Co nam daje Nordic Walking?

5 marca 2022, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

W podmiejskich lasach w każdy weekend można spotkać piechurów z kijkami. Zazwyczaj chodzą w niewielkich grupkach. Są wśród nich osoby w każdym wieku – od przedszkolaków po seniorów.

nordic walking starsi ludzie
Już w starożytnych czasach pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się podczas marszu w trudnym terenie. To właśnie od nich turyści nauczyli się korzystania z kijów wędrując po wrzosowiskach i górach. Na stromych zboczach gór Centralnej Europy używali nawet dwóch kijów. Pod koniec lat 80-tych podjęto próby promowania Nordic Walking w kręgach sportowych, wiele szkół uwzględniło je w swoich programach nauczania. Dopiero jednak w latach 90-tych w Ameryce powstał Power Walk w którym kijki wykorzystywano dla zwiększenia specjalnej efektywności tej formy marszu. Wykonano wiele badań naukowych porównujących skuteczność chodu przy pomocy kijków ze zwykłym marszem. Badania te wykazały, że kijki zwiększają intensywność marszu w różnorodny sposób. Jesienią 1999 roku, według sondażu Gallupa ponad 280,000 finów uprawiało Nordic Walking regularnie a prawie milion ludzi stwierdziło, że poprzedniego roku spróbowało tej formy aktywności. Fińskie Nordic Walking odbiega od stylu amerykańskiego w sensie pozytywnym, dzięki stosowaniu techniki rozluźnienia uchwytu kijka, stosowanej także w narciarstwie biegowym, w którym wykorzystanie kijków nadaje rytm marszu oraz wydłuża i przyspiesza krok. Ponieważ chód jest najbardziej naturalną formą ćwiczenia dla ludzi dbających o swoje zdrowie. Obecnie, co trzecia osoba w Niemczech, Austrii, Holandii, Anglii i innych krajach wybiera się na spacery z kijkami. Moda nadeszła też do Polski.
Nordic Walking – nazwa odzwierciedla region Europy, w którym sporty związane z wykorzystywaniem kijków narciarskich, trekkingowych i innych są nieodłączną formą podtrzymywania aktywności ruchowej, masowego sportu i rekreacji, oraz najzdrowszą formę ruchu jaką jest spacerowanie, szybki marsz czy też przełajowe marsze i biegi narciarskie.
Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia podczas energicznego spaceru. Kijki Nordic Walking są zbudowane ze specjalnie skomponowanych, elastycznych materiałów, które amortyzują wstrząsy spowodowane odbiciem od podłoża. Są również lżejsze i mają wymienne końcówki dostosowane do marszu po różnym podłożu. Posiadają  specjalne uchwyty, które pozwalają umocować kije na ręku, co pozwala w pełni wykorzystać technikę marszu. Ważna jest także długość kijków. Obliczamy ją mnożąc nasz wzrost x 0,66. Często się zdarza, że wygodniej jest nam chodzić z dłuższymi kijkami niż wykazuje obliczenie. Lepiej, więc z kupnem kijków poczekać i podczas próbnego treningu dopasować swoją idealną długość. Fińska firma Exel jest pierwszą i oryginalną marką Nordic Walking. Jest to wiodący producent kijków. Firma Exel stworzyła również system szkolenia instruktorów oraz zestaw ćwiczeń niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowej rozgrzewki i stretchingu. Koncepcja Nordic Fitness Sports obejmuje takie efektywne formy aktywności ruchowej jak Nordic Walking, Nordic Blading, Nordic Fitness Skiing i Nordic Snowshoeing (Nordyckie spacery z kijkami, Nordycką jazdę na łyżworolkach z kijkami, Nordyckie narciarstwo fitness z kijkami, oraz Nordyckie spacery po głębokim śniegu z kijkami i specjalnymi butami).
Nordic Walking  jest lepszy od zwykłego marszu, bowiem marsz z kijkami jest bardziej dynamiczny, oprócz nóg wzmacnia również mięśnie ramion i barków. Oparcie na kijkach odciąża stawy nóg. Pozwala czuć się bezpieczniej i ułatwia wchodzenie pod górę. Ten rodzaj aktywności pozwala na ćwiczenie dosłownie całego ciała. Dzięki spacerom z kijkami aktywizujemy zarówno górne jego partie: kark, klatkę piersiową, barki, ramiona, przedramiona, mięśnie grzbietu, jak i dolne – biodra, uda, łydki – nie obciążając stawów. Podczas godzinnego joggingu zmęczymy się bardziej niż podczas trwającego tyle samo treningu Nordic Walking, ale podczas spaceru z kijkami spalimy znacznie więcej kalorii, nie obciążając stawów i kręgosłupa. Podczas treningu Nordic Walking tętno wzrasta średnio o 15-17 uderzeń na minutę. Mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony. W efekcie przybywa nam energii, poprawia się samopoczucie, a dodatkowo – w dłuższej perspektywie – wzmacnia się układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawału. Sięgając po specjalnie skonstruowane kijki, nie narażamy się także na kontuzje, unikamy obciążenia stawów czy też kręgosłupa. To ma ogromne znaczenie w przypadku osób, które cierpią na schorzenia układu kostno-stawowego. Nordic walking pomaga łagodzić dolegliwości stawowe, zwłaszcza związane ze stawami kolanowymi, a nawet biodrowymi! Co więcej, jest zalecany jako forma rehabilitacji ortopedycznej i kardiologicznej oraz w walce z nadwagą. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu, nie wymaga wielkich nakładów finansowych.
Ćwiczenia z kijkami rozgrzewają te mięśnie, które są aktywne podczas treningu Nordic Walking, wzmacniają obszary mięśni słabszych, rozciągają napięte mięśnie i uspokajają ciało po treningu. Dobrze jest ćwiczyć przez 5-10 minut przed treningiem Nordic Walking, zatrzymywać się w trakcie treningu, aby porozciągać mięśnie, które nie są zbyt mocno używane w trakcie marszu i aby lekko porozciągać te mięśnie przez około 10 minut po treningu. Gimnastyka z kijkami stanowi znakomity sposób aktywowania techniki chodu po to, aby zaangażować odpowiednie grupy mięśniowe.
Uprawiając Nordic Walking, można zyskać dużo więcej niż podczas tradycyjnych marszów. Sport ten pomaga:
1) Wzmocnić mięśnie całego ciała. W trakcie zwykłego chodzenia pracują tylko nogi i pośladki. Podczas marszu z kijkami aktywnych jest 650 (czyli 90%) mięśni całego ciała (m.in. ramion, barków, pleców, brzucha).
2) Oszczędzać stawy kolanowe. Podczas biegania i intensywnego chodzenia bez kijków są one narażone na duże obciążenia. Ale gdy maszerujemy z kijkami, nacisk na stawy jest o 5–10 kg mniejszy, niż gdy idziemy bez nich.
3) Rozluźnić mięśnie barków i szyi napięte z powodu stresu lub długotrwałego siedzenia za biurkiem.
4) Poprawić postawę. Nordic walking często poleca się osobom z wadami kręgosłupa, bo sport ten wzmacnia mięśnie pleców i łagodzi bóle.
5) Szybko zrzucić zbędne kilogramy. Podczas marszu z kijkami spalamy o 25% kalorii więcej niż podczas zwykłego spaceru (nawet 400 kcal w ciągu godziny).
6) Poprawić wydolność organizmu i zyskać lepszą kondycję. Badania wykazały, że podczas nordic walking dostarczamy organizmowi o 20–58% tlenu więcej niż w czasie tradycyjnego szybkiego marszu.
7) Wzmacniać serce, redukować zbyt wysokie ciśnienie, obniżać poziom „złego” cholesterolu we krwi oraz regulować stężenie cukru we krwi. Dzięki temu zapobiega cukrzycy.
8) Poprawiać koordynację. Osoby starsze czują się pewniej, chodząc z kijkami, zwłaszcza po śliskim i nierównym podłożu.
Ogromną zaletą tej formy ruchu jest brak przeciwwskazań do treningu. Bez obaw mogą go uprawiać osoby starsze. W zasadzie każdy, komu lekarz nie zabrania się poruszać w ogóle. Wszyscy, nawet chorzy, dla poprawy zdrowia muszą poruszać się. Kijki ułatwiają poruszanie się i poprawiają poczucie  bezpieczeństwa. Bez względu na wiek i stopień sprawności może uprawiać ten sport. Zalecany jest dzieciom i młodzieży jak również dorosłym w każdym wieku, również osoby z problemami zdrowotnymi. Jest to sport można powiedzieć rodzinny, można wspólnie z rodziną spędzać czas a przy tym usprawniać swoją tężyznę fizyczną. Trudno znaleźć przeciwwskazania. Jedynie osoby, którym lekarz nie pozwolił opuszczać łóżka, nie mogą  podjąć spacerów z kijkami. Kijki ułatwiają spacerowanie i usprawniają poprzez marsz. Najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Naukowcy twierdzą, że żwawe spacery zapobiegają niezliczonym chorobom – od raka po cukrzycę. Jako aktywność pomagająca utrzymać wagę, chodzenie jest polecane przez amerykańskie Narodowe Towarzystwo Osteoporozy jako sposób na wzmocnienie kości. Nicki Cooper, szef edukacji i informacji medycznej Brytyjskiej Fundacji Serca, twierdzi natomiast, że „sercowo-naczyniowe korzyści z chodzenia czynią je idealnym rodzajem aktywności fizycznej chroniącym przed chorobą serca.” Naukowcy z Uniwersytetu Colorado wykazali, że chodzenie obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobie tętnic obwodowych. Codzienny spacer może także chronić przed przeziębieniem.
Nordic Walking powinien być uprawiany przez względnie długi okres czasu, to jest, od 30 minut do 2 godzin jednorazowo. Nordic Walking łączy w sobie najlepsze cechy idealnej aktywność ruchowej dla wszystkich, budując sprawność sercowo-naczyniową, angażując i wzmacniając niemal wszystkie mięśnie, pożerając efektywnie kalorie, odciążając stawy i rozluźniając napięcia mięśniowe, jest zarazem niezwykle prosty w opanowaniu, stwarza okazje do niesamowitych doznań w trakcie treningu jak i po jego zakończeniu, powodując stan euforii i rozluźnienia, stopniowo uzależniając od siebie. Uprawiany w grupie dodaje motywacji i umożliwia nawiązanie kontaktów towarzyskich podczas naprawdę dobrej zabawy. To wszystko można osiągnąć w dowolnym klimacie, w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i co ważne – przez cały rok.

 

Zobacz również:

 1. Wirtualne sporty czyli jak ćwiczyć w domu?

 2. Gimnastyka w czasie wolnym

 3. Co nam daje las?

 4. Nordic walking na zgrabną figurę? Dyskusja na forum

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Co nam daje Nordic Walking?

 1. avatar fanka I pisze:

  Od 2 lat maszerują z kijami, jestem instruktorem Należę do osób z masywną sylwetką. Podczas marszu z kijami zredukował mi się celulit, może wiele nie zeszczuplałam, ale naprawdę skóra wygląda znacznie ładniej:-) Pozdrawiam i zapraszam do marszu:-)

 2. avatar masianna pisze:

  Pod moim nickiem masz wszystko dokładnie opisane, sama dyscyplina jest super, na pewno daje spore perspektywy i warto… Ogólnie każdy ruch jest wskazany i pozwala łatwiej żyć – polecam.

 3. avatar gena pisze:

  Zarówno bieganie jaki Nordic Walking wymagają odpowiedniego obuwia. W złych butach można łatwo skręcić sobie nogę.

 4. avatar kohj pisze:

  a jakie buty?????

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...