Nudności w ciąży – skąd się biorą i jak długo trwają? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nudności w ciąży – skąd się biorą i jak długo trwają?

16 grudnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nudności i wymioty często są pierwszymi objawami ciąży, które skłaniają kobiety do wykonania testu ciążowego. Ich występowanie jest bardzo uciążliwe, dlatego warto poznać przyczynę takiego stanu. Sprawdź, z czego wynikają nudności i przez jak długi czas mogą doskwierać.

Nudności, obok braku miesiączki, wzmożonej senności oraz ogólnego braku energii, to pierwsze objawy ciąży. Pojawiają się w pierwszym trymestrze – nie zawsze jako nudności poranne. Bardzo często taki stan utrzymuje się przez cały dzień, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny nudności w ciąży

Pierwsze objawy ciąży najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. Główną rolę odgrywa przede wszystkim stężenie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej[1]. Potwierdza to większa częstotliwość nudności i wymiotów u kobiet w ciąży bliźniaczej – tam poziom tego hormonu jest znacznie większy.

Niektórzy doszukują się przyczyn dolegliwości w niedoborze witamin z grupy B. Skąd takie przekonanie? Przyjmowanie preparatów witaminowych zmniejsza częstość występowania nudności oraz wymiotów[2].

Warto przy tym podkreślić, że jeśli objawy pojawiają się po 10. tygodniu ciąży, wówczas pod uwagę należy wziąć inne przyczyny mogące odpowiadać za powstawanie nudności i wymiotów.

Kiedy pojawiają się nudności w ciąży?

Nudności to pierwsze objawy ciąży, z którymi zmaga się nawet 80% ciężarnych[3]. Początek dolegliwości przypada zwykle na 4.-7. tydzień ciąży, a największe nasilenie objawów jest zauważalne około 9. tygodnia ciąży.

Jak długo trwają nudności w ciąży?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w większości przypadków jest to kwestia indywidualna. Jest wiele ciężarnych, u których objawy mijają dość szybko – po kilku tygodniach. Statystyki pokazują jednak, że aż u 90% kobiet stwierdza się stopniowe ustępowanie dolegliwości do 20. tygodnia ciąży[4].

Domowe sposoby na nudności i wymioty w ciąży

Jeżeli nudności i wymioty – jako pierwsze objawy ciąży – nie są obfite i nie mają nawracającego charakteru, wówczas można spróbować zminimalizować je domowymi metodami. Podstawą jest wprowadzenie pewnych modyfikacji do codziennego jadłospisu.

  • Jedz częściej, ale mniejsze porcje – nawet 5-6 posiłków dziennie.
  • Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz coś – może to być np. banan, ciepłe mleko, chrupkie pieczywo.
  • Zrezygnuj z picia w trakcie jedzenia – może to przyczynić się do nasilenia objawów, dlatego z piciem wstrzymaj się do zakończenia posiłku.
  • Ogranicz spożywanie niektórych produktów – na liście artykułów prowokujących nudności i wymioty znajdują się m.in. gazowane napoje, cytrusy, smażone mięso, kawa, mocna herbata[5].

W walce z nudnościami – szczególnie porannymi – pomoże imbir. Świetnie sprawdzi się herbatka imbirowa albo woda z dodatkiem świeżego startego korzenia.

Nudności i wymiotów w ciąży nie można lekceważyć

Niekiedy zdarza się, że nudności i wymioty przybierają na sile. Szczególnie niebezpieczne są obfite i nawracające wymioty, które mogą prowadzić nawet do odwodnienia organizmu. Dlatego każdą taką dolegliwość należy skonsultować z ginekologiem. Być może zajdzie konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym przypadku uzasadnienie znajduje przyjmowanie leków przeciwwymiotnych – podaje się tzw. antagonistów receptora histaminowego H1 i pochodne fenotiazyny. Jeżeli kuracja nie przynosi pożądanych efektów, lekarz może podjąć decyzję o zmianie leku na inny monoskładnikowy lub zmianie formy podania – z doustnej na pozajelitową lub doodbytniczą[6].

Eksperci z American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) podkreślają, że wczesne wdrożenie leczenia nudności i wymiotów zmniejsza ryzyko pojawienia się najcięższej postaci tych dolegliwości czy tzw. niepowściągliwych wymiotów ciężarnych[7]. Warto więc już od pierwszych dni ciąży zastosować domowe sposoby zapobiegające nudnościom.

 

[1] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/033/original/20-26.pdf?1472132372

[2] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/033/original/20-26.pdf?1472132372

[3] https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/rcog/155043,postepowanie-w-przypadku-nudnosci-i-wymiotow-oraz-niepowsciagliwych-wymiotowu-ciezarnych-wytyczne-rcog-2016.html

[4] J.w.

[5] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/dolegliwosci/mdlosci-i-wymioty-w-czasie-ciazy

[6] https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/rcog/155043,postepowanie-w-przypadku-nudnosci-i-wymiotow-oraz-niepowsciagliwych-wymiotowu-ciezarnych-wytyczne-rcog-2016,1

[7] https://www.mp.pl/ginekologia/aktualnosci/178679,nudnosci-i-wymioty-ciezarnych-wytyczne-acog.html

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...