Naturalny odstraszacz szkodników za grosze. Rozsyp go, a ślimaki i mszyce uciekną

dodał: Ewelina Szadkowska
Ogrodowe szkodniki dają się we znaki już od wczesnej wiosny, żerując na naszych roslinach. Szczególnie uciążliwe są mszyce, które potrafią oblepić całe krzaczki i trudno pozbyć się ich raz na zawsze. Ślimaki natomiast zjadają młode kiełki i sadzonki, pozbawiając nas nadziei na przyszłe zbiory. Jak skutecznie je zniechęcić do przebywania w naszym ogrodzie? Podpowiemy w tym artykule.
Szukając skutecznych metod na pozbycie się szkodników z ogrodu, często skłaniamy się do zakupu profesjonalnych specyfików. Tymczasem mają one wiele negatywnych skutków ubocznych i poza niepożądanymi gośćmi eliminują także pożyteczne owady. Dodatkowo pozostawiają chemiczny ślad w naszym ogrodzie, uniemożliwiając prowadzenie w pełni ekologicznych upraw.
Doskonałą alternatywą dla drogich produktów ze sklepu ogrodniczego jest tania i łatwo dostępna ziemia okrzemkowa. Jej działanie polega na ochronie roślin, wokół których zostanie rozsypana. W efekcie ślimaki i mszyce zniechęcą się do przebywania na naszym terenie i poszukają miejsc, w których nikt nie będzie im przeszkadzał.
Zalety ziemi okrzemkowej
Jak sama nazwa wskazuje, na ten naturalny produkt składają się skamieniałe formy okrzemek. Są to jednokomórkowe glony żyjące w wodzie, których główną funkcją jest wytwarzanie tlenu, a po obumarciu można z nich stworzyć cenną materię organiczną. Podstawowym składnikiem tej ziemi jest krzemionka. To właśnie ona działa drażniąco na szkodniki, które mają miękkie części ciała, takie jak mszyce, ślimaki czy rozmaite gąsienice. W kontakcie z ziemią okrzemkową zostają one uszkodzone i w efekcie prowadzi to do śmierci stworzeń grasujących na naszych działkach. Gdy wdzimy na roślinach mszyce, warto też obsypać porażone liście czy łodygi tym proszkiem, aby pozbyć się intruzów. Niektórzy przygotowują też mieszankę ziemi okrzemkowej z wodą, która pozwala dokładnie nanieść krzemionkę na odpowiednie miejsca.
Stosowanie ziemi okrzemkowej daje same korzyści. Chroni rośliny przed uszkodzeniami ze strony żerujących na nich stworzeń i wzbogaca podłoże o cenną dla nich krzemionkę. Nie szkodzi pszczołom i innym zapylaczom. Zawiera wiele minerałów, takich jak krzem, żelazo czy magnez, które pozwalają wzmocnić rośliny i uzyskać ich zdrowszy wygląd.