URODA I ZDROWIE

Nawilżanie powietrza w domu: dlaczego jest tak istotne? Jak zadbać o właściwe nawilżanie?

29 października 2019, dodał: Redakcja

Nawilżanie powietrza to moda, czy konieczność? Czy suche powietrze naprawdę jest niezdrowe? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jak wybrać dobry nawilżacz.

Dlaczego suche powietrze jest szkodliwe dla człowieka?

Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, organizm człowieka w przeważającej większości składa się z wody. U noworodka woda stanowi aż 95% budowy ciała, z czasem ta wartość spada. U schyłku życia ludzki organizm zawiera około 60% wody. Zbyt suche powietrze ma negatywny wpływ na ludzkie ciało. Często powoduje objawy podobne do odwodnienia – suchość w gardle, spierzchnięte usta, wysuszona gałka oczna. Ponadto mogą pojawić się objawy typowe dla infekcji: chrypka, drapanie w gardle, katar, kaszel a czasem nawet gorączka. Takie objawy mają swoje uzasadnienie: wysuszona śluzówka nosa powoduje nieprawidłową pracę rzęsek nosowych: nie są one w stanie skutecznie utrudniać drobnoustrojom przedostawanie się do układu oddechowego. Stwierdzenie, że suche powietrze wywołuje choroby, jest swego rodzaju skrótem myślowym, niemniej jednak nie jest pozbawione podstaw. Chociaż niewątpliwie więcej prawdy jest w stwierdzeniu, że suche powietrze sprzyja rozwojowi infekcji.

nawilzanie-powietrza-w-domu-dlaczego-jest-tak-istotne-jak-zadbac-o-wlasciwe-nawilzanie2.jpg

Pozytywne skutki nawilżania powietrza w domu

Nawilżone powietrze to nie tylko sposób na walkę z jesienno-zimowymi infekcjami. Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W optymalnie nawilżonym powietrzu czujemy się lepiej, mamy więcej energii i sił witalnych.

Duża ilość jonów ujemnych w powietrzu to nie tylko jego lepsza jakość i lepszy sen. Jony ujemne mają zdolność do wytrącania z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczeń. Nie działają jak typowe oczyszczacze powietrza, bo nie zatrzymują w filtrach kurzu, pyłu i alergenów, niemniej jednak ich pozytywne działanie jest wyraźnie wyczuwalne. Dobrze sprawdzają się w domach i mieszkaniach z powietrzem o średnim stopniu czystości. Jeśli jednak mieszkamy tam, gdzie powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, nawilżacz, nawet z funkcją jonizacji, nie wystarczy. Warto sprawdzić oczyszczacz w ofercie MWP. Nie tylko nawilży powietrze, ale zapewni lepsze oczyszczenie.

nawilzanie-powietrza-w-domu-dlaczego-jest-tak-istotne-jak-zadbac-o-wlasciwe-nawilzanie3.jpg

Nawilżacz powietrza – jak wybrać dobry

Na rynku jest dużo nawilżaczy powietrza. Dostępne są w różnych cenach i wariantach. Wybór nie jest trudny, ale żeby nawilżacz spełniał dobrze swoją funkcję, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  • Wydajność – określana jest w mililitrach na godzinę – im wyższa, tym szybciej nawilżacz pracuje i tym krócej będziemy czekać na optymalne nawilżenie.
  • Powierzchnia nawilżania – określana jest w metrach kwadratowych.
  • Głośność – wyrażana jest w decybelach. Jeśli nawilżacz ma stać w sypialni, powinien być naprawdę cichy. 50 dB to już sporo. Lepiej celować w przedział 20 – 30 dB.
  • Funkcja jonizacji – to dzięki niej powietrze jest bardziej rześkie i ma zdecydowanie lepszą jakość.
  • Możliwość programowania czasu pracy i pożądanego stopnia nawilżenia pomieszczenia – nawilżacz sam sprawdza, czy musi pracować, czy nie.
  • Funkcja aromaterapii – niektóre nawilżacze wyposażone są w specjalne pojemniki, do których można wlać olejek zapachowy. W czasie nawilżania w mieszkaniu unosi się delikatny zapach.
  • Funkcja oczyszczania – przydaje się, jeśli dom nie jest wolny od kurzu i alergenów.

Tam, gdzie powietrze jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone, lepiej sprawdzi się oczyszczacz z funkcją nawilżania. Dobrym wyborem będzie oczyszczacz Sharp.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Nawilżanie powietrza w domu: dlaczego jest tak istotne? Jak zadbać o właściwe nawilżanie?

  1. avatar Anna Serwa pisze:

    Tak tak tak nawilżanie jest strasznie ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym.widzę po moich dzieciach że dużo lepiej oddycha im się gdy powietrze jest nawilżone. Czyli to fakt! Niestety mam dość stary nawilżacz, ale myślę że niebawem muszę zaopatrzyć się coś naprawdę porządnego; piszecie o świetnych funkcjach. Funkcja oczyszczania i funkcje aromaterapii to brzmi super.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Pieczenie chleba
Ja piekę chleb od dawna, niestety po takich ze sklepu miałam mega wzdęcia....
Showroom.pl
Teraz mają obniżki do -50% , i nawet podobają mi się te rzeczy...
pękające pięty
Mi pomogło smarowanie wilgotnych pit olejem migdałowym i zostawianie na 2-3 godz.
Płyn do higieny intymnej
Ja używam mydełka ręcznie wytwarzanego, które ma 99% składników naturalnych i już nie...