Objawy niedoboru wapnia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Objawy niedoboru wapnia

22 września 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wapń to niezwykle ważny pierwiastek dla funkcjonowania całego organizmu. Przede wszystkim stanowi on podstawę tkanki łącznej, kości oraz zębów. Odgrywa także dużą rolę w procesie krzepnięcia krwi i regulacji niektórych hormonów, wpływa na skurcz mięśni szkieletowych i serca, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, a także w procesie dzielenia się i regeneracji komórek. Każdy powinien dbać o to, by w jego diecie było wystarczająco dużo wapnia. Niestety, czasem w naszych organizmach nie ma wystarczającego poziomu tego pierwiastka. Po czym można poznać jego niedobór?

 

kolano

Niedobór wapnia w organizmie – symptomy

Zalecana dzienna dawka wapnia różni się w zależności od wieku. Najwięcej (bo aż 1300 mg) potrzebuje go młodzież, której układ kostny ulega gwałtownemu wzrostowi. Osoba dorosła z kolei potrzebuje około 1000 mg wapnia na dzień. Niewielkie obniżenie tego pierwiastka w diecie nie będzie dawało żadnych znaczących objawów. W przypadku dużych niedoborów trzeba się jednak liczyć ze znaczącymi symptomami ze strony układu nerwowego i mięśniowego. Typowe objawy to: poczucie zmęczenia, ból mięśni i stawów, występowanie ruchów mimowolnych. Często dokucza mrowienie i drętwienie kończyn. Osłabieniu ulega kondycja włosów, skóry i paznokci. Pojawiają się zaburzenia krzepliwości krwi, które manifestują się poprzez krwotoki z nosa czy siniaki na powierzchni skóry. W wyniku niedoboru wapnia mogą pojawić się napady duszności oraz problemy z połykaniem. Wzrasta także ryzyko osteoporozy u dorosłych, a u młodszych – krzywicy. Zwiększa się ryzyko złamań kości, pojawiają się problemy z uzębieniem. Są to bardzo niepokojące objawy, które powodują również ból i dyskomfort, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli się pojawią, trzeba od razu zacząć działać.

Niedobór wapnia w organizmie – co robić?

Jeśli występuje niedobór wapnia, należy zająć się jego uzupełnieniem. Przede wszystkim trzeba zmodyfikować swoją dietę i wprowadzić do niej produkty bogate w wapń. Są nimi głównie mleko i nabiał. Pierwiastek ten znajduje się również w rybach, soi, tofu, a także w niektórych warzywach (m.in. jarmuż, szpinak) i owocach (np. suszone figi i morele). Jeśli niedobory są bardzo duże, lepiej sprawdzi się suplementacja wapniem, która każdorazowo dostarczy nam odpowiednią dawkę tego pierwiastka. Choć na rynku znajduje się wiele suplementów, wśród nich warto wyróżnić Calperos, będący źródłem zjonizowanego wapnia w formie najlepiej przyswajalnej dla ludzkiego organizmu. Można go stosować zarówno w stanie lekkiego niedoboru wapnia, jak i w momencie zmagania się z osteoporozą czy po złamaniach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://calperos.pl/calperos-lek-otc.

Chcąc podnieść ilość wapnia w organizmie, warto także zrezygnować z używek. Niestety, częste picie alkoholu będzie skutkowało wydalaniem wapnia wraz z moczem. W przyswajaniu wapnia dużą rolę odgrywa także witamina D – jej wytwarzanie jest stymulowane przez promieniowanie słoneczne, dlatego koniecznie należy postawić na częste spacery. Przebywanie na zewnątrz połączyć można z aktywnością fizyczną, co będzie miało świetny wpływ na kondycję układu mięśniowego i szkieletowego. Osoby, u których wystąpił niedobór, powinny dodatkowo pamiętać o regularnych badaniach. Warto krok po kroku budować zdrowe nawyki, dzięki którym nie zabraknie w naszym organizmie wapnia.

Wapń – bardzo ważny pierwiastek

Nie ulega wątpliwości, że wapń jest niezwykle ważnym pierwiastkiem dla funkcjonowania naszego organizmu. Jego niewielkie niedobory nie będą odczuwalne, trzeba czekać na naprawdę przykre objawy, by się dowiedzieć, co jest ich źródłem. Nie warto jednak doprowadzać do tego stanu. Wapń jest gwarancją dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Należy zadbać o jego odpowiedni poziom w diecie. Można to zrobić poprzez modyfikację swoich nawyków żywieniowych lub suplementację (warto zajrzeć na https://calperos.pl/). Trzeba również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, a także częstej ekspozycji na promienienie słońca. Dzięki temu uniknąć można wielu problemów, takich jak np. osteoporoza, zmniejsza się także ryzyko wystąpienia różnych chorób i dolegliwości.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...