W sieci roi się od mitów dietetycznych, które sukcesywnie są powielane i potem często stosowane. Niektóre z nich nie mają sensu, a inne mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, dlatego obalam najpopularniejsze mity związane ze zdrowym odżywianiem.
MIT 1: Żeby schudnąć trzeba mało jeść
Odchudzanie będzie skuteczne, jeśli zastosujesz deficyt kaloryczny, czyli zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii. Ważne jest to, aby nie obcinać kalorii zbyt drastycznie – wielu osobom wydaje się, że aby schudnąć trzeba jeść 1000 lub maksymalnie 1500 kcal.
Każdy jest inny i będzie miał inne zapotrzebowanie kaloryczne, ale dieta 1000 kcal jest odpowiednia dla małego dziecka, a nie osoby dorosłej.
Diety niskokaloryczne prowadzą do poważnych niedoborów witamin i składników mineralnych, osłabienia energii i złego samopoczucia.
Jedząc 1800, czy 2000 kcal też można schudnąć.
MIT 2: Dieta to same sałatki i niesmaczne jedzenie
Istnieje nadal dość krzywdzące przekonanie, że zdrowa dieta to nudne posiłki, składające się jedynie z sałaty i niesmacznych produktów.
Otóż nie! Właśnie ważne jest to, aby dieta była różnorodna, dostarczała różnych produktów i była smaczna. Tylko taka dieta przyniesie zamierzony efekt i nie pozbawi Cię radości z życia.
Pamiętaj, że nie ma produktów zakazanych, na diecie można jeść wszystko, tylko trzeba zachować umiar. W zdrowym odżywaniu jest miejsce na każdy produkt, nie oznacza to, że teraz musisz rezygnować z ulubionych produktów i dań, bo chcesz schudnąć.
Taką dietą szybko się zniechęcisz, a zrzucone kilogramy wrócą, bo zamiast zmienić nawyki żywieniowe, ty będziesz na diecie i będziesz odliczać, kiedy to się wreszcie skończy.
MIT 3: Ostatni posiłek trzeba zjeść o 18
To jeden z moich ulubionych mitów na temat zdrowego odżywiania 😉
Ostatni posiłek powinien być spożywany 2-3 godz. przed snem, tak aby organizm mógł przygotować się do regeneracji w czasie snu. Ostatni posiłek o 18 powinny jeść osoby, które idą spać o godz. 20-21.
Długa przerwa między ostatnim posiłkiem a snem może prowadzić do wieczornego podjadania, którego powinno się unikać.
Dostosuj spożywanie ostatniego posiłku do swojego rytmu dobowego.
MIT 4: Nie można łączyć ogórka z pomidorem
Łączenie ogórka z pomidorem prowadzi do utraty dużej ilości witaminy C. Dzieje się to ze względu na obecność askorbinozy – enzymu zawartego w ogórku zielonym.
Okazuje się jednak, że pomidor nie jest najlepszym źródłem witaminy C, a zawiera znacznie większe ilości innych składników odżywczych np. potasu, dlatego bez obaw możesz łączyć w sałatce, czy na kanapce te warzywa.
A zostając przy witaminie C…..
MIT 5: Cytrusy są najlepszym źródłem witaminy C
Słysząc witamina C pierwszą rzeczą, która przyjdzie do głowy większości jest cytryna, limonka lub pomarańcza. Jednak okazuje się, że cytrusy nie są najlepszym źródłem witaminy C, jak uważano przez długi czas.
Lepszym źródłem witaminy C będzie papryka lub natka pietruszki.
To tylko kilka przykładów mitów dietetycznych, w które nadal wierzy wiele osób. W niedługim czasie pojawi się druga część mitów dietetycznych, które są dość znane i często powielane.
opracowanie: dietetyk Magdalena Nowicka
www.instagram.com/mnowicka.dietetyk