Nakładki na zęby – czy aparat nakładkowy naprawdę działa?

2 czerwca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele osób szuka alternatywy dla stałego aparatu ortodontycznego. Jego noszenie jest problematyczne ze względów estetycznych, ale i konieczności częstych wizyt ortodonty, a także czasu leczenia. Te wszystkie problemy mogą rozwiązać nakładki na zęby. Czy aparat nakładkowy naprawdę działa? Poznajcie wszystkie szczegóły.

nakładki na zęby

Nakładki na zęby – jak działa aparat nakładkowy?

Po zakwalifikowaniu do leczenia aparatem nakładkowym wykonywany jest skan lub odlew zębów, a także przygotowywane są nakładki na zęby. W zależności od planu leczenia kuracja może zakładać zastosowanie od kilku do kilkudziesięciu par nakładek. Mają konstrukcję progresywną, stąd kolejne zestawy nakładek przesuwają zęby w taki sposób, by możliwe było uzyskanie planowanego efektu. Każda para nakładek wywiera lekki nacisk, który powoduje przesuwanie się zębów. W ramach planu leczenia określana jest też częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa-ortodonty, który ocenia postępy, a także sprawdza czy nie pojawiły się ubytki bądź stany zapalne. Warto wiedzieć, że nie każda osoba może być zakwalifikowana do noszenia aparatu nakładkowego. W przypadku skomplikowanych wad zgryzu czy konieczności poszerzania szczęki przy użyciu ekspandera nie obejdzie się bez aparatu stałego. Jednak w przypadku mniejszych wad zgryzu przezroczyste nakładki na zęby mogą być stosowane. Oczywiście w przypadku próchnicy czy chorób przyzębia najpierw konieczne jest wyleczenie zębów. Warto wiedzieć, że nakładki wykonane są z bezpiecznego tworzywa, które w żadnym wypadku nie uczula, co czasem ma miejsce w przypadku aparatu stałego wykonanego z metalu.

Jakie są zalety wybrania aparatu nakładkowego?

Nakładki ortodontyczne mogą być naprawdę skuteczne w leczeniu większości nieskomplikowanych wad zgryzu. Jeżeli lekarz zakwalifikuje Cię do leczenia aparatem nakładkowym, to możesz liczyć na niższe koszty niż w przypadku aparatu stałego. Na pewno nakładki na zęby nie są tak inwazyjne jak aparat stały. Także wywołują nacisk, jednak nie powodują zmian w obrębie błon śluzowych czy nie powodują ścierania czy niszczenia szkliwa. Zamki aparatu stałego opierają się o zęby, co może prowadzić do częściowej erozji szkliwa. Przezroczyste nakładki na zęby gwarantują znacznie lepsze wrażenia estetyczne niż aparat na zęby, a przy tym leczą wady zgryzu. Nie ma problemu z wchodzącym pomiędzy aparat pożywieniem, które potem trudno jest wydobyć nawet przy użyciu specjalnych szczoteczek przeznaczonych dla osób noszących stały aparat. Nakładki można do jedzenia nawet zdjąć. Oczywiście zdejmowanie do mycia zębów jest konieczne, by dokładnie umyć całą ich powierzchnię i przestrzenie międzyzębowe. Nie musisz zatem kupować nowych, specjalnych szczoteczek do mycia zębów, gdy decydujesz się na leczenie aparatem nakładkowym. Możesz korzystać z dotychczasowych, a także szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych czy nici dentystycznych. W przypadku ważnej uroczystości możesz nawet zdecydować się zdjąć aparat nakładkowy na kilka godzin, np. wtedy gdy czeka Cię sesja zdjęciowa. Jednak to, że aparat nakładkowy jest niewidoczny powoduje, że nie musisz wcale tego robić.

Bez wątpienia aparat nakładkowy to skuteczne i sprawdzone rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest fakt, że nakładki ortodontyczne powstają w polskich laboratoriach, zatem na swój zestaw po wykonaniu odcisku zębów nie musisz długo czekać. Są wykonane z najwyższą precyzją, zatem możesz liczyć na świetny efekt. Leczenie jest nawet trzy razy krótsze niż w przypadku noszenia aparatu stałego.