Okulary blokujące niebieskie światło | Do czego służą i czy rzeczywiście są Ci potrzebne?

7 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W ostatnim czasie, coraz częściej możemy usłyszeć o negatywnym wpływie niebieskiego światła na nasze zdrowie. Jednak czy rzeczywiście, światło emitowane przez ekrany naszych urządzeń elektronicznych, może wpłynąć na stan naszych oczu oraz ogólne samopoczucie? Nie ma wątpliwości, że temat zdrowia jest dla nas jednym z najważniejszych, dlatego też tak chętnie wykorzystywany jest przez wiele firm w celu sprzedaży swoich produktów. Dlatego w dzisiejszym artykule, przyjrzymy się okularom blokującym niebieskie światło, które na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy stały się całkiem popularne. Czym są, co robią, a także czy w ogóle są nam potrzebne? Oto najważniejsze informacje na temat Okularów Blue Light.

okulary

Spis treści:

  1. W jaki sposób powstaje niebieskie światło?
  2. Czy niebieskie światło jest szkodliwe dla wzroku?
  3. Jak niebieskie światło wpływa na nasze zdrowie?
  4. Czym są okulary do komputera tzw. Blue Light?
  5. Kto powinien korzystać z okularów blokujących niebieskie światło?
  6. Podsumowanie – Czy okulary blokujące niebieskie światło są mi potrzebne?

1. W jaki sposób powstaje niebieskie światło?

Aby zrozumieć, w jakim celu stworzono okulary typu Blue Blocker, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się temu, w jaki sposób w ogóle powstaje oraz skąd się bierze niebieskie światło. Otóż światło to, jest całkowicie naturalne i widzimy je chociażby patrząc na niebo. Niebieskie światło jest jedną z wiązek światła emitowanego naturalnie przez promienie słoneczne. Światło to, przechodząc przez ziemską atmosferę rozszczepia się, sprawiając m.in. to, że niebo, na które patrzymy jest koloru niebieskiego. Okazuje się jednak, że światło niebieskie jest również emitowane przez ekrany smartfonów, tabletów oraz laptopów. To właśnie dlatego na popularności zyskują filtry ekranu które znajdziemy na większości nowoczesnych urządzeń. Zmniejszają one kontrast wyświetlanego obrazu, sprawiają, że widziany kolor jest mniej niebieski, a bardziej żółty, ciepły i przyjemniejszy dla ludzkiego oka.

 

okulary blokujace niebieskie światło

2. Czy niebieskie światło jest szkodliwe dla wzroku?

Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta, otóż niebieskie światło nie jest szkodliwe dla ludzkiego wzroku, jednak pod warunkiem, że nie jesteśmy na nie eksponowani w nadmiarze. Drugim warunkiem jest również czas, podczas którego dociera do nas niebieskie światło. Wystarczy, że wyobrazimy sobie dwie sytuacje: korzystanie z telefonu w ciągu dnia oraz korzystanie z telefonu w ciągu nocy. Zapewne dla większości z nas, patrzenie na telefon w ciemnościach nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem. Wówczas niebieskie światło jest dużo bardziej skoncentrowane przez co powoduje także większe zmęczenie oczu. I to właśnie w tym miejscu wysuwa nam się wskazówka odnośnie tego, kiedy niebieskie światło zaczyna być najbardziej szkodliwe, a jest to użytkowanie sprzętów elektronicznych w słabych warunkach oświetleniowych np. po zmroku lub w ciemnym pomieszczeniu.

mężczyzna w okularach

 

3. Jak niebieskie światło wpływa na nasze zdrowie?

Powiedzieliśmy już sobie, że niebieskie światło jest dla nas najbardziej niekorzystne wtedy, kiedy jest najbardziej intensywne, czyli wtedy kiedy wokół nas jest dość ciemno. Niebieskie światło może wpłynąć negatywnie na higienę naszych oczu, powodując ich zmęczenie oraz suchość. Inną kwestią jest nasz ogólny stan psychofizyczny, otóż niebieskie światło, na które patrzymy w nocy może zaburzać naturalny cykl dobowy człowieka. Światło to docierając do naszych oczu, daje sygnał mózgowi, że „nadal jest dzień”, a zatem organizm będzie starał się utrzymać nas w ciągłym działaniu zamiast naturalnie przygotowywać nas do snu. Pamiętajmy jednak, że nadal mówimy tu o skutkach niebieskiego światła w ciągu nocy, ponieważ w trakcie dnia światło to jest odpowiednio rozproszone, przez co i mniej wpływa na nasze zdrowie.

4. Czym są okulary do komputera tzw. Blue Light?

Wiedząc już czym jest niebieskie światło, a także jaki może mieć na nas wpływ, możemy przejść do tego czym są okulary tzw. Blue Light. Mówiąc krótko są to okulary, które zostały wyposażone w specjalne soczewki z filtrem. Soczewki te posiadają lekko żółty kolor, który sprawia, że światło niebieskie emitowane przez nasze urządzenia jest po prostu neutralizowane. Oznacza to, że niebieski odcień światła zyskuje nową, cieplejszą barwę, która jest dużo bardziej naturalna dla ludzkiego oka. Przykładem takich akcesoriów są chociażby okulary Blue Light Meller. Okulary blokujące niebieskie światło poza tym, że neutralizują barwę sztucznego światła, posiadają również soczewki zerówki, dlatego też są dostosowane zarówno do osób noszących soczewki i tych bez żadnej wady wzroku.

 

5. Kto powinien korzystać z okularów blokujących niebieskie światło?

Okulary blokujące niebieskie światło w szczególności sprawdzą się u osób, które pracują do późnych godzin wieczornych lub nocnych, a także tych, którzy po prostu lubią pracować w ciemnych pomieszczeniach. A zatem nie jest to niezbędne akcesorium dla każdego, a dla dość wyspecjalizowanej grupy odbiorców. Tego typu okulary można profilaktycznie nosić w ciągu dnia, jednak nie powiedzielibyśmy, że jest to konieczne. Wiele zależy też od jakości matrycy naszych laptopów czy smartfonów. Starsze modele posiadają ekrany o bardziej chłodnej barwie, natomiast nowsze są dodatkowo wyposażane w filtr, który może neutralizować ten kolor.

 

6. Podsumowanie – Czy okulary blokujące niebieskie światło są mi potrzebne?

Wiemy już, czym jest niebieskie światło, jak na nas wpływa, a także czym są okulary je blokujące. Nawiązując do powyższej treści można więc wysunąć jeden wniosek – Okulary Blue Light mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują w nocy z elektroniką lub, które po prostu często korzystają ze sprzętów przy niedostatecznym oświetleniu np. oglądają telewizję, grają w gry komputerowe czy przeglądają internet. Okulary blokujące niebieskie światło, neutralizują chłodną barwę światła, dzięki czemu powoduje ono dużo mniejsze zmęczenie oczu oraz nie zaburza tak naszego naturalnego cyklu organizmu. Oczywiście nie wyeliminują one każdych dolegliwości, a mogą stać się środkiem wspomagającym higienę naszego zdrowia i samopoczucia.

Źródło: Flavour-Design.pl

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Oglądanie filmów w sieci
Mnie te hollywoodzkie produkcje odrzucają natłokiem efektów specjalnych , ostatnio wolę takie powolniejsze kino...
Laseroterapia
Miałam depilację laserową i też jak na razie jest skuteczna
Niejadek w przedszkolu
Te saszetki to najwięcej pewnie cukru zawierają. Poza tym jedzenie, które leżało...
Soczewki kontaktowe - pytanie
Zakładanie soczewek można wyćwiczyć, tak że nie jest to jakaś wielka filozofia