Najszybsze i najskuteczniejsze sposoby jak załatwić L4. Sprawdź

14 września 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Jak załatwić L4 to zapytanie, które bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach. Każdy ubezpieczony pracownik powinien być dokładnie zapoznany z tym zagadnieniem. Dzięki tej wiedzy będzie mógł odpowiednio respektować obowiązujące zasady, ale przede wszystkim w pełni korzystać z należnych mu praw i przywilejów. Szczególnie istotna jest kwestia uzyskiwania zwolnień lekarskich. Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakie posiadają. W obecnych czasach szczególnie pożądane są zwolnienia wystawiane bez konieczności wychodzenia z domu, a dzięki aktualnej wiedzy pracownicy będą widzieli, jak takie wygodne zaświadczenie uzyskać. W dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby na uzyskanie zwolnienia, a także odpowiadamy na pytania dotyczące warunków jego obowiązywania, szczególnie poruszając kwestię świadczeń pieniężnych oraz kontroli.

ból głowy kilka dni z rzędu

Jak załatwić L4 bez wychodzenia z domu?

Jak załatwić L4 to pytanie, na które powinien znać odpowiedź każdy ubezpieczony pracownik. Tradycyjnym podstawowym sposobem na uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest odwiedzenie gabinetu i poddanie się badaniu. Po przeanalizowaniu wyników lekarz zaleci dalsze leczenie i wystawi zwolnienie. Istnieją jednak inne sposoby na uzyskanie L4. Ponadto pozwalają one na pozostanie w domu. Chory pacjent może skorzystać z konsultacji telefonicznej lub wideo rozmowy. Podczas ich trwania lekarz nie będzie mógł zbadać pacjenta, jednak zamiast tego przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia i zaobserwowanych przez chorego objawów. Na tej podstawie podejmie decyzję o zwolnieniu. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem są również dedykowane strony internetowe. Po wybraniu jednej z nich i kliknięciu odpowiedniego linku chory zostanie przekierowany na stronę główną. Jego oczom ukazał się formularz dotyczący jego danych, stanu zdrowia oraz objawów. Po rzetelnym wypełnieniu ankiety oraz dokonaniu wpłaty, czuwający nad stroną lekarz wygeneruje zwolnienie w formie elektronicznej, a następnie prześle je za pośrednictwem portalu do pacjenta, którego dotyczy.

skręcenie kolana

Sprawdź stronę e-lekarz24h.pl!

Czy takie zwolnienie będzie tak samo ważne?

Wiele osób obawia się, że zwolnienie lekarskie wystawione za pośrednictwem stron internetowych będzie fałszywe. Okazuje się, że nad każdą taką stroną czuwa uprawniony do wystawienia zwolnień lekarz. Jego podpis jest kluczowy podczas generowania zwolnienia. Nie ma więc co się obawiać, że dostaniemy „oszukane” zaświadczenie. Niektórzy boją się również, że wystawione przez stronę internetową zwolnienie przysporzy zbędnego kłopotu. Mają oni na myśli dodatkowe formalności jakie trzeba wypełnić. Warto jednak wiedzieć, że takie zwolnienie niczym nie różni się od tradycyjnego, wystawionego w gabinecie lekarskim. Ani w jednym, ani w drugim przypadku chory pacjent nie jest obarczony żadnymi dodatkowymi formalnościami. Wszystkie kroki zostają wypełnione przez system, który wyręcza chorego pracownika z wielu zadań.

Jak załatwić L4 aby dostać świadczenia?

Jak załatwić L4 to zagadnienie, które już poznaliśmy. Warto dowiedzieć się również, czy w trakcie trwania zwolnienia w każdym przypadku będzie należało się odpowiednie świadczenie pieniężne. Z reguły każdy ubezpieczony pracownik będzie pobierał świadczenie w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku w wymiarze 80% podstawy wynagrodzenia, którą najprościej możemy określić jako średnią wypłat z ostatniego roku. Prawo do wyższego wymiaru zwolnienia mają kobiety, które zachorowały będąc w ciąży oraz osoby, które doznały urazów w drodze do lub z pracy. Takie osoby otrzymają pełnopłatne zwolnienie lekarskie, czyli takie wypłacane w wymiarze 100% podstawy. Aby pracownik mógł pobierać przedstawione świadczenia, musi podlegać pod ubezpieczenie zdrowotne przez okres minimum 30 dni.

złamany palec u ręki ile zwolnienia

Broken Finger Little Caucasian Girl Examination in Hospital Emergency Room.

Czy zwolnienie może być kontrolowane?

W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego ubezpieczony pracownik może spodziewać się kontroli przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub samego pracodawcy. W celu sprawdzenia zasadności urlopu chorobowego może również zostać powołana specjalna komisja lekarska. Jeśli dowiedzie ona, że stan pacjenta znacząco odbiega od tego przedstawionego na zwolnieniu lekarskim, chory utraci przysługujące mu świadczenia. Zasiłek zostanie odebrany również wtedy, gdy pracownik nie będzie respektował zaleceń lekarskich dotyczących urlopu chorobowego, takich jak na przykład pozostanie w domu. Prawa do świadczeń utraci również osoba, która w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego podejmie jakiekolwiek czynności lub prace prowadzące do zarobku. W przedstawionych sytuacjach pracownik nie tylko utraci przysługujące mu świadczenia, ale także będzie zobowiązany do zwrotu dotychczas otrzymanych rat wraz z naliczonymi odsetkami.