Dlaczego oczyszczać?
Dokładne oczyszczanie skóry jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowej pielęgnacji i warunkiem późniejszego prawidłowego działania produktów pielęgnacyjnych.
Niestarannie zmyty makijaż jest jedną z częstszych przyczyn podrażnień skóry, ponadto po całym dniu nasza skóra, obciążona nadmiarem sebum, potem czy bakteriami, staje się podatna na powstawanie szpecących zaskórników czy krostek. Nieoczyszczona lub niedokładnie oczyszczona skóra ma również mniejszą możliwość regeneracji podczas snu. Zgodnie z najnowszymi badaniami, kiedy śpimy, dochodzi do zwiększenia aktywności fibroblastów oraz do produkcji włókien elastyny i kolagenu. W nocy komórki skóry niszczą stare włókna elastyny oraz „zużyty” kolagen. Jeśli nic nie zaburzy pracy komórek skóry, nasza skóra zachowa elastyczność i gładkość. Ponadto, w czasie nocnego odpoczynku zachodzi zjawisko keratynizacji, podczas którego następuje odnowa komórek naskórka. Dzięki tej odnowie, skóra zachowuje zdrowy koloryt, odpowiednie nawilżenie i miękkość. Aby proces był wydajny, powinien być połączony z odpoczynkiem skóry od czynników mogących powodować podrażnienia, takich jak parabeny, barwniki, silikony czy silne konserwanty wchodzące w skład większości podkładów czy fluidów. Makijaż pozostawiony na noc powoduje ponadto zatykanie porów, zaburzenia w poziomie pH oraz w składzie warstwy wodno-lipidowej skóry. Trzeba też pamiętać, że źle oczyszczona skóra to bariera nie do przebycia dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Jakie kosmetyki stosować?
Zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie, takie jak sole mineralne będące składnikami potu, można zmyć wodą. Wodą nie usuniemy jednak sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe, złuszczonych komórek naskórka, kurzu, bakterii, pozostałości makijażu czy resztek preparatów pielęgnacyjnych. W celu usunięcia tych zanieczyszczeń należy używać kosmetyków posiadających w swoim składzie środki powierzchniowo czynne. Elementy lipofilowe łączą się z brudem pochodzenia olejowego i tłuszczowego, dzięki czemu mogą być spłukane wodą z powierzchni skóry. Niestety, środki powierzchniowo czynne nie są dla skóry obojętne. Podczas zmywania brudu dochodzi do zmiany płaszcza hydrolipidowego skóry oraz kwaśnego pH, chroniącego przed szkodliwym działaniem bakterii. Ubocznym zjawiskiem działania środków powierzchniowo czynnych jest również wymywanie lipidów z bariery lipidowej skóry oraz warstwy rogowej. Może się to przyczynić do wysuszenia skóry. Oznacza to, że żele myjące oparte na tradycyjnych detergentach nie powinny być stosowane do oczyszczania skóry wrażliwej, podrażnionej czy przesuszonej, np. po okresie zimy.
Ważne jest, by przy wyborze kosmetyku kierować się typem skóry, do którego preparat ma być przeznaczony. Każdy rodzaj skóry ma bowiem swoje określone właściwości i wymaga innych środków oczyszczających. Skóra sucha posiada odmienny skład płaszcza wodno-lipidowego aniżeli skóra tłusta. Cera wrażliwa, naczyniowa, trądzikowa czy mieszana mają dodatkowo problem z podrażnieniami i często z niestabilną równowagą hydrolipidową i bakteryjną na powierzchni skóry. Dlatego też dla skóry suchej czy wrażliwej odpowiednie będą preparaty zawierające naturalne, delikatne związki powierzchniowo czynne lub też w ogóle ich pozbawione. Ponadto, u osób o takim typie cery, stosowanie żeli myjących i wody może powodować nadmierne wysuszenie i ściągnięcie naskórka. Rozwiązaniem może być mleczko lub śmietanka, gdyż stosuje się je bez konieczności spłukiwania skóry wodą, a jednocześnie zawarte w nich składniki nawilżają skórę.
Specjalnego oczyszczania wymaga okolica oczu. Ze względu na szczególną wrażliwość, demakijaż oczu powinien być wykonywany wyłącznie przy pomocy produktów do tego przeznaczonych. Kosmetyki te oparte są na łagodnych recepturach, najczęściej bezzapachowych i bez barwników. Makijaż wodoodporny skutecznie usuną płyny dwufazowe.
Oczyszczając skórę nie zapominajmy o aplikacji toniku. Kosmetyk ten doskonale tonizuje, odświeża i normalizuje, a ponadto nawilża skórę, zapobiegając uczuciu suchości i „ściągnięcia”. Usuwa pozostałości makijażu, przywraca naturalną równowagę oraz właściwe, lekko kwaśne pH skóry.
Okresowo można zastosować głębokie oczyszczanie skóry przy pomocy peelingu. Peelingi ziarniste złuszczają zrogowaciały naskórek, ułatwiając tym samym naturalne oczyszczenie porów skóry. Peelingi gruboziarniste poleca się osobom o zmęczonej, poszarzałej i grubszej cerze, natomiast peelingi drobnoziarniste osobom o delikatniejszej cerze. Masaż peelingiem poprawia krążenie krwi i tym samym karnację skóry, jest też doskonały do pielęgnacji skóry ciała. Jednak jeśli nasza skóra jest wrażliwa, naczyniowa, czy występują na niej aktywne zmiany trądzikowe, zrezygnujmy z mechanicznego złuszczania skóry a sięgnijmy po peelingi enzymatyczne, które dzięki zawartości roślinnych enzymów złuszczających łagodnie oczyszczą i odświeżą skórę. Chociaż peelingi są doskonałym sposobem na pozbycie się zmarszczek, nie należy wykonywać ich częściej niż 2 razy tygodniowo.
Dla osób, które wolą wolą kompaktowe rozwiązania, proponujemy żele peelingujące, które zarówno oczyszczą cerę, jak i złuszczą zrogowaciały naskórek. Zawarte w żelu drobinki peelingujące to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na oddzielne stosowanie peelingów.
Oczyszczanie krok po kroku:
1. Mycie twarzy i demakijaż
Do dokładnego umycia twarzy i demakijażu warto zastosować żel myjący lub mleczko (śmietanka) do demakijażu, płyn do demakijażu oczu – do codziennego oczyszczania skóry. Klasyczny żel myjący skutecznie usunie zanieczyszczenia. Jeśli skóra jest sucha czy wrażliwa, sięgamy po delikatne mleczko lub śmietankę, której nie spłukujemy wodą. Demakijaż okolic oczu wykonujemy przy użyciu płynów do demakijażu.
2. Tonizowanie
Tonik to kosmetyk przywracający skórze właściwe pH, które mogło ulec zaburzeniu podczas mycia. Receptura zawiera często składniki aktywne dedykowane poszczególnym typom skóry.Złuszczanie
3. Złuszczanie
Codzienny rytuał oczyszczania warto uzupełnić o złuszczanie, standardowo wykonywane 1-2 razy w tygodniu – w zależności od typu cery. Peeling normalizuje proces złuszczania naskórka, odświeża i poprawia koloryt skóry. Rodzaj peelingu dobieramy do rodzaju skóry. Peeling enzymatyczny delikatnie złuszcza skórę wrażliwą czy naczyniową. Pozostałe typy skóry dobrze tolerują złuszczanie przy pomocy peelingów ziarnistych, które dzięki obecności drobinek peelingujących doskonale oczyszczą skórę.
Czy wiesz, że…?
• Mężczyźni rzadziej niż kobiety mają zmarszczki nad górną wargą, dzięki codziennym peelingom dokonywanym podczas golenia się
• Z badań ankietowych przeprowadzonych przez markę Lirene na grupie Kobiet w wieku 18-34 wynika, że aż 12% pań do oczyszczania skóry twarzy używa… wody i mydła. Najbardziej popularnymi środkami są toniki (27%), żele do mycia twarzy (23%) oraz mleczka (22%).
www.Lirene.com