Ochrona wrażliwych stóp, czyli skarpetka skarpetce nierówna

13 czerwca 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie uświadamiamy sobie czasem, że nasze stopy to − obok rąk − najbardziej zapracowane części ludzkiego ciała. Dzięki nim przemieszczamy się (nawet jeżeli coraz rzadziej, bo większość czasu spędzamy za kierownicą) i korzystamy z uroków życia. Dzieje się tak dopóty, dopóki nie zaczyna szwankować nam zdrowie. Jego stan odbija się na stopach, zwłaszcza w przypadku osób chorych na cukrzycę, grzybicę, z zaburzeniami krążenia, nadpotliwością i otyłych.

Skóra na stopach to wyspecjalizowana, naturalna bariera ochronna, dzięki której są one odporne na szkodliwe czynniki mechaniczne, termiczne, wilgoć, toksyny i infekcje. Wszystkie te funkcje skóra spełnia bez zarzutu, jeżeli jesteśmy zdrowi. Ten czuły mechanizm przestaje jednak prawidłowo funkcjonować, jeżeli cierpimy na którąś z bardzo powszechnych obecnie chorób cywilizacyjnych. Zwłaszcza tych przewlekłych, takich jak na przykład: cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, neuropatie kończyn dolnych. A także u osób z atopowym zapaleniem skóry, grzybicą i zaburzeniami potliwości.

Cukrzyca to bardzo poważny problem dla ogromnej rzeszy ludzi. Słyszymy o udogodnieniach, które chorzy mają na wyciągnięcie ręki, czytamy o nowinkach w leczeniu. Wciąż jednak jest to choroba nieuleczalna. Można z nią wprawdzie żyć, ale komfort życia pozostawia wiele do życzenia. − Jednym z najbardziej spektakularnych objawów towarzyszących tej chorobie jest tzw. zespół stopy cukrzycowej – wyjaśnia  Jerzy Rudnicki z polskiej firmy JJW, która już od 16 lat troszczy się o nasze stopy, produkując skarpetki profilaktyczne DeoMed® stworzone z myślą o diabetykach, ale nie tylko. − Aż trudno uwierzyć, że w wyniku zaniedbań w jej leczeniu każdego roku dochodzi w Polsce do prawie ośmiu tysięcy (!!!) amputacji kończyn. Dzieje się to w drugiej dekadzie XXI wieku, w kraju znajdującym się w samym centrum cywilizowanej Europy.

Do najskuteczniejszych działań profilaktycznych należy troskliwa ochrona skóry. W przebiegu cukrzycy ulega ona zmianom patologicznym, których nasilenie jest proporcjonalne do czasu trwania choroby. Już pierwsze objawy, czyli na przykład upośledzenie czucia w obrębie stóp, są sygnałem alarmowym. Potem pojawia się skłonność do infekcji, owrzodzenia, świąd, martwica skóry, jej pękanie, grzybica. − Tej ostatniej sprzyja pocenie się skóry − dlatego tak ważne są przewiewne skarpetki i buty − wyjaśnia Jerzy Rudnicki z firmy JJW. − Skóra osób chorych na cukrzycę jest podatna na uszkodzenia, dlatego przygotowano tzw. dekalog higienicznej opieki, który obejmuje m.in. noszenie odpowiednich ochronnych skarpetek i obuwia.

Jakie powinny być więc skarpetki idealne dla wrażliwych stóp? Dobrze, jeżeli powstają przy współpracy lekarzy, fizjoterapeutów i samych zainteresowanych, czyli chorych z cukrzycą, stanami zapalnymi skóry, grzybicą, obrzękami stóp, nadpotliwością, otyłością i zaburzeniami krążenia – przekonuje Jerzy Rudnicki.

Takie skarpetki muszą mieć jak najluźniejszy ściągacz, czyli cholewkę, która nie będzie zaburzała krążenia, a równocześnie dobrze przylegała do łydki. Taki efekt można osiągnąć, przez specjalną konstrukcję skarpetki, która ograniczy ucisk na nogę do minimum koniecznego do tego, żeby nie zsuwała się z nogi – mówi Jerzy Rudnicki. − Niewielka domieszka nowoczesnej LYCRY® albo elastanu w składzie sprawiają, że tak zaprojektowane skarpetki są bardzo elastyczne, dopasowują się świetnie do nogi, przylegając do niej jak druga skóra, a jednocześnie nie uciskają jej. Nie tamują przepływu krwi, dlatego ich noszenie jest komfortowe nawet dla opuchniętych nóg – zapewnia Jerzy Rudnicki z JJW.

W skarpetkach profilaktycznych stosuje się też inne rozwiązania, które gwarantują komfort noszenia, na przykład bezszwowe łączenie nad palcami. Wtedy ryzyko otarć w tym miejscu zmniejsza się praktycznie do zera.

Ważne jest również dbanie o odpowiednią wentylację stóp, żeby nie dopuścić do pocenia i rozwijania się drobnoustrojów na skórze. Idealne skarpetki są nie tylko przewiewne – wyjaśnia Jerzy Rudnicki. – One hamują rozwój drobnoustrojów, zapobiegając infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Dodatkowym efektem jest zapobieganie powstawaniu  przykrego zapachowi podczas użytkowania. Nasze skarpetki działają jak dezodorant i nie mają zapachu nawet po całym dniu noszenia. Stosujemy w nich rozwiązania, które na powierzchni skóry stykającej się ze skarpetką tworzą warunki uniemożliwiające rozwój bakterii i grzybów. Jakie to rozwiązania? Jedna z nich to zastosowanie trwałej, odpornej na spieranie, opatentowanej apretury antybakteryjnej i antygrzybiczej – zdradza nam Jerzy Rudnicki. Apretura to inaczej uszlachetnianie materiału przez nadanie mu nowych, lepszych cech, które uprzyjemniają jego użytkowanie i czynią zdrowszym; jest ona trwale związana z materiałem i odporna na spieranie. W innym modelu stosujemy przędzę z zawartością tlenku cynku, który ma działanie bakteriostatyczne i grzybobójcze, przyspiesza procesy gojenia i regenerację tkanek stosuje się go nawet w maściach przeciw odparzeniom. W jeszcze innych – jony srebra, które działają bakteriostatycznie i grzybobójczo, ograniczając rozwój drobnoustrojów – dodaje Jerzy Rudnicki.

Ostatnia kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając skarpetki dla diabetyka, to materiał, z którego „są zrobione”. Najlepsze będą naturalne przędze najwyższej jakości: bawełniana, bambusowa oraz najnowocześniejsze przędze syntetyczne.

Jeżeli wszystkie te warunki zostaną spełnione, zyskamy pewność, że chronimy stopy szczególnie mocno narażone na mikrourazy, zapewniamy im swobodny dostęp powietrza i wentylację, pozwalamy na naturalne odparowanie potu i zapobiegamy infekcjom bakteryjnym, grzybicznym. To najlepsze, co możemy zrobić dla naszych stóp.

www.deomed.pl



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...