O. Krajewska: Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź – recenzja

19 listopada 2018, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Orina Krajewska:

Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź.

Książka jest zbiorem trzynastu rozmów Oriny Krajewskiej na temat chorób cywilizacyjnych z przedstawicielami medycyny konwencjonalnej i alternatywnej, którzy dzielą się poglądami i wiedzą na temat odżywiania, aktywności fizycznej, medycyny chińskiej, zdrowego snu, duchowości, zielarstwa, medycyny chińskiej, genetyki. Ich wiedza, pasja, przekonanie pozytywnie zaraża i napędza do aktywności i pracy nad samym sobą. Po każdym wywiadzie w książce znajdziemy dane statystyczne dotyczące metod, definicje, zbiór „wskazówek” związany z jego tematem (ćwiczenia, które można stosować w domu np. oddechowe ćwiczenie relaksujące czy też przepisy, np. na mieszankę ziół na stres lub makrobiotyczny przepis na zupę miso), a także listę książek, do których możemy sięgnąć w celu pogłębienia tematyki. Dzięki temu książka spełnia rolę nie tylko „małej encyklopedii”, ale również praktycznego poradnika. Wiele cennych treści, przekazanych w wywiadach przenika główna teza autorki, że na człowieka należy patrzeć w sposób holistyczny, uzasadniając, że wszystko powinno współistnieć ze sobą w harmonii. Tym samym autorka przybliża metody i terapie medycyny holistycznej oraz promuje i wspiera zintegrowane podejście zarówno do zdrowia, jaki do choroby, w myśl definicji medycyny integralnej.

 

Orina Krajewska w książce Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź łączy swoje osobiste doświadczenia choroby nowotworowej matki z wiedzą, którą zyskuje w trakcie wywiadów ze specjalistami. Oswaja temat zdrowia i choroby, a jednocześnie podnosi na duchu i napawa nadzieją. To połączenie powoduje, że książka ta stanowi oryginalny poradnik na temat prawidłowej dbałości o siebie, o bliskich, a zarazem jest podpowiedzią, jak radzić sobie z chorobą i nie tracić własnego szczęścia. Możemy być wielbicielami konwencjonalnych bądź niekonwencjonalnych metod leczenia, mieć różne spojrzenia na te same kwestie, ale wszyscy musimy zgodnie przyznać, że w holistycznym podejściu do kwestii zdrowia obowiązuje stara, dobra zasada: „co za dużo to niezdrowo”, i właśnie to staje się nauką płynącą z lektury: działajmy rozsądnie i pamiętajmy, że to od nas zależy, jaką ścieżkę zdrowia sobie wybierzemy, bo sami za siebie odpowiadamy.

 

„Życie nigdy nie jest liniowe. Nie podciągniesz pod statystykę siebie ani mnie. Nawet, jeśli i mnie, i ciebie boli brzuch, to przyczyny tego bólu mogą być różne”.

 

Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź to poradnik dotyczący ważnych kwestii zdrowotnych, holistycznego podejścia do życia i chorób cywilizacyjnych. Książka aktualna i pożyteczna, która przynosi wiedzę, daje nadzieję i staje się przyczynkiem do czynnej ochrony własnego zdrowia. Rzetelne podejście do tematyki, zdrowe i raczej logiczne podejście zarówno ze strony autorki, jak i osób, z którymi przeprowadzała wywiady sprawiają, że nie jest to raczej typowy poradnik o zdrowiu. To spójna, rzetelna i wartościowa lektura. Dlatego jeśli tylko jesteście zainteresowani tą tematyką, niezależnie, czy chcecie tylko zaspokoić swoją ciekawość, przeciwdziałać chorobie, czy szukacie pomocy w leczeniu – sięgnijcie, a na pewno się nie zawiedziecie. To zdecydowanie godna uwagi i inspirująca pozycja dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się zdrowiem i racjonalnym stylem życia, a fakt, że w jednym poradniku znajdujemy nawiązania do różnych dziedzin sprawia, że jest on uniwersalny i każdy może indywidualnie do niego podejść. Bardzo się cieszę, że mogłam się z nią zapoznać.

„W naszym życiu najważniejszą osobą jesteśmy my – jeżeli nie pomożemy sobie, nie będziemy mogli pomagać innym”.

Szczegóły: sensus.pl






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz