Ostatnio zaczynam doceniać to co naturalne i wiem już, że chemia nie służy moim włosom a szampony z SLS omijam szerokim łukiem , zmusił mnie do tego pogarszający się stan włosów we wrześniu , kiedy to były bardzo wysuszone przez słońce a brak olejowania też im nie służył .
Włączenie olejów znacznie poprawiło skręt i nawilżenie jednak nie radziłam sobie ze skórą głowy , mimo stosowania delikatnego szamponu łupież , podrażnienie stale powracały a w październiku doszło jeszcze jesienne wypadanie .
Jednak najprostsze rozwiązania są najlepsze – postawiłam na płukanki ziołowe i od 2 tygodni staram się je stosować regularnie po każdym myciu włosów. Kupiłam sypkie zioła w torebce : rumianek , skrzyp , szałwię . Len stosowałam wewnętrznie ale postanowiłam też dodawać do masek wraz z ziarenkami a do płukanek sam wywar . Pierwsze efekty już widoczne , włosy mniej się przetłuszczają , łupież znacznie się zmniejszył a włosy są miękkie i lśniące . Maski z dodatkiem lnu świetnie zmiękczają włosy oraz nawilżają skórę . Wypadanie nie ustąpiło ale zauważyłam baby hair !
Garść informacji o ziółkach
Siemię lniane, czyli nasiona lnu są jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej. Ma zastosowanie lecznicze i kosmetyczne. Zawiera tłuszcze, błonnik, witaminę B1, witaminę B6, witaminę E, białko oraz magnez, wapń, żelazo i cynk. Nasiona lnu bogate są także w flawonoidy, fitoestrogeny i fitosteryny. Siemię lniane jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego.
Działa regenerująco na naskórek przy chorobach skóry, jej wysuszeniu, łuszczeniu czy pękaniu.
Swoje zastosowanie w kosmetyce siemię także znajduje jako odżywka do suchych i zniszczonych włosów czy jako maseczka dla suchej i podrażnionej skóry, lub kleik jako dodatek do kąpieli łagodzącej. Należy jednak pamiętać, że możemy go stosować jedynie przez kilka miesięcy, ponieważ jego działanie ulegnie zmniejszeniu.
źródło stylowekobiety.pl
Skrzyp polny, a właściwie krzem w nim zawarty nazywany jest „pierwiastkiem urody”:
– Zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci,
– Zapewnia skórze elastyczność, sprężystość i młody wygląd,
– Przeciwdziała procesom starzenia,
– Hamuje siwienie włosów, wspomaga wzrost,
– Zapobiega przetłuszczaniu się włosów,
– Wzmacnia łamliwe i rozdwajające się paznokcie, wspomaga ich wzrost,
– Zapobiega rozszerzaniu naczyń krwionośnych,
– Hamuje rozwój grzybów chorobotwórczych.
źródło skrzyppolny.com.pl
Szałwia lekarska polecana jest w wypadaniu włosów i łupieżu, stosowana jako środek antyseptyczny. Dzięki temu znalazła zastosowanie przede wszystkim jako kosmetyk do cery tłustej i trądzikowej. Działa przeciwzapalnie na zmiany skórne i zmniejsza obrzęk zapalny. Ponadto ekstrakty z liści szałwii mają działanie antyoksydacyjne.
Szałwia na skórę i błony śluzowe jest stosowana w postaci płukanek do ust, naparów, okładów oraz preparatów na bazie ekstraktów z liści szałwii.
Liść szałwii zawiera dużą frakcję olejków eterycznych 1-2,5% (niekiedy do 3,6%). Olejek szałwiowy ma działanie antyseptyczne i również znajduje zastosowanie kosmetyczne oraz w aromaterapii.
źródło gdziedokosmetyczki.pl
Naturalne metody dbania o włosy z pewnością pozostaną ze mną na dłużej.