W sezonie jesienno-zimowym, wraz ze zmieniającą się temperaturą i pogodą, spada nasza naturalna odporność, a wzrasta – podatność na infekcje i przeziębienia.
Poza tradycyjnymi metodami radzenia sobie z infekcjami, wspomagająco możemy stosować olejki eteryczne, które działają antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, wykrztuśnie. Jakie olejki eteryczne mieć w apteczce, aby łagodzić oznaki przeziębienia szybko i naturalnie?
Domowe inhalacje – zachowaj umiar
Inhalacje mogą idealnie pomóc zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Można je samodzielnie przygotować i przeprowadzić w domu. Pamiętaj, żeby wykonywać je nie częściej niż 3 razy dziennie, a po inhalacji zalecane jest pół godziny odpoczynku. Innym sposobem na inhalacje parowe jest kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych.
Aby samodzielnie zrobić inhalację, należy przygotować niewielką miskę i czysty ręcznik. Do wrzątku dodajemy 15 kropli olejku eukaliptusowego lub rozmarynowego . Przykrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską. Przez 5-10 minut wdychamy spokojnie parę nosem i wydychamy ustami. Takie inhalacje działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, i udrożnienie nosa. Pomagają również złagodzić podrażnienia skóry obtartej częstym używaniem chusteczek do nosa.
a) Inhalacja olejkiem eterycznym eukaliptusowym Optima PLUS
– powszechnie stosowana w leczeniu przeziębienia, kataru, kaszlu, anginy, zatok. Ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Olejek eteryczny eukaliptusowy udrażnia kanały nosowe i ułatwia odksztuszanie. Wykazuje też właściwości napotne i przeciwgorączkowe;
– zaletą olejku eukaliptusowego jest też działanie dezynfekujące. Rozpylony w powietrzu zabija bakterie i oczyszcza.
b) Inhalacja olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego Optima PLUS
– pomaga przy zapaleniu gardła i uciążliwym kaszlu. Olejek z drzewa herbacianego to także bardzo skuteczny lek na katar. Do gorącej wody dodajemy kilka kropli olejku (wystarczy już dwie krople) i wdychamy opary przez około 5 min. Można również zastosować kombinację dwóch olejków. Świetnie sprawdzi się olejek sosnowy czy eukaliptusowy zmieszany z olejkiem herbacianym. Nie powinny go stosować małe dzieci, kobiety w ciąży, alergicy.
c) Inhalacja olejkiem eterycznym sosnowym Optima PLUS
– sprawdza się w leczeniu kataru, zatok, bólu gardła i grypy. Działa wykrztuśnie i antyseptycznie. Udrożnia górne drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Zaleca się inhalacje olejkiem sosnowym do trzech razy dziennie, aż do ustąpienia objawów;
– działanie olejku sosnowego wzmacnia olejek eukaliptusowy, a ich właściwości się uzupełniają. Przygotowując inhalację możesz dodać po kilka kropli obu olejków.
d) Inhalacja olejkiem eterycznym lawendowym Optima PLUS
– na przeziębienie i złe samopoczucie pomoże olejek lawendowy. Działa przeciwbólowo i leczy infekcje, a przy tym uspokaja, ułatwia zasypianie i dobrze wpływa na skórę.
Więcej naturalnych sposobów na łagodzenie objawów przeziębienia znajdziesz na http://www.optima-plus.eu/blog/naturalne-olejki-eteryczne-na-przeziebienie-optima-plus/