URODA I ZDROWIE

Odra czy jest groźna? Czy szczepienie jest konieczne?

13 listopada 2018, dodał: Martina

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus odry. Mogą na nią zachorować zarówno dzieci, jak i dorośli, jednak dla tych drugich choroba może być o wiele bardziej problematyczna. Odra jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ nie tylko daje liczne i groźne powikłania, ale jedna osoba na 1000 chorych umiera. Jednakże można temu zapobiec – wystarczy szczepionka mmr, która niestety jest coraz rzadziej podawana. Właśnie dlatego, co kilka lat wybucha epidemia odry. Jakie są inne przyczyny zachorowań na odrę? Jak rozpoznać jej objawy? Jaki wygląda leczenie i jakie są jej powikłania?

 

Przyczyny:

Przyczyną odry jest wirus odry, który przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale także przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej lub moczem chorej osoby. Można się też zarazić przez dotyk. Mianowicie, kiedy po dotknięciu jakiś zabrudzonych przedmiotów lub powierzchni, przeniesie się wirusy na śluzówki nosa i gardła.

Objawy:

Choroba przebiega w czterech etapach: okres wylęgania, okres nieżywotni, okres wysypkowy i okres zdrowienia.

Okres wylęgania (8–12 dni) zwykle przebiega bezobjawowo.

W okresie nieżytowym pojawia się wysoka gorączka (nawet powyżej 39 °C), katar, kaszel, ból gardła oraz zaczerwienienie oczu i światłowstręt. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka.

Okres wysypkowy trwa 3–4 dni. Stan zdrowia chorego znacząco się pogarsza, a uporczywe, wcześniej wspomniane objawy, nasilają się. Pojawia się charakterystyczna wysypka, początkowo drobne, różowe plamki, potem plamy są duże i ciemnoróżowe. Wysypka pojawia się kolejno na twarzy, za uszami i na czole, później obejmuje już całe ciało.

Po 4–5 dniach następuje okres zdrowienia. Wysypka zaczyna blednąć i zanikać w kolejności, w jakiej się pojawiła, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne łuszczenie się skóry. Objawy takie jak gorączka, katar czy kaszel powoli zaczynają ustępować.

Leczenie:

Leczenie odry jest objawowe. Polega ono na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych. Chory powinien być w zaciemnionym (ze względu na światłowstręt), często wietrzonym pokoju, leżeć w łóżku i dużo odpoczywać.

Powikłania:

Powikłania odry są bardzo niebezpieczne i jest to między innymi:

  • zapalenie płuc
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mózgu
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu

Podostre stwardniające zapalenie mózgu jest szczególnie niebezpieczne i nie ma na nie lekarstwa. Zdarza się, że chory przeżyje nawet 10 lat, ale najczęściej umiera po roku czy dwóch.

Odra jest szczególnie niebezpieczna i należy się na nią szczepić. Szczepienia te są obowiązkowe (bezpłatne) i podaje się je w Polsce w 13-14 miesiącu życia oraz w 10 roku życia. Warto zaznaczyć, że skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98% i utrzymuje się do końca życia.

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Uzbekistan i Kazachstan
Zastanawiam się nad letnim wyjazdem do Azji właśnie do Uzbekistanu i Kazachstanu. Uważam,...
Srebrna torebka, jaki kolor butów?
Jak na moje to szare, białe lub czarne, bo srebrnych raczej nie znajdziesz. Z wizytowych...
Fajny kardigan na wiosnę?
Mi się bardzo spodobał taki kardigan ma ciemny szary kolor, kieszenie, brak zapięcia. Jest...
Spodnie rurki - dla jakiej figury?
> passiflore napisał/a:> Czy kobiecie z szerokimi biodrami pasują rurki? Czy trzeba być bardzo...