów (rodzaj tłuszczu), które znajdują się w oleju rybnym, zostaje przekształcona w substancję zwaną estrami etylowymi. Te estry etylowe są gorzej przyswajalne niż trójglicerydy i są bardziej podatne na utlenianie i jełczenie. (2)
Czym jest olej z alg?
Mikroalgi są potężnym źródłem DHA i EPA – rodzajów Omega-3, które są najbardziej korzystne dla ludzkiego organizmu. Niosą natomiast dużo korzyści nie tylko dla ludzi. Mikroalgi są źródłem Omega-3 również dla ryb!
Podobnie jak ludzie, ryby nie potrafią produkować własnego DHA i EPA. W momencie, gdy ryby spożywają algi (lub inne ryby, które wcześniej spożywały algi), dostarczają również do swojego organizmu kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które zostały wyprodukowane przez algi. (3)
Badania wykazały, że stężenie DHA w oleju z alg jest znacznie wyższe niż w oleju rybnym, co czyni go doskonałym źródłem Omega-3. W jednym z badań przeanalizowano olej z alg w odniesieniu do łososia i wykazano, że nie tylko olej z alg działa w organizmie identycznie do oleju rybnego, ale również zawiera równoważne ilości DHA względem porcji gotowanego łososia. (4)
Olej z alg nie tylko zawiera wyższe stężenie DHA niż olej rybi, ale jest również bardziej zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska źródłem Omega-3. Algi, które są wykorzystywane do produkcji tego typu produktów, są uprawiane w zbiornikach, co oznacza, że nie są potrzebne żadne praktyki połowowe, a Omega-3 w Twoim oleju z alg nie miały nigdy kontaktu z zanieczyszczeniami i skażeniami w oceanie.
Podczas gdy ilość kwasów tłuszczowych Omega-3 w rybach uwarunkowana jest gatunkowo, olej z alg może być regulowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, tlen i ekspozycja na promieniowanie UV, w celu zwiększenia zawartości Omega-3. (5)
To sprawia, że jest to bezpieczna, czystsza i mocniejsza forma Omega-3 odpowiednia dla każdego!
Czy jedno jest lepsze od drugiego?
Olej z alg jest podstawowym źródłem Omega-3. Olej z ryb jest źródłem wtórnym, ponieważ każda ryba dostaje swoje Omega-3 z alg. Sięganie po źródło oznacza silniejszą formę Omega-3. (4)
Olej z alg jest łatwiejszy do strawienia (6) – myślę, że każdy, kto kiedykolwiek próbował oleju rybnego wie, jak źle mogą oddziaływać na ciebie w ciągu dnia. Algi są również bardziej biodostępne niż wiele z rafinowanych olejów rybnych na rynku, więc twoje ciało może wykorzystać więcej Omega-3. Ponadto, większość olejów z alg nie posiada tego rybnego smaku typowego dla olejów rybnych.
Olej z alg jest bardziej zrównoważony. Produkty z olejem rybnym przyczyniają się do przełowienia, zanieczyszczenia oceanów i zniszczenia siedlisk morskich. Algi są uprawiane w sposób zrównoważony w zbiornikach.
Olej z alg jest czystszy. Wszystkie ryby, zarówno dzikie, jak i hodowlane, mają kontakt z zanieczyszczeniami wody, mikroplastikami, metalami ciężkimi i innymi skażeniami. Algi nie wchodzą w ten kontakt, co czyni je czystym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Badania wykazały, że wiele olejów rybnych może zawierać więcej składników niż są deklarowane, lub mogą nie mieścić wskazanej dawki kwasów tłuszczowych Omega-3. (7)
Wygląda to na dość wyraźne zwycięstwo oleju z alg, prawda?
Jeśli zależy Ci na zrównoważonym, mocnym i czystym źródle Omega-3, wybór oleju z alg zapewni Ci wszystkie korzyści płynące ze spożywania tych kwasów tłuszczowych, bez przyczyniania się do niszczenia siedlisk morskich lub narażania się na niebezpieczeństwo spożycia metali ciężkich i innych potencjalnie toksycznych substancji.
Wszystkie produktyOMEGA-3 z mikroalg, które znajdziesz w naszym sklepie, są w 100% roślinne, pochodzą z alg uprawianych w sposób zrównoważony, które zostały poddane testom przez niezależną instytucję dla Twojego spokoju. W ofercie sklepu Vegafit.pl znajdziesz kapsułki i olej Omega-3 EHA:DHA od producentów z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, w tym z eko-upraw Szwecji czy z naszej Polski (Veganicity / Vegetology / Helhetshalsa, Aliness).
Źródła:
- Ikeda, I., Sasaki, E., Yasunami, H., Nomiyama, S., Nakayama, M., Sugano, M., Imaizumi, K. i Yazawa, K. (1995). Trawienie i transport limfatyczny kwasów eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego podanych w postaci triacylogliceroli, wolnego kwasu i estru etylowego u szczurów.
- Sullivan Ritter, J.C., Budge, S.M., Jovica, F. and Reid, A.-J.M. (2015). Oxidation Rates of Triacylglycerol and Ethyl Ester Fish Oils (Szybkość utleniania triacylogliceroli i estrów etylowych olejów rybnych). Journal of the American Oil Chemists’ Society, 92(4), pp.561-569. doi:10.1007/s11746-015-2612-9.
- Harwood, J.L. (2019). Algae: Critical Sources of Very Long-Chain Polyunsaturated Fatty Acids. Biomolecules, 9(11), s.708. doi:10.3390/biom9110708.
- Arterburn, L.M., Oken, H.A., Bailey Hall, E., Hamersley, J., Kuratko, C.N. and Hoffman, J.P. (2008). Algal-Oil Capsules and Cooked Salmon: Nutritionally Equivalent Sources of Docosahexaenoic Acid. Journal of the American Dietetic Association, [online] 108(7), pp.1204-1209. doi:10.1016/j.jada.2008.04.020.
- Adarme-Vega, T., Lim, D.K.Y., Timmins, M., Vernen, F., Li, Y. and Schenk, P.M. (2012). Microalgalgal biofactories: a promising approach towards sustainable omega-3 fatty acid production. Microbial Cell Factories, [online] 11(1), s.96. doi:10.1186/1475-2859-11-96.
- Ryan, A.S., Keske, M.A., Hoffman, J.P. i Nelson, E.B. (2009). Kliniczny przegląd kwasu algowo-dokosaheksaenowego: wpływ na poziom trójglicerydów i inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. American Journal of Therapeutics, [online] 16(2), pp.183-192. doi:10.1097/MJT.0b013e31817fe2be.
- Albert, B.B., Derraik, J.G.B., Cameron-Smith, D., Hofman, P.L., Tumanov, S., Villas-Boas, S.G., Garg, M.L. and Cutfield, W.S. (2015). Fish oil supplements in New Zealand are highly oxidised and do not meet label content of n-3 PUFA. Scientific Reports, 5(1). doi:10.1038/srep07928.