W naszym organizmie bezustannie zachodzą różnego rodzaju procesy chemiczne, w wyniku których powstają zbędne dla organizmu substancje, częstokroć toksyczne, które gromadzą się we krwi. Gdyby nie zostały usunięte z krwi mogłyby doprowadzić do śmierci, dlatego muszą być stale odfiltrowywane i usuwane z organizmu.
Filtrowanie to jedna z najważniejszych funkcji nerek.
Normalnie każdy człowiek posiada dwie nerki – po jednej z każdej strony. Nerka waży od 110 do 170 gramów i ma około 10 cm długości, 5 cm szerokości i 3 cm grubości.
Krew ze wszystkimi składnikami wielokrotnie wnika do nerek przez dwa duże naczynia krwionośne (tętnice nerkowe), po wejściu do nerki tętnica dzieli się na mniejsze naczynia w zewnętrznych i wewnętrznych warstwach tego narządu. Dzięki temu różnorodne składniki krwi przemieszczają się do mniejszych „kolejek”, co ułatwia ich selekcję.
W końcu krew dociera do drobnych zwojów, z których każdy składa się z około 40 maleńkich naczyń krwionośnych. Zwój ten, nazywany: kłębuszkiem naczyń włosowatych jest otoczony dwuwarstwową błoną zwaną torebką Bowmana. Kłębuszek i torebka tworzą pierwszą podstawową jednostkę filrtracyjną czyli NEFRON.
W każdej nerce znajduje się około miliona nefronów.
Ten etap rozpoczyna szereg kolejnych skomplikowanych czynności wykonywanych przez nasze nerki w celu oczyszczenia krwi.
Jak o nie dbać??
Nerki same się oczyszczają, konserwują i są zdolne do naprawdę długiego funkcjonowania. Aby nerki były zdrowe nasz organizm powinien otrzymywac odpowiednią ilość wody i płynów. Uchronimy wtedy w dużym stopniu nasz organizm przed infekcjami oraz kamieniami nerkowymi. Zdaniem wielu lekarzy zdrowy człowiek powinien każdego dnia wypijać około 2 litrów wody oprócz przyjmowania posiłków i różnych napojów.
Picie dużej ilości wody doskonale również wpływa na wygląd naszej skóry i kondycję całego organizmu.