Nowotwór. Jak medyczna marihuana wpływa na raka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nowotwór. Jak medyczna marihuana wpływa na raka?

8 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nowotwory należą do jednych z najczęstszych przyczyn śmierci na całym świecie, co sprawia, że naukowcy wciąż szukają nowych leków, które pomogłyby w walce z tą chorobą.

medyczna marihuana

Jednym z nich może być medyczna marihuana. Sprawdź, czy medyczna marihuana może pomóc w leczeniu raka i czy jest w stanie zniszczyć komórki nowotworowe.

Czym jest medyczna marihuana?

Medyczna marihuana to suszone kwiatostany konopi indyjskich i siewnych, które uprawia się w specjalnych, zamkniętych pomieszczeniach oraz sprawdza na zawartość substancji aktywnych i zanieczyszczeń.

Takie warunki uprawy i wysokie normy jakości jakie musi spełnić każda partia suszu konopnego sprawiają, że medyczna marihuana wykazuje właściwości terapeutyczne i jest bezpiecznym produktem leczniczym.

Jak marihuana wpływa na raka?

Według dostępnych badań, medyczna marihuana posiada m.in. właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, neuroprotekcyjne, zmniejszające nudności i wymioty. Ponadto korzystnie wpływa na samopoczucie, sen, a także poprawia jakość życia pacjentów.

W przypadku nowotworów zastosowanie konopi medycznych pomaga przede wszystkim w zmniejszaniu działań niepożądanych chemio- i radioterapii, takich jak:

 • brak apetytu,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ból,
 • problemy ze snem,
 • przewlekły stres,
 • złe samopoczucie.

Niektóre z badań wykazują również, że medyczna marihuana może zmniejszać liczbę komórek rakowych, co zatrzymuje postęp choroby.

Czy marihuana może zatrzymać rozwój nowotworu?

THC i CBD, czyli dwa główne kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie wykazują wiele leczniczych właściwości. Okazuje się, że mogą również wpływać na proces odpowiadający za śmierć komórek, które nie działają prawidłowo w organizmie, takich jak np. komórki rakowe.

Ponadto marihuana posiada zdolność hamowania produkcji szkodliwych toksyn przez komórki nowotworowe i wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a jak wiemy z dostępnych prac, przewlekły stan zapalny jest jedną z przyczyn rozwoju raka.

To sprawia, że kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą zatrzymywać rozwój nowotworu. Jednak wszystko zależy od rodzaju raka, jego zaawansowania oraz rokowań. Co więcej, nie ma badań jednoznacznie potwierdzających takie działanie medycznej marihuany, ale zgromadzone wyniki i przypadki wyzdrowienia pacjentów po zastosowaniu konopi dają taką nadzieję.

W jakich nowotworowych może pomóc marihuana?

Stosowanie medycznej marihuany może przynieść korzyści zdrowotne dla większości pacjentów cierpiących na nowotwór, w szczególności w redukcji skutków ubocznych leczenia farmakologicznego.

Najczęściej marihuana medyczna stosowana jest m.in. w:

 • białaczce,
 • nowotworach jamy ustnej,
 • nowotworach układu nerwowego,
 • nowotworach mózgu,
 • nowotworach układu rozrodczego męskiego i żeńskiego,
 • nowotworach układu pokarmowego,
 • nowotworach układu chłonnego,
 • międzybłoniaku.

Jak marihuana wpływa na raka? – podsumowanie

Terapia medyczną marihuaną może pozytywnie wpływać na proces leczenia nowotworów. Szczególne korzyści odnotowywane są w przypadku skutków ubocznych chemio- i radioterapii, takich jak zmniejszenie apetytu, ból, problemy ze snem, nudności i wymioty.

Niestety obecnie dostępne badania nie potwierdzają jednoznacznie, że medyczna marihuana zabija komórki rakowe. Chociaż u niektórych pacjentów udało się zatrzymać rozwój choroby za pomocą medycznej marihuany, istnieje zbyt mało badań, aby terapia konopna była stosowana w tym celu.

Terapia nowotworów zawsze powinna być kompleksowa i stanowić połączenie leczenia chirurgicznego, chemioterapii, radioterapii i innych wspomagających metod, takich jak medyczna marihuana.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...
Problemy z trądzikiem
Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione konserwantów i sztucznych barwników znakomicie...