Od jakiego wieku można zażywać tabletkę „dzień po”? Sprawdzamy!

3 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Tabletki „dzień po” w Polsce są stosunkowo łatwo dostępne. Z antykoncepcji awaryjnej należy jednak korzystać jedynie w uzasadnionych przypadkach. Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Od ilu lat można ją przyjmować? Jakie są możliwe skutki uboczne po zażyciu pigułek? Podpowiadamy.

tabletka dzien po
Tabletki „dzień po” — rodzaje

Tabletki „dzień po” w Polsce są dostępne dla osób, które chcą zapobiec ciąży po odbytym stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub gdy dotychczas stosowana metoda antykoncepcji zawiodła (np. doszło do uszkodzenia prezerwatywy). Jak działają tabletki „dzień po”? Rodzaje substancji czynnych, jakie mogą wchodzić w skład tego typu preparatów to:

● lewonorgestrel,
● octan uliprystalu.

Oba wymienione związki wpływają na owulację oraz warunki panujące w macicy, tak, aby uniemożliwić zapłodnienie.

Tabletki „dzień po” w Polsce — skuteczność

Ile wynosi skuteczność tabletek „dzień po”? Rodzaje substancji czynnych w preparacie mają na nią wpływ, podobnie jak czas od odbycia stosunku bez zabezpieczenia do zażycia preparatu:

● preparaty z lewonorgestrelem są skuteczne w 84%, o ile od niezabezpieczonego stosunku nie minie więcej niż 72 godziny,

● pigułki z octanem uliprystalu są skuteczne w 98%, pod warunkiem że przyjęto je do 120 godzin po współżyciu płciowym. Ten rodzaj pigułek jest droższy, cena kształtuje się na poziomie nawet do 199,00 złotych za sztukę.

Tabletki „dzień po” w Polsce — czy do zakupu potrzebna jest recepta?

Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce dostępna wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza. Na szczęście może ją wystawić lekarz dowolnej specjalności, a nie tylko ginekolog. Co więcej, niektóre podmioty medyczne oferują recepty na leki (w tym także na tabletki „dzień po”) zdalnie, bez konieczności udawania się na wizytę stacjonarną do lekarza – przykładem takiej jednostki jest: https://tabletkadzienpo.pl. Po uzyskaniu recepty na tej stronie można kupić tabletki „dzień po” w dowolnej aptece.

Tabletka „dzień po” — od ilu lat można ją stosować? Jakie są inne przeciwwskazania?

Tabletki „dzień po” w Polsce, Escapelle oraz EllaOne nie są przeznaczone dla osób w wieku poniżej 18 lat. Inne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej to:

● stwierdzona w przeszłości ciąża pozamaciczna,
● uczulenie na lewonorgestrel/octan uliprystalu lub inny składnik tabletki,
● zdiagnozowana astma o ciężkim przebiegu,
● zdiagnozowane ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
● zdiagnozowane zapalenie jajowodów,
● zdiagnozowana choroba jelita cienkiego upośledzająca wchłanianie leków.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, specjalista powinien zalecić inny rodzaj antykoncepcji.

Tabletka „po” — skutki uboczne

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla organizmu? Jak każdy lek, także pigułki „po stosunku” mogą dawać działania niepożądane. Co może wywołać tabletka „po”? Skutki uboczne, zgłaszane przez pacjentki przyjmujące tego typu preparaty to np.:

● ból głowy,
● bolesne miesiączkowanie,
● ból brzucha,
● bóle miednicy,
● ból podbrzusza,
● bóle mięśni,
● bóle pleców,
● dyskomfort w brzuchu,
● mdłości,
● nieregularne krwawienia śródcykliczne,
● nudności,
● wahania nastroju,
● wrażliwość piersi,
● wymioty,
● uczucie zmęczenia,
● zawroty głowy.

Antykoncepcja awaryjna może przyczyniać się do szkody, także wtedy, gdy jest stosowana w sposób niezgodny z zaleceniami lekarza. Konsekwencją nadużywania tego typu środków mogą być zaburzenia cyklu miesiączkowego i w rezultacie — obniżona płodność. Z tego powodu bardzo istotna jest świadomość na temat metod takich jak tabletka „dzień po”. Od ilu lat można stosować? Czy w jednym cyklu miesiączkowym można przyjąć tabletkę dwa razy? Kiedy nie należy sięgać po pigułki? Nie bójmy się o to zapytać lekarza, który wystawia receptę.