Odchudzający zamiennik ziemniaków. Jak smakuje topinambur?
Topinambur to roślina nieco zapomniana w polskiej kuchni. Pochodzi z Ameryki Północnej, a rozpowszechniła się na naszym kontynencie od XVII wieku jako roślina jadalna, pastewna i ozdobna. Ma piękne żółte kwiaty, przez co nazywana jest także słonecznikiem bulwiastym i to właśnie jej bulwy są jadalne. Są cennym warzywem, zwłaszcza w diecie cukrzycowej i dla insulinoopornych. Dziś topinambur można spotkać głównie dziko rosnący w przydrożnych kępach lub uprawiany w gospodarstwach ekologicznych.
Jak smakuje topinambur?
Bulwy topinamburu są podobne w smaku do powszechnie znanych nam bulw ziemniaka. Możemy go spożywać po ugotowaniu (gotuje się krócej niż ziemniaki), na surowo, smażony, pieczony albo w postaci przetworzonej. Możemy traktować go jako dodatek do obiadu, a także jako składnik dań jednogarnkowych lub sałatek. W ekologicznych sklepach znajdziemy kiszone bulwy w słoiku. Warto spróbować też kawy z topinamburu – to bardzo ciekawy napój, który miło zaskoczy smakiem i może stać się bezkofeinowym zamiennikiem tradycyjnej kawy.
Właściwości zdrowotne
To niepozorne warzywo jest bogate w składniki odżywcze. Zawiera wapń, potas, sód, magnez, miedź, żelazo, cynk i selen, witaminy A, B1, B2, C i beta-karoten. Ponadto zawiera polifenole, które są skutecznymi przeciwutleniaczami. To jedno z lepszych źródeł błonnika pokarmowego. Już 250 g zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i regulujące działanie układu nerwowego. Korzystnie wpływa na zdrowie osób chorujących na wrzody żołądka, chorobę Alzheimera, arteriosklerozę i HIV (obniża wiremię).
Najwięcej korzyści przyniesie osobom chcącym zadbać o linię, zwłaszcza cierpiącym na insulinooporność lub cukrzycę. Topinambur intensywnie wspiera odchudzanie, i to nie tylko dzięki zawartości błonnika poprawiającego perystaltykę jelit. Szybciej pozwala się najeść i syci na długo przy niskiej kaloryczności – w 100 g zawiera tylko 40 kcal. Zawiera inulinę, która wzmacnia florę jelitową, wspomaga utrzymanie właściwego poziomu cukru, trójglicerydów oraz cholesterolu, z czym często mają problem osoby z nadwagą. Pomaga też obniżyć ciśnienie krwi.
Jeśli w najbliższym sklepie nie da się kupić świeżego topinamburu, warto sprawdzić w sieci, gdzie na dużych platformach handlowych w przystępnej cenie można kupić bulwy z ekologicznych upraw. Z całą pewnością warto spróbować topinamburu w więcej niż jednej wersji, bo naprawdę żal ominąć korzyści, jakie niesie ze sobą włączenie go do diety.