Okres przeziębień – podpowiadamy, co pomaga na ból gardła

11 grudnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Określenie „ból gardła” odnosi się do bólu, swędzenia lub podrażnienia tej części ciała. Ból gardła jest często głównym objawem infekcji przy przeziębieniu bądź grypie. Może być jeszcze gorzej, gdy próbujesz coś połknąć, dlatego aby nie rezygnować z jedzenia i płynów trzeba jak najszybciej znaleźć sposób na ból gardła.

Nawet jeśli ból gardła nie jest wystarczająco poważny, aby udać się do lekarza, nadal jest bolesny i może uniemożliwić spokojny sen. Na szczęście, można użyć różnego rodzaju środków leczniczych. aby złagodzić sobie tę uciążliwość. Oprócz tego, że warto sięgnąć po leki na ból gardła dostępne bez recepty, polecamy też skorzystać z kilku innych, sprawdzonych, domowych sposobów.

Domowy sposób na ból gardła nr 1: miód

Miód wymieszany z herbatą lub samodzielnie spożywany jest powszechnym lekarstwem na ból gardła. Są tacy, którzy wierzą, iż miód na ból gardła i kaszel jest nawet skuteczniejszy niż zwykłe środki przeciwkaszlowe.

Domowy sposób na ból gardła nr 2: woda z solą

Płukanie jamy ustnej ciepłą, słoną wodą może złagodzić ból gardła i rozbić znajdującą się w nim wydzielinę. Jest to również znana pomoc w niszczeniu bakterii ulokowanych w gardle. Aby skorzystać z tego sposobu na ból gardła:

• Przygotuj roztwór słonej wody (pół łyżeczki soli, szklanka ciepłej wody).
• Płucz gardło, aby zmniejszyć obrzęk i utrzymać je w czystości.
• Należy to robić co trzy godziny.

Domowy sposób na ból gardła nr 3: herbata rumiankowa

Herbatka rumiankowa jest naturalnie kojąca. Jest już dawna stosowana w celach leczniczych, takich jak łagodzenie bólu gardła właśnie Jest często stosowana również ze względu na właściwości:

• przeciwzapalne,
• przeciwutleniające,
• ściągające.

Niektóre badania wykazały, że wdychanie pary z rumianku może pomóc złagodzić objawy przeziębienia, w tym ból gardła. Picie herbaty z rumianku może przynieść taką samą korzyść, jak to co potrafią leki dostępne w aptece, co więcej – może również stymulować układ odpornościowy, aby pomóc organizmowi zwalczyć infekcję, która spowodowała ból gardła w pierwszej kolejności.

Domowy sposób na ból gardła nr 4: mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa znana jest ze swojej zdolności odświeżania oddechu. Rozcieńczony spray z olejem miętowym może jednak również złagodzić ból gardła. Mięta pieprzowa zawiera mentol, który pomaga rozrzedzić śluz i uspokoić ból gardła i kaszel. Mięta pieprzowa ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe, co może zachęcać do szybszego zanikania znajdującej się w drogach oddechowych infekcji.