Piękny, zadbany ogród jest wizytówką domu. Niezależnie od stylu, w jakim urządzona została zielona przestrzeń wokół budynku, istnieją pewne uniwersalne reguły, które pozwolą utrzymać wszystkie rośliny w dobrej kondycji. Naczelną zasadą jest dostarczanie im odpowiedniej ilości wody, bez której nie mogłyby normalnie funkcjonować, rosnąć i rozkwitać.
Jak nawadniać ogród?
Rośliny powinno się podlewać regularnie, uzależniając częstotliwość i ilość dostarczanej wody od warunków atmosferycznych, które właśnie panują. Jeśli jest właśnie burzowe i deszczowe lato, ogród nie będzie raczej potrzebował dodatkowego źródła wody. Jeśli natomiast dają się nam we znaki upały, a wszędzie dookoła panuje susza, jedyną możliwością przetrwania dla naszych ogrodowych roślin będzie podlewanie. Najlepszą porą do nawadniania jest wieczór, kiedy słońce nie operuje już tak mocno. Można podlewać ogród także rano, pod warunkiem, że zrobimy to na tyle wcześnie, że rośliny zdążą obeschnąć przed upałem. Najczęstsze błędy początkujących ogrodników to zbyt częste, ale za to mało obfite nawadnianie. Roślinę należy podlać raz dziennie, dostarczając tyle wody, aby wniknęła w głębsze warstwy gleby. Tym sposobem sprawimy, że system korzeniowy rozwijać będzie się w głąb, a nie tuż powierzchnią ziemi. Unikać należy również podlewania silnym strumieniem wody, który zniszczyć może delikatne rośliny. Nie powinno się moczyć liści, ponieważ może to sprzyjać powstaniu oparzeń i rozwojowi chorób.
Konewki
Skoro wiemy już, jak prawidłowo nawadniać ogród, warto dobrać odpowiednie narzędzia, służące do tego celu. Do podstawowych akcesoriów każdego ogrodnika należą konewki. Na rynku dostępne są modele różniące się nie tylko pojemnością, ale także kształtem i materiałem, z którego zostały wykonane. Plastikowe i metalowe konewki mogą być zaopatrzone w jedno ucho lub dwa. Konewka to podstawowe narzędzie do prac ogrodniczych, jednak zazwyczaj niewystarczające do nawadniania całego ogrodu. Za jej pomocą podlać możemy niewielkie rabatki bądź ogródki warzywne. Konieczność noszenia ciężkiego zbiornika i ciągłego pochylania się, sprawia, że nie nadaje się on do nawadniania całej działki. Byłoby to bardzo czasochłonne, pracochłonne i nieefektywne.
Węże i systemy nawadniające
Doskonałym pomysłem jest zakup węża ogrodowego, którego długość powinna być dostosowana do wielkości ogrodu, tak aby móc podlać rośliny znajdujące się w każdym jego zakamarku. Oprócz długości, należy zwrócić także uwagę na średnicę, od której zależy ciśnienie wody. W małym ogrodzie wystarczy wąż o średnicy ½ cala, w większym lepiej sprawdzi się nieco grubszy. Kupując wąż ogrodowy warto dopytać się w sklepie o materiał, z którego wykonane są interesujące nas modele. Wśród parametrów podanych przez producenta powinna znajdować się także odporność na ciśnienie – od tego właśnie zależeć będzie wytrzymałość przewodu, a więc i to, jak długo nam posłuży. Dodatkowo, aby zwiększyć wygodę i wydajność pracy w ogrodzie, warto zainwestować w wózek z bębnem, na który nawinąć możemy węża. Ułatwi to zarówno rozwijanie, zwijanie, jak i przechowywanie narzędzia. Inną możliwością, również wartą uwagi, jest zainstalowanie systemów nawadniających, rozprowadzonych pod powierzchnią ziemi. Jest to niezwykle wygodne, zautomatyzowane rozwiązanie, którego wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.
Prawidłowe nawadnianie ogrodu wymaga nie tylko znajomości pewnych zasad, ale także użycia odpowiednich narzędzi. Aby prace na łonie natury były przyjemnością, warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia ogrodowe.