O której porze najlepiej jeść banany? Wtedy najkorzystniej działają na organizm
Jedzenie owoców od lat budzi spory wśród dietetyków i osób interesujących się zdrowym stylem odżywiania. Pokutuje pogląd, że fermentują one w przewodzie pokarmowym, gdyż są trawione szybciej niż inne produkty i nie mogą być wydalone odpowiednio wcześnie. Zostają zablokowane w jelitach przez tłuste i pełne białka potrawy, więc zalegają tam zbyt długo. Jeśli lubicie banany, to zapewne zainteresuje Was informacja, że pora ich spożywania jest decydująca, jeśli chodzi o ich pozytywny wpływ na nasz organizm. O tym, czy lepiej jeść je rano, czy wieczorem, a może w ciągu dnia, dowiecie się tym artykule.
Czy rano warto jeść banany na czczo? Część dietetyków jest zdania, że owoce powinno się spożywać oddzielnie niż inne produkty, aby nie utrudniać ich trawienia. Dlatego rekomendują oni spożywanie ich na początku dnia, ok. 30-40 minut przed właściwym śniadaniem. Pamiętajmy jednak, że każda porcja owoców jest odrębnym posiłkiem i zwykle zawierają one pewną ilość cukrów, która jest potem metabolizowana w organizmie. Banany posiadają wysoki indeks glikemiczny, co jest ważną informacją dla osób zmagających się z podwyższonym poziomem cukru we krwi czy cukrzycą. Jednak nawet w przypadku zdrowych osób banany nie będą dobrym wyborem na pierwszy posiłek dnia. Szybko podnoszą poziom cukru, dostarczając dużą ilość węglowodanów w postaci skrobi, a to skutkuje szybkim uczuciem głodu po ich spożyciu. Osoby dbające o linię także powinny wybierać na śniadanie inne owoce – najlepiej te o niższym poziomie cukrów.
Banan jako przekąska w ciągu dnia. Dlatego to nie jest dobry wybór
W naszej zabieganej codzienności często nie mamy czasu na spożycie pełnowartościowego posiłku w ciągu dnia. Najłatwiej wtedy sięgnąć po coś, co możemy zjeść w biegu, a co nie wymaga specjalnego przygotowania. Wielu specjalistów od odżywiania podpowiada, by mieć zawsze przy sobie jakiś owoc, który sprawi, że nie sięgniemy po jednoznacznie szkodliwe fast foody czy słodycze. Czy jednak powinien to być właśnie banan, który zwykle dostarcza ponad 100 kcal? Naszym zdaniem lepiej sprawdzi się tu jabłko czy inny krajowy owoc, który dostarczy mniejszej ilości kalorii i nie wpłynie tak znacząco na skoki poziomu cukru we krwi. Dzięki temu będziemy mieć zapewnione uczucie sytości na dłuższy czas, a nie tylko na chwilę.
Banany na kolację. Zaskakujący efekt
Wieczorem nasz organizm przygotowuje się do snu, dzięki wydzielaniu hormonów odpowiadających za właściwy poziom nocnego odpoczynku. Lekką kolację warto zjeść na 2-3 godziny przed zaśnięciem, aby nie być zupełnie na czczo, ale też nie mieć pełnego żołądka. Banany to bardzo dobry wybór na ostatni posiłek dnia – są bogatym źródłem magnezu i tryptofanu, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zdrowy i głęboki sen. Tryptofan to aminokwas egzogenny – substancja stosowana m.in w lekach na depresję, a więc mająca wpływ na poprawę naszego nastroju, co jest kluczowe na koniec dnia, kiedy chcemy się wyciszyć i odciąć się od problemów oraz negatywnych emocji. Wspomaga też pamięć i koncentrację, a więc ważne procesy naszego mózgu, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu człowieka w jego środowisku.
Jak się okazuje, dzięki odpowiednio zaplanowanej diecie możemy wspomagać istotne funkcje naszego organizmu. Miłosńicy bananów na pewno mają swoje pomysły na przygotowanie swoich ulubionych owoców na różne sposoby, aby urozmaicić codzienne menu i cieszyć się różnorodnymi smakami. My polecamy banany zapiekane w cieście francuskim, skropione sokiem z limonki i rozpuszczoną gorzką czekoladą.