Naturalne sposoby na ukąszenia owadów

13 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Skoro zrobiło się w końcu ciepło i przyjemnie, to bardzo chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, ciesząc się piękną pogodą. Przykrym dodatkiem do spacerów po lesie lub parku są jednak ugryzienia komarów lub innych owadów, których niestety pełno w plenerze.

aloes

Czy oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z wycieczek na łono natury? Zdecydowanie nie. Trzeba tylko się do nich dobrze przygotować.

Ukąszenia owadów – objawy

W większości przypadków, choć nie należą do przyjemnych, to ugryzienia owadów nie są niebezpieczne dla ludzi. Jeśli tylko nie jesteśmy uczuleni, ukąszenia komarów, meszek lub os nie powinny być dla nas groźne.

Zazwyczaj kończy się na wystąpieniu miejscowych objawów, jak zaczerwienienie, ból, świąd oraz na pojawieniu się opuchlizny. Oczywiście nie są one przyjemne, ale maksymalnie po kilku godzinach zaczynają ustępować, a na skórze pozostaje przez kilka dni niewielka, lekko zaczerwieniona ranka.

Niebezpieczeństwo pojawia się wyłącznie w przypadku stwierdzenia ostrej reakcji alergicznej, która niekiedy prowadzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji koniecznie trzeba odwiedzić lekarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Tego typu reakcje występują jednak naprawdę rzadko.

Jak zatem radzić sobie z miejscowymi objawami ukąszeń owadów? Można zastosować maści antyhistaminowe, dostępne w każdej aptece, lub postawić na domowe środki, z których korzystały już nasze babcie.

Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Naturalne środki na ukąszenia owadów często działają słabiej niż medykamenty z apteki. Mają nad nimi jednak zasadniczą przewagę – nie zawierają żadnych środków farmakologicznych oraz są naprawdę bezpieczne. Mogą z nich bez przeszkód korzystać dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, co nie zawsze jest dozwolone w przypadku niektórych leków.

Jakie są zatem najpopularniejsze, domowe sposoby walki z objawami ugryzień owadów?

Zimne okłady – sposób na szybką ulgę

Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem na ból i świąd są zimne okłady. Wystarczy ręcznik lub kawałek gazy i chłodna woda, żeby poczuć realną ulgę już po kilku minutach. Oczywiście takie działanie nie ma żadnych właściwości leczniczych oraz nie powstrzymuje reakcji zapalnych, jednak zmniejsza ból oraz wyraźnie poprawia samopoczucie osoby pogryzionej.

Soda oczyszczona – pomoc po ugryzieniu meszki lub komara

Innym rozwiązaniem jest soda oczyszczona. Wystarczy łyżkę tego środka rozpuścić w szklance wody, a następnie namoczyć w niej kawałek gazy. Później trzeba przyłożyć tak przygotowany opatrunek na ranę. Soda ma właściwości bakteriobójcze. Działa też przeciwzapalnie. Dzięki temu przynosi ulgę oraz pomaga pozbyć się opuchlizny, pojawiającej się po ugryzieniu owada.

komar

Cebula – warzywo na ukąszenia owadów

Tradycyjnie w wielu przypadkach na ukąszenia owadów stosuje się cebulę. Składnikiem aktywnym, występującym w jej soku, jest siarka, która wiąże się z niektórymi toksynami, co pozwala zmniejszyć obrzęk po ugryzieniach. W ten sposób przyspiesza się leczenie nieprzyjemnych objawów.

Aloes – ulga i skuteczne leczenie

Aloes powszechnie kojarzymy jako fenomenalny środek wspierający przy leczeniu poparzeń słonecznych. Sprawdza się on jednak również przy innych stanach zapalnych skóry, również tych wywołanych ugryzieniami owadów.

Co trzeba zrobić? Wystarczy posmarować ranę żelem z aloesu. Można użyć świeżego miąższu z liścia rośliny, jeśli mamy ją w domu, lub wykorzystać gotowe żele, oferowane między innymi przez firmę Forever Living na NajlepszyAloes.pl.

Aloes działa przeciwzapalnie. Ma też właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Dzięki temu wspiera regenerację skóry, przez co pomaga szybko zapomnieć o nawet dotkliwych pogryzieniach.

Naturalne środki na owady – bezpieczne i ogólnie dostępne

Opisane powyżej środki prawie każdy z nas ma zawsze w domu. To ich zasadnicza zaleta. Nie zawierają też składników farmakologicznych, dzięki czemu są bezpieczne dla wszystkich małych i dużych pacjentów.

Warto zatem czasami po nie sięgać, żeby szybko poczuć ulgę po nieprzyjemnych ukąszeniach. Dzięki nim już żaden komar ani meszka nie przeszkodzą nam w przyjemnej rekreacji na świeżym powietrzu.