Nieszczelność drzwi lodówki to duży problem. Sprawdź, jak go rozwiązać

Avatar photo
4 lipca 2025,
dodał: Ewelina Szadkowska

Lodówka to podstawowy sprzęt AGD w każdej kuchni. Dzięki niej przedłużamy świeżość produktów spożywczych i mamy pewność, że nam nie zaszkodzą. Z racji tego, że działa bez przerwy, rocznie pobiera sporą ilość prądu. Jeśli jej drzwi są nieszczelne, to rachunki jeszcze bardziej wzrastają, a nasze zapasy nie są dobrze chronione.

Gdy temperatura wewnątrz lodówki wzrasta, to system chłodzenia włącza się coraz częściej i generuje zwiększony pobór energii elektrycznej. Sam sprzęt też szybciej się zużywa, więc warto już teraz ustalić, czy nie mamy problemu z niezbyt szczelnymi drzwiami. Jeśli nie działają one poprawnie, to trzeba uporać się z wymianą uszczelki, aby naprawić tę usterkę. Można to zrobić samodzielnie i znacząco poprawić jakość pracy tego urządzenia.

lodówka

Po tym poznasz, że lodówka jest nieszczelna

Objawów nieszczelności lodówki jest kilka. Pierwszym i najbardziej słyszalnym jest coraz częstsze włączanie się agregatu, co możemy ustalić, notując, w jakich odstępach czasu to się dzieje. Jeśli jednak nie jesteśmy ciągle w domu, to taka obserwacja nie jest możliwa. Wtedy należy zajrzeć do środka. Jeśli na ściankach lodówki skrapla się woda, a jej tylna część jest zajęta przez warstwę szronu i lodu, to jednym z powodów mogą być właśnie niedomykające się drzwi. Warto też zwrócić uwagę na to, czy produkty nie psują się szybciej niż wcześniej. Jeśli warzywa już na drugi dzień są zwiędnięte, a masło jest dziwnie miękkie, to może być to sygnał właśnie tej usterki. Warto też przeprowadzić test z kartką. Należy ją umieścić między drzwiami a obudową lodówki i zamknąć drzwi. Jeśli nie da się jej wyciągnąć, to znaczy, że drzwi dobrze przylegają, a uszczelka jest sprawna.

Jak naprawić nieszczelne drzwi lodówki?

Pierwszym krokiem do ustalenia, co tak naprawdę powoduje nieszczelność, jest przyjrzenie się czystości uszczelki. Jej struktura sprawia, że łatwo dostają się tam liczne zabrudzenia, które mogą zalegać i tworzyć z czasem coraz grubszą warstwę. W tej sytuacji wystarczy gruntowne wyczyszczenie uszczelki, co przywróci jej właściwe działanie. Tu trzeba zwrócić szczególną uwagę na wszystkie niedostępne miejsca wewnątrz fałd tworzących uszczelkę. Jeżeli to nie wystarczy, to trzeba koniecznie wymienić ten element drzwi na nowy. Nie jest to skomplikowana operacja, a w internecie można znaleźć liczne filmiki, które krok po kroku prezentują proces jej wykonania. Ostatnim elementem, który może negatywnie wpłynąć na przyleganie drzwi do obudowy urządzenia chłodzącego są uszkodzone i zbyt luźne zawiasy. Tu już warto skorzystać z pomocy fachowca, który specjalizuje się w naprawie lodówek.

Dbanie o poprawne działanie naszych sprzętów AGD to podstawa zachowania ich sprawności i zarazem oszczędność. Naprawiając nieszczelne drzwi w lodówce, dbamy o dobrą jakość naszej żywności i zarazem przedłużamy okres korzystania z lodówki, zamiast wymieniać urządzenie na nowe. Taka postawa proekologiczna jest godna polecenia, zwłaszcza w kontekście obecnych trendów społecznych.