Niedokrwistość: co jeść?

28 czerwca 2012, dodał: dietetyk medyczny

Niedokrwistość inaczej nazywana anemią, to stan wynikający ze zmniejszenia ilości hemoglobiny we krwi. Hemoglobina jest barwnikiem odpowiadającym za przenoszenie tlenu do tkanek. Najczęstszym powodem rozwoju anemii jest niedobór żelaza, którego przyczyny mogą być różne, a do najczęstszych należą:

– niedobór żelaza w diecie

– utraty krwi spowodowane np. urazami lub bardzo obfitym miesiączkowaniem

– straty żelaza przez przewód pokarmowy (w wyniku chorób pasożytniczych, celiakii, alergii pokarmowej, nieswoistego zapalenia jelit)

– często pojawia się w przebiegu ciąży.

Objawy niedokrwistości są mało charakterystyczne i często lekceważąco: zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie, brak koncentracji. Choroba jest groźna. Może powodować szereg zaburzeń zdrowotnych, od upośledzenia motoryki i procesów myślenia po wzrost wrażliwości na zakażenia i zwiększoną umieralność.

W leczeniu anemii bardzo ważną rolę odgrywa żywienie. Należy wtedy spożywać produkty będące bogatym źródłem żelaza. Zaznaczyć tu należy, że najlepiej wchłanianym rodzajem żelaza jest tzw. żelazo hemowe zawarte w krwi i tkankach zwierząt (wchłanianie na poziomie 25%). Dla porównania żelazo niehemowe zawarte w roślinach wchłania się na znacznie niższym poziomie 5%. Dodatkowo, aby wspomóc wchłanianie żelaza należy spożywać produkty o wysokiej zawartości witaminy C, równolegle natomiast  ograniczać te będące źródłem tanin i fitynianów (czyli np. dużych ilości kawy i herbaty). W diecie osób z niedokrwistością nie powinno zatem zabraknąć mięsa czerwonego, polecane są również podroby. Inne dobre źródła żelaza to: kakao w proszku, pestki dyni, soja, wątroba kurza, jagnięca, pasztet z wątróbek, suszone morele, fasola, wołowina chuda.


Należy jednak pamiętać, że przyczyną niedokrwistości mogą być nie tylko niedobory żywieniowe. Niedokrwistość złośliwą np. powoduje niedobór witaminy B12 (bądź niezdolność organizmu do jej wchłaniania. Dlatego zawsze należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia właściwej diagnozy, lekarz najpewniej zaleci preparaty żelaza w celu suplementacji diety. Dietetyk powinien zaproponować program żywieniowy.

Justyna Marszałkowska-Jakubik www.e-prolinea.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Niedokrwistość: co jeść?

  1. avatar Margaretkaw pisze:

    Pieczone buraki, wątroba wieprzowa, szpinak.

  2. avatar Iwona pisze:

    Miałam anemię i lekarz zalecił mi ograniczenie mleka oraz spożywanie większej ilości mięsa. Dodatkowo tabletki i anemia minęła :)

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Oryginalna elegancja - różowe złoto i kwiatowe motywy na tarczy!
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Diety diety i jeszcze raz diety
Przy każdej diecie trzeba unikać cukru oraz przetworzonej żywności
Jaki zabieg na zmarszczki w Krakowi…
Jeśli chodzi o usuwanie/wypełnianie zmarszczek, jednym ze skuteczniejszych zabiegów jest użycie kwasu hialuronowego,...
Czego nauczyły Was związki?
Moje związki nauczyły mnie aby nie ufać mężczyznom. To smutne...ale to prawda.
Gdzie wyobrażacie sobie idealne zar…
Najlepsze zaręczyny...to plaża i polskie morze.