Dziecko wędruje na wagę wkrótce po narodzinach i potem każdego dnia, nim opuści szpital. W pierwszym roku swojego życia jest ważone za każdym razem, gdy przychodzi kolejne badania kontrolne – by lekarz mógł ocenić, czy maluch prawidłowo się rozwija, musi między innymi znać jego wagę. Oczywiście tempo przybierania na wadze może być szybsze lub wolniejsze, w zależności od uwarunkowań genetycznych, apetytu i osobowości malca. Dziecko drobnych i szczupłych rodziców ma małe szanse, by wyglądać jak barokowy amorek. Podobnie niemowlę aktywne i ruchliwe – z pewnością będzie szczuplejsze niż jego spokojny rówieśnik.
Waga noworodka, który w terminie przyszedł na świat, może się wahać od 2800 do 4500g, przy czym warto pamiętać, że chłopcy są zwykle
W ciągu pierwszych pięciu dni życia wszystkie noworodki „chudną”. Jest to normalne zjawisko, spowodowane przede wszystkim tym, że przez pierwszych kilkanaście godzin życia maleństwa zwykle niewiele jedzą. Ponadto zmiana środowiska powoduje „osuszanie” ciała maluszka, a utrata wody niekorzystnie odbija się na wadze.
Nie należy się więc tym przejmować, tym bardziej że już w tydzień po przyjściu na świat waga dziecka zaczyna rosnąć, a po dwóch tygodniach wraca z reguły do pierwotnego poziomu. Spadek wagi nie powinien jednak przekroczyć 10 % wagi urodzeniowej.
Pierwsze sześć miesięcy życia to okres, kiedy niemowlę dosłownie rośnie w oczac
W kolejnym półroczu życia dziecko rośnie już wolniej. Teraz w ciągu miesiąca maluchowi przybywa średnio tylko 400 g, a w czwartym kwartale nawet 300 g. W tym czasie zmniejsza się też nieco apetyt – staje się bowiem bardziej ruchliwe, a więc zużywa więcej energii. Przeciętny niemowlak w dniu swoich pierwszych urodzin waży trzy razy więcej niż w momencie przyjścia na świat.
Oczywiście musimy liczyć się z tym ,że nie w każdym tygodniu dziecko będzie jednakowo nabierało ciała. W pierwszym roku życia rozwój często przebiega skokami. Jeśli jednak w ciągu dwóch miesięcy maleństwo przybrało na wadze znacznie poniżej normy, warto zasięgnąć rady pediatry. Może też się zdarzyć, że dziecko zaokrągla się w błyskawicznym tempie i jego ciężar dawno już przekroczył górną granicę normy dla jego wieku. Pediatra zaleca wówczas, by zmniejszyć częstotliwość posiłków lub ograniczyć porcje.
Jeśli dziecko pije z butelki mleko, zawsze wiesz, ile zjadło. Aby jednak być pewną, że maleństwo jest syte także wtedy, gdy karmisz piersią, powinnaś zwrócić uwagę na pewne sygnały. Niemowlę ma mleka pod dostatkiem, jeżeli:
– co najmniej 4-5 razy w ciągu dnia robi obfitą, ziarnista kupę;
– często siusia (poznasz po pęczniejących pieluszkach);
– mocz jest bezbarwny (jeśli jest intensywnie żółty oznacza to, że dziecko je za mało);
– gdy niemowlę ssie słyszysz częste połykanie;
– jest spokojne i zadowolone podczas karmienia.
Sprawdź wagę swojego maleństwa:
CHŁOPCY:
Wiek: Waga:
4 mies. 5,5 – 8,8
6 mies. 6,5 – 10,4
8 mies. 7,5 – 11,3
12 mies. 8,5 – 12,5
18 mies. 9 – 13,7
24 mies. 10,7 – 14,8
DZIEWCZĘTA:
Wiek: Waga:
4 mies. 5 – 8
6 mies. 6 – 9,5
8 mies. 6,9 – 10,8
12 mies. 8 – 11,9
18 mies. 9,7 – 13,8
24 mies. 9,8 – 14,3
Emilia