Niezbędne akcesoria do wina – czy posiadasz je wszystkie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Niezbędne akcesoria do wina – czy posiadasz je wszystkie?

31 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kupno ulubionego trunku to dopiero połowa drogi do przyjemności jego spożywania. Świat wina jest o wiele bardziej obszerny ¬– kilka przydatnych akcesoriów może sprawić, że kieliszek ulubionego napoju będzie smakował jeszcze lepiej a otwieranie butelki stanie się przyjemnością.

korki do wina

Odpowiedni korkociąg – podstawowe akcesorium do wina

Chociaż może się to wydawać banalne, dobry korkociąg to podstawa. Nie ma w końcu nic gorszego niż zniszczony i pokruszony korek, którego okruchy wpadły do wina, albo – co gorsza – pokaleczone dłonie, które zraniła pęknięta szyjka butelki. O ile wino da się otworzyć na wiele sposobów (niektórzy robią to nawet nożem… czy butem), warto zadać sobie pytanie, które brzmi: „po co się męczyć”?

Akcesorium do wina, jakim jest korkociąg, występuje w wielu różnych odmianach i kształtach. Najbardziej popularne z nich to model ze skrzydełkami („motylek”) oraz korkociąg kelnerski. Pierwszy z nich występuje w wielu domach – podczas wkręcania śruby w korek, skrzydełka po bokach unoszą się – wystarczy je nacisnąć, a korek wyjdzie z butelki. Wadą tego modelu jest jego duży rozmiar i ciężar, który nie sprawdza się np. w restauracjach, czy na wyjazdach.

W sytuacji, gdy zależy nam na oszczędności miejsca, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z łatwości otwierania butelki wina, warto zaopatrzyć się w korkociąg kelnerski. Działanie tego sprytnego akcesorium opiera się na zasadzie dźwigni – po wkręceniu w korek należy oprzeć dźwignię o szyjkę butelki i nacisnąć ją, a korek wyskoczy bez większego wysiłku.

Akcesoria do otwierania wina nie kończą się jednak na tych dwóch typach. Ciekawym rozwiązaniem jest korkociąg typu „screwpull”, który automatycznie wyciąga korek podczas wkręcania śruby. Jest on niezwykle efektywny, jednak bardzo duży i nieporęczny. Kolejnym ciekawym narzędziem jest otwieracz typu „Ah So”. Posiada on dwa cienkie kolce, które umieszcza się między korkiem a butelką, przez co minimalizuje się ryzyko zniszczenia korka. Jest to przydatne przy otwieraniu starych roczników wina.

wino

Odpowiednie akcesoria do wina mogą pozytywnie wpływać na jego smak

To nie żaden żart – akcesoria do wina wpływają na jego smak. Mamy tutaj na myśli głównie dwa z nich – karafkę i dekanter. Chociaż mogą one kojarzyć się z nalewkami, które przygotowywały nasze babcie, ewentualnie ze scenami z filmów, na których bohater nalewa sobie whisky, są one wręcz obowiązkowe dla każdego fana i fanki wina.

Odpowiednie napowietrzenie trunku jest niezwykle ważne – kontakt z powietrzem pozwala uwolnić się aromatom i odpowiednio rozwinąć smaki i zapachy – szczególnie win mocno wytrawnych i pełnych, czy też starszych rocznikowo. Dekantacja pozwala też usunąć osad, pojawiający się w niektórych rodzajach wina.

Specjalistyczne karafki i dekantery posiadają specyficzny kształt – szeroki dół naczynia maksymalizuje powierzchnię styku wina z powietrzem, co pozwala na efektywne uwalnianie aromatów. Odpowiedni kształt szyjki ułatwia natomiast nalewanie wina do kieliszków, dzięki czemu to akcesorium do wina nie tylko poprawia jego smak, ale także zabezpiecza obrus i nasze ubrania przed ciężkimi do usunięcia plamami. Nie jest ono ekstrawaganckim dodatkiem, lecz narzędziem, które niezwykle pozytywnie wpływa na odczucia z picia wina.

Korki – akcesoria do wina, które zapobiegają marnotrawstwu

Korek, którym zamknięta jest butelka to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie wina. O ile na rynku coraz częściej spotykamy trunki zamknięte zakrętką, najlepsze rodzaje naszego ulubionego alkoholu wciąż są tradycyjnie zakorkowane. Gdy jednak zdecydujemy się na otwarcie ulubionego wina, często jesteśmy zmuszeni do wypicia całości na raz – korek albo został uszkodzony przy otwieraniu, albo nie da się go z powrotem włożyć do szyjki. Jak zatem cieszyć się jedynie jednym kieliszkiem?

Na pomoc przychodzą szczelne zamknięcia do butelek. Te przydatne akcesoria do wina występują w wielu różnych rodzajach, ale ich zadanie jest proste – uniemożliwić winu kontakt z powietrzem i przedłużyć jego przydatność do spożycia po otwarciu butelki. Najbardziej podstawowe modele to często elastyczne zatyczki z tworzywa sztucznego, te bardziej luksusowe wykonane są z metalu, z umieszczonymi na obwodzie, gumowymi uszczelkami.

Zatyczki do wina mogą występować także w formie zamykanych nalewaków, dzięki czemu pełnią dwojaką funkcję – zabezpieczają wino przed zwietrzeniem, jednocześnie ułatwiając jego nalewanie do kieliszków. Kolejnym rodzajem tego sprytnego akcesorium jest zamknięcie do win musujących, które wykorzystuje charakterystyczny rant na szyjce szampana, prosecco czy innego wina z „bąbelkami” do mocnego i szczelnego zabezpieczenia butelki.

Akcesoria do wina to nie fanaberia – to sprytne przedmioty, które zostały opracowane zarówno z myślą o prawdziwych fanach tego trunku, kelnerach, sommelierach jak i o osobach spożywających wino okazjonalnie. Warto mieć je w domu, by w pełni cieszyć się smakiem ulubionego napoju!

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Niezbędne akcesoria do wina – czy posiadasz je wszystkie?

  1. avatar Iwona Maziarz pisze:

    Uwielbiam pić wina, mam nawet regał w piwnicy z winami. A dobrze dobrane akcesoria to podstawa by cieszyć i rozkoszować się jego wybornym,niepowtarzalnym smakiem.

    • avatar Julia W pisze:

      Znam ten ból kiedy brak odpowiedniego korkociągu sprawił że wino źle smakowało i w ogóle był problem z jego otwarciem 🤗 Mądry Polak po szkodzie, a wiadomo że mądry Polak uczy się na błędach🤗 t Teraz mam porządny korkociąg, otwieranie wina jak również picie to czysta przyjemność

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Pościel dla chłopca
Warto przy zakupie poscieli kierować się zainteresowaniem chłopca np.jeśli lubi piłkę nożną...
Inspiracje świąteczne
Internet jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Blogi tematyczne,Instagram czy Facebook obfitują w pomysły na świąteczne...
Mało znane miejsca do zwiedzenia w …
Poznaniacy jednak mogą pochwalić się tym, że do ich centrum przylega pokaźnych rozmiarów… jezioro....
Jak zadbać o skórę na szyi?
Myj szyję i dekolt przy pomocy chłodnej wody, aby pobudzić krążenie i poprawić napięcie...